Marriage Guide online

Nechť na svatbě fotí fotograf a nikoliv hosté!

Text: Lenka Zelnitiusová

Zařídit veselku od A do Z bývá oříšek a jako nevěsta musíte pamatovat na zdárné maličkosti. Nejenom na šaty, kytici, dort a prstýnky. Zamluvit profesionálního fotografa je rovněž důležité. Stejně jako informovat hosty, že focení vašeho dne D bude výhradně v jeho kompetenci. Proč a jakým způsobem sdělit tento fakt svatebčanům? Máme pro vás několik zajímavých postřehů.

Nechť na svatbě fotí fotograf a nikoliv hosté!Zobrazit galerii (3)
Foto: heatherpoppie.com

Dnešní dobu klasifikují moderní technologie a chytrý mobil s kvalitním fotoaparátem má téměř každý. Nemluvě o tom, že selfíčka cvakají všichni jako na běžícím pásu a rázem se s nimi chlubí na sociálních sítích jakoby se nechumelilo. Pokud se nechcete jako nevěsta ukázat světu dřív, než vůbec stihnete říct snoubenci své ano (jiní to totiž hravě stihnou třeba i během obřadu), požádejte je o laskavost, ať focení a natáčení ponechají na starost odborníkovi. Fotky ze svatby všichni později obdrží tak jako tak.

Nezdá se vám příliš taktní něco svatebčanům zakazovat? Nemusíte mít výčitky, nejedná se o nic špatného, nebo snad neslušného. Naopak. Zákaz amatérského focení není ničím neobvyklým. A když navíc svatebčanům vysvětlíte důvody. Jistě se setkáte s pochopením. Jedná se přece o intimní okamžik, který si přejete prožít co možná nejpříjemněji za přítomnosti pozvaných hostů.

Jak to vidí české nevěsty?

„Kdyby nebylo svatební koordinátorky, která včas rozehnala fotící hloučky, těžko by měl fotograf možnost fotit. Určitě méně znalé svatebčany informujte dopředu," upozorňuje Klára (39).

„Vdávala jsme se na řeckém ostrůvku Santorini, kde jsme měli menší svatbu s rodinou a několika dobrými přáteli. Zákaz focení jsme si u všech přítomných vyžádali, nicméně nakonec se pár záběrů nepodařilo, protože profesionální fotky tu a tam pokazili nadšení turisté, kterým mé modrobílé šaty ladící s bělostnými domky a tyrkysovými okenicemi nedaly spát,“ vzpomíná dnes s úsměvem Martina (36).

„Zákaz focení svatebčanů zpětně hodnotím na výbornou. Absolutně by mě totiž nenapadlo, jak fotící svatebčané mohou pokazit práci fotografa. Kamarádka totiž takto prozíravá nebyla a několik snímků, které jinak vypadaly úchvatně, mohla hodit do koše. Díky její zkušenosti jsem jako nevěsta měla o starost méně,“ vysvětluje Luisa (29).

Informujte předem

Nechť na svatbě fotí fotograf a nikoliv hosté!
Foto: heatherpoppie.com

Žádná nevěsta nechce mít kolem sebe zástupy rodinných členů s mobilními telefony, které se kolem ní slítávají jako vosy na bonbon. Je to nejenom neslušné, ale navíc tím přidáváte starosti jak fotografovi, tak kameramanovi či svatebnímu dronaři. Informaci o zákazu focení hostům sdělte již při předání svatebního oznámení. V rámci osobního pozvání se nezapomeňte zmínit spolu s vysvětlením, nebo tuto prosbu připojte k pozvánce na menší formát papíru. Dále ji lze zakomponovat do svatebních novin, na svatební web, který jako snoubenci máte pro svatebčany k dispozici, nebo na sociální sítě, jež máte zřízeny pro účely svatby.

Před obřadem i na hostině

Opakování je matka moudrosti, všeříkající formulka platí i v tomto případě. Vaše přání sdělte svatebčanům na úplném začátku svatby, ať nemusíte napomínat ty, kteří na zákaz zapomněli. Pokud nerada mluvíte před davy, ponechejte tuto úlohu svatebnímu koordinátorovi nebo moderátorovi. Zákaz focení lze rovněž připojit na další svatební tiskoviny jako svatební program či tomu podobné. Nemluvě o cedulkách, které přijdou na svatební nástěnku nebo budou na očích již při vstupu do obřadní místnosti i v místě pořádání hostiny.

Co vše zákaz focení na svatbě přináší?

Nechť na svatbě fotí fotograf a nikoliv hosté!
Foto: heatherpoppie.com
  • Jako novomanželé budete mít jistotu, že vaši svatbu budou dokumentovat kvalitní a vámi schválené fotografie. Nikoliv nevydařené momentky.
  • Svatební den si užijete s vašimi nejbližšími bez toho, aniž by kolem vás každý kroužil s fotoaparátem a kamerou. Co si budeme povídat, svatba uteče neskutečně rychle.Tak proč se o tak intenzivní okamžiky okrádat.
  • Práce profesionálního fotografa nebude ničím narušena a bude probíhat zcela přirozeně. Stejně tak bude i vypadat.
 
 

Přečtěte si více