Marriage Guide online

Kdy posílat svatební oznámení?

Text: Lucie Holásková

Svatební oznámení slouží k tomu, abychom mohli všem svým blízkým sdělit radostnou novinku, že se budeme brát – popřípadě, že jsme se už vzali. Není to sice až tak obvyklé, ale pokud chce někdo „svatbu v tajnosti“, lze svatební oznámení využít i takto. Co vše ale do svatebního oznámení patří, či nepatří a kdy jej máme rozeslat?

Svatební oznámení, formou pozvánky na vaší svatbu se zpravidla odesílá 8 - 3 měsíce před svatbou. Čím dříve jej ovšem odešlete, tím lépe. Budete tak mít větší šanci, že přijde více pozvaných svatebních hostů.

Pokud přemýšlíte nad tím, co vše do svatebního oznámení sdělit, držte se následující kroků:

1. Určitě nezapomeňte na důležité informace – kde se budete brát?

Kdy posílat svatební oznámení?

Píše se adresa daného svatebního místa, název místa a město. Skvělým nápadem je vložit i mapku s plánkem a popisem svatebního místa.

Mapka může nejen znázorňovat místo svatby a cestu k němu, ale i cestu pro ubytování svatebních hostů, cestu na obřad, případně detailní plánek samotného místa konání svatby. Vaši svatební hosté se pak už jistě neztratí!

2. Dále se uvádí formality – celé jméno ženicha a celé jméno nevěsty (ještě za svobodna).

Pokud uvádíte jen křestní jména, předpokládá se, že svatební oznámení rozdáte osobně, nebo byli hosté vyrozumění již předem tak, aby věděli, o koho se jedná...

3. Nezapomeňte na datum a čas - můžete přidat i harmonogram :)

Kdy posílat svatební oznámení?

Také čas a datum je velice důležitý. Čas obřadu je například přesně ve 12:00, ale vy chcete aby se hosté shromáždili dříve a nachystali se? Zadejte jim i čas příjezdu, nebo rovnou celý harmonogram! Pokud ho již máte připravený, není nic lepšího, než ho společně s mapkou přidat do vašeho svatebního oznámení, ať všichni hosté vidí, co je čeká!

4. Můžete také připojit adresu budoucích novomanželů.

Ta poslouží pro ty, kteří chtějí zasílat blahopřání v podobě gratulujících kartiček (lze je předat i po svatbě spolu se svatebním darem). Anebo pro ty, kteří nebudou moci přijít, ale chtějí zaslat svatební dar poštou.

5. Citát/motto

Na svatební oznámení se často připojuje citát, či životní motto, kterým se budoucí manželé řídí. Mělo by je to vystihovat. Nebo lze použít některý z citátů o lásce, manželství a celkově se svatební tématikou. Nejoblíbenější citáty na svatební oznámení zde.

6. Fotografie

Kdy posílat svatební oznámení?

Záleží jen na vás, zda na oznámení chcete připojit vaši společnou fotografii, nebo ne. Některé páry si zvolí hezký obrázek. A jiným zase stačí pěkný motiv pro pozadí, či bílé oznámení pouze s ozdobným písmem.

7. Pozvánka ke svatebnímu stolu

Tento bod je velice důležitý. Svatební oznámení slouží jako pozvánka na svatební obřad – pro všechny vaše blízké, přátelé a rodinu, se kterými se chcete o tento den podělit. Avšak pozvánka ke svatebnímu stolu je již soukromé pozvání daného hosta na hostinu po obřadu. Text pozvánky ke svatebnímu stolu můžete připsat na svatební oznámení – například dolů, pod veškeré informace.

Nebo lze vytvořit samostatné pozvánky, které pošlete v obálce spolu se svatebním oznámením. Pozvání hosté vám je odešlou zpět se svým vyjádřením o účasti na hostině (v dnešní době stačí i zavolat, nebo poslat sms zprávu). Jen si nepopleťte, komu pozvánku na hostinu posíláte – abyste se u stolu nedivili..

8. Neformality

Některé páry využívají místa v obálce a přidávají k oznámení ještě další kartičky s citáty, mottem, s básničkami, či s obrázky, nebo s fotografiemi. Také lze připojit chystané menu na svatební hostině pro ty, kteří jsou na ni zvaní. Mnozí ze snoubenců také připojují kartičky se žádostí o svatební dar, či peněžitý dar (pokud nechtějí hmotné dary). Tyto kartičky bývají zhotoveny vtipnou formou a to zpravidla v podobě básničky, vtipu, či nějakého pořekadla. Pozor ale na to, co vše připojíte do obálky – všeho moc škodí.

Dekorace

Svatební oznámení se většinou odesílá v papírových obálkách. Buďto v klasických bílých, nebo si můžete zakoupit speciální zdobené obálky – například se svatební tématikou. Občas snoubenci volí také menší luxusní krabičky s mašlí – zejména pokud chtějí k oznámení připojit další kartičky. Lze také využít dalších dekorací, jako jsou ozdobné lepicí drahokamy (kamínky), mašle a stuhy, různé glitry a podobně. Jen pozor, ať to není moc infantilní.

Co se tisku týče, i zde se využívá ozdobného písma, které vám svým stylem vyhovuje a líbí se vám. Tisk pak často probíhá speciálně a to formou ražby, výseku, či slepotisku.

Svatební oznámení by se vám mělo hlavně líbit a mělo by být vaším a partnerovým/partnerčiným odrazem. Říká se, že v jednoduchosti je krása. Proto se předem dohodněte o obsahu a jaké si zvolíte zdobení – využít všeho co je v nabídce by bylo přeplácané. V dnešní době mnozí ze snoubenců také vytváří svatební oznámení na počítači a rozesílají ho emailem. I tak to jde.. :)

Návrh svatebního oznámení online

Jeden tip pro vás!

Zde si můžete navrhnout krásné rustikální svatební oznámení zdarma :)

návrh svatebního oznámení online

 
 

Přečtěte si více