Marriage Guide online

Když na svatbě nechcete děti!

Text: Lenka Zelnitiusová

Plánujete veselku se vším všudy a při sestavování seznamu hostů si čím dál více uvědomujete, že si váš den chcete užít bez dětského křiku? Tohle rozhodnutí je jen na vás dvou. Musíte však počítat s tím, že ne každý vás pochopí nebo se bude chtít či moci se zúčastnit. Poradíme vám, jak svatebčanům oznámit, že obřad i hostina jsou pouze pro dospělé.

Když na svatbě nechcete děti!Zobrazit galerii (4)
Foto: Unsplash.com

„S Markem jsme na naši svatbu pozvali také velkou část přátel a tak nějak jsme se domnívali, že dorazí bez dětí. Skutečnost byla však zcela jiná. Pochopitelně nás to zaskočilo, nicméně chybu jsme udělali my, že jsme hosty neinformovali. Kdybych se vdávala podruhé, jakože tedy rozvod neplánujeme, určitě bych tento dovětek na pozvánky uvedla,“ vysvětluje Sabina (38) z Mostu.

„I přes nelibost mých rodičů jsme uspořádali veselku bez nejmenších, mnozí se na nás dívali skrz prsty, někteří dokonce nedorazili. Svatba probíhala v zámeckém hotelu, který je určen pouze pro dospělé. Svatební koordinátorka nám poradila, ať tento aspekt nezapomeneme zmínit hostům. Vzhledem k tomu, že děti byly v rodině jen u tří párů, tuto informaci jsme jim oznámili osobně s předáním svatebního oznámení,“ vzpomíná Martina (33) z Českého Krumlova.

„Dlouho jsme se snažili o miminko, nicméně dítě stále nepřicházelo a podle názorů odborníků nám ze zdravotního hlediska není přáno. S touto situací jsme se prozatím úplně nevypořádali a právě z tohoto důvodu jsme si uvědomili, že děti na své svatbě nechceme. Nikdo z pozvaných s tím neměl sebemenší problém, i když svatba bez ratolestí byla pro všechny novinkou,“ uvádí na pravou míru Laura (36) z Karlových Varů.

Rodinná událost bez dětí? Proč ne!

Stresuje vás průběh svatby s dětmi? Pak máte jasno!
Stresuje vás průběh svatby s dětmi? Pak máte jasno! | Foto: Unsplash.com

Samozřejmě, že děti jsou součástí rodiny a svatba je pokládána za rodinnou událost numero uno. Najdete nevěsty, které roztomilé družičky na své svatbě vítají s otevřenou náručí, ale také ty, jež se bez nich s klidnou duší obejdou. Děti přece jen mívají občas své nálady a žádají si pozornost, protože na židličce dlouho neposedí. Rodiče pak běhají za malými caparty a ze svatebního veselí toho tolik nemají. Navíc opouštějí party ještě dřív, než je zábava v plném proudu. Každý se na tuto problematiku dívá svým pohledem. Někdo vás může pokládat za sobce, jiný vám dá za pravdu. Mějte na paměti, že je to jen vaše svatba a vy jako snoubenci ji máte právo prožít podle svého gusta. Aby šlo vše jako na drátkách, musíte svatební hosty informovat citlivě a také dopředu. Zamluvit si hlídání totiž dost dobře nejde ze dne na den, zvláště o víkendech, kdy se svatby pořádají nejčastěji.

Výhody

Svatební party se jen tak nezapomíná
Svatební party se jen tak nezapomíná | Foto: Unsplash.com

Nemusíte mít obavy, že děti naruší průběh svatby svými vrtochy ani křikem. Všichni se budou nerušeně bavit, aniž by museli dávat pozor na své ratolesti. Samozřejmě existují způsoby, jak nejmenší na svatbě zabavit. Zkušená svatební koordinátorka jistě přijde se zajímavými nápady, ale slečna na hlídání něco stojí a dětský koutek se také nezařídí sám. Dále ušetříte na dětském menu a především na počtu hostů. Z hlediska kapacity můžete zvolit mnohem menší prostory.

Nevýhody

Někteří rodiče se nemusí s vaším přáním zcela ztotožnit a tak se raději s průhlednou výmluvou nezúčastní. Jsou ale i tací, kteří vám to řeknou na rovinu, že bez dětí prostě nepřijdou. Pokud jste s partnerem v rámci vašeho přání zajedno, nenechejte se tímto chováním jakkoliv rozladit. A to ani pro klid v rodině, jak s oblibou říkávají maminky. Vdáváte se přece jen jednou za život.

Jak informovat hosty?

Do svatebního oznámení, případně zvlášť na kartičku nebo do doprovodných svatebních pokynů uveďte, že svatbu pořádáte bez malých dětí a nezapomeňte poděkovat za pochopení a respektování vašeho rozhodnutí.Tuto informaci rovněž vyvěste na svatební web. Abyste dali najevo, že vám na pozvaných záleží (blízká rodina), doporučujeme osobní pozvání. Přejdete tak možnému nedorozumění. Rodičům navíc citlivě a srozumitelně vysvětlíte, jaké důvody vás k této volbě vedou.

Když se stále nemůžete rozhodnout?

Uspořádejte svatbu podle vašich představ
Uspořádejte svatbu podle vašich představ | Foto: Unsplash.com

Děti si na veselce dokážete představit, ale zaroveň si nepřejete, aby narušovaly plynulost svatebního obřadu? Pak požádejte hosty, aby na radnici či do kostela dorazili bez nich a doplňte, že na svatební hostinu, kde se jejich veselé výskání s reprodukovanou hudbou ztratí, jsou zvaní i nejmenší. Určitě tento kompromis vezměte v patrnost. Obřad proběhne bez rušivých elementů, což rodiče jistě pochopí a kategoricky tak neodmítnou svou účast.

 
 

Přečtěte si více