Marriage Guide online

Letní svatba: výhoda nebo propadák?

Text: Pavla Dočkalová

Každá budoucí nevěsta si v hloubi svého srdce přeje, aby její velký den (a všechny následující) byly zalité sluncem. „Azuro bez mráčku“ zdá se být prvotním předpokladem dokonalého startu šťastného života ve dvou. A to doslova, i v přeneseném smyslu. Snoubenci si ale hodlají parafrázi skrytého významu pojistit a aplikovat ji v hmatatelném pojetí. Slunce, nechť svítí bez přestání!

Letní svatba: výhoda nebo propadák?Zobrazit galerii (4)
Foto: pixabay.com

Prázdninové měsíce, kdy je pravděpodobnost teplých dní největší, si cíleně vybírá stále více vdavekchtivých. Budoucí novomanželé si jen neradi připouštějí, že „hot“ varianta nutně nemusí být ta nejlepší.

Reklama na štěstí?

Už je to tak, poptávka po letních svatbách stále roste. Podle svatebních agentur jde o módní trend, který nevěsty považují vysloveně za perfektní z hlediska možnosti trávit část svatby pod širým nebem, užít si dosytosti přírodních scenerií a zvolit lehký outfit. Málokdo si ale při volbě termínu uvědomí, že léta jsou v Česku stále více tropická a svatební den v pětatřicetistupňovém horku není úplně optimální z hlediska provozních náležitostí.

Kalendář není lhář

Letní svatba: výhoda nebo propadák?
Foto: unsplash.com

Dříve bývaly nejvíce obsazované měsíce červen a září. Dnes se žádanky o termíny kloní k červenci a srpnu. Tendence najít pro svůj obřad dovolenkové datum s časovou kombinací kolem třinácté hodiny odpolední je prioritním novum snoubenců a zároveň strašákem mnoha oddávajících. Že jdou letní prosluněné dny ruku v ruce s horkem, které se umí nehezky podepsat nejen na svatebčanech, ale i na doprovodných službách, si ve chvíli bookování termínu málokdo uvědomí.

Výjimka potvrzuje pravidlo

Letní počasí je naopak velmi příhodné pro uvolněný formát svatby. Je přímo žádoucí pro takzvané pool svatby u vody nebo svatby rustikální. Bez léta se patrně neobejdou ani argotické variace, jako jsou sňatky na čundru, svatby skautské, sňatky horolezců, koňáků nebo jiných vyprofilovaných skupin.

Zvažte PRO a PROTI

Proti gustu žádný dišputát. Letní svatby umí být velmi krásné, neformální a romantické. Vyžadují však obezřetnost, co se týká suché i mokré varianty, je třeba počítat s případnou akutní úpravou harmonogramu v případě nenadálé bouřky, je nutné zabezpečit protiúžehová opatření a zvýšený pitný režim. Více práce s uchováním celistvosti v provozních podmínkách budou mít s největší pravděpodobností i poskytovatelé cateringu a cukráři doručující svatební dort, kteří budou nuceni klimatických změnám přizpůsobit jídelníček a zvolit vhodný sortiment.

Hlavní slovo má nevěsta

Letní svatba: výhoda nebo propadák?
Foto: unsplash.com

Ač se to na první pohled nezdá, nadprůměrná denní teplota udělá největší vrásky na čele samotné nevěstě. Velmi záhy po tom, co se obleče do svých svatebních šatů, nazdobí se doplňky a aplikuje make-up, začne s největší pravděpodobností svůj prvotní úmysl – den ryze zalitý sluncem – proklínat. Není nic hroznějšího, než pot stékající po ženiných zádech, lesklá pleť orosená pod nánosem neprodyšné vrstvy zkrášlujícího prostředku a omamná vůně z kytice, která v kombinaci s horkem umí vytvořit až nedýchatelný odér. O nic lépe na tom nebude ani pan ženich, který se v sakovém kvádru nebude cítit jako ryba ve vodě, byť ve vlastním poutu se určitě vykoupe.

Myslete i na ostatní!

Pakliže jste přesvědčeni o tom, že horko pro vás nebude žádnou překážkou a letní scenerii si vychutnáte do puntíku, máme pro vás dobře míněné rady, které se při aplikaci ukážou jako inspirace k nezaplacení. Berte přitom ohled i na hosty, zejména z řad dětí a seniorů, kteří nemusí teplo dobře snášet. Nezapomeňte svůj úmysl organizovat obřad v letních měsících konzultovat se svatební koordinátorkou. Dokáže vám zajistit dostupné alternativy, kdyby, namísto v den zalitý sluncem, nakonec pršelo štěstí.

„HOT“ svatební ceremoniál

Letní svatba: výhoda nebo propadák?
Foto: unsplash.com
  • obřad naplánujte na ranní nebo dopolední hodiny – vyvarujete se největšímu náporu horka
  • na pozvánku uveďte „dress code“ vhodný pro letní dny
  • zajistěte dostatek party stanů, které vytvoří umělý stín
  • zbudujte diskrétní „fresh“ koutky – místa, kde budou k dispozici osvěžující ubrousky, ledové tříště, obyčejná voda, zmrzlina, aj.
  • mějte k dispozici k zapůjčení slunečníky do ruky nebo vějíře
  • i v exteriérech se osvědčí mechanické ventilátory a větráky
  • nebojte se použít aerosolní osvěžovače vzduchu s roztřikem
  • na svatební after party doporučujeme využít bazén – pozvané hosty o této skutečnosti informujte prostřednictvím pozvánky

Teď již není nebrání tomu, abyste si den „D“ užili přesně podle svých představ. Sledujte s dostatečným předstihem předpověď počasí a veškeré „výkyvy“ řešte se svatební koordinátorkou, jež dokáže maximálně pružně zasáhnout v každé nečekané situaci a garantovat profesionální postupy i v na první pohled nevyzpytatelné situaci.

 
 

Přečtěte si více