Marriage Guide online

Pověry, aneb jak se vyhnout smůle na svatební den

Text: Michaela Vadová

Pozvánky jsou rozeslané, cukráři dokončují poslední kosmetické úpravy na dortu. Máte pocit, že jste absolutně nic nepodcenili. Většina lidí na pověry nevěří, ale…co když na tom přeci jen něco je?

Pověry, aneb jak se vyhnout smůle na svatební den

Svatební šaty

Když někomu oznámíte, že se budete vdávat, první otázky zvědavých přátel většinou směřují právě na šaty. Kolikrát to kamarádky zajímá i více, než totožnost vašeho vyvoleného. Není proto divu, že právě ke svatební róbě se vztahuje snad nejvíce pověr.Takže pěkně popořádku. Co se týče barvy, tradiční je bezesporu bílá. Ale v dnešní době, kdy byly legíny povýšené do stavu kalhotového a módní ikonou je Lady Gaga, by se leckterá nevěsta mohla snadno pustit do odvážnějších modelů. V tom případě se ovšem obloukem vyhněte modré a fialové. V manželství by vás totiž čekaly modřiny. Že černá také není nejvhodnější alternativou, snad není potřeba dodávat. Také se ujistěte, že ať už se nakonec rozhodnete pro jakoukoli barvu, vaše sestra ani maminka s vám nebudou ladit. Opět by tak stály ve štěstí vašemu manželskému životu.

Možná, že jste dobré hospodyňky, ale zkuste se přemoct a šití svatebních šatů přenechejte jiným. Každý steh by totiž znamenal jednu v budoucnu uroněnou slzu. Takže pokud neplánujete švy lepit vteřinovým lepidlem a závoj přicvakat sešívačkou, vyrazte raději do svatebního salonu.

Je dobře známé, že ženich by neměl nevěstu vidět ve svatebních šatech dříve, než se setkají u oltáře. Obráceně to ovšem neplatí. Pokud se, milé dámy, budete tedy chtít ještě před velkým okamžikem přesvědčit, že si váš drahý správně uvázal kravatu, nemusíte mít strach, že byste tak pošlapala rodinné štěstí. Mimochodem, pokud zjistíte, že zvolil netradičně motýlka, dolů s ním! Nechcete přece, aby byl v manželství přelétavý?

Ať už se ale nakonec rozhodnete pro šaty bílé nebo krémové, s ramínky nebo bez, nezapomeňte, že v nich musíte vydržet až do půlnoci – jinak podle pověr nevydrží ani vaše manželství!

Doplňky

Something old, something new, something borrowed, something blue. Další velmi oblíbená tradice. Ale proč byste vlastně měla na svatbě nosit něco z dob již dávno minulých, nebo dokonce modrého? Stará věc značí rodinnou tradici, nová pak logicky začátek další životní etapy. Půjčená má symbolizovat, že si budete brát k srdci rady jiných a modrá byla odedávna barvou věrnosti a dlouhého života. Ale nebojte, pokud si chcete pojistit, že váš nastávající si nebude denně chodit od sousedky půjčovat koriandr, nemusíte si hned k bílým šatům pořizovat modré lodičky. Bohatě postačí nenápadný podvazek.

Samozřejmě, že každá nevěsta si přeje, aby při pohledu na ni všem spadla čelist a obřadní místností se rozlehlo tlumené: „Wooooow!“ Pokud si ale myslíte, že perlový náhrdelník je dobrá volba, nemáte tak úplně pravdu. Možná, že vaše protivná sestřenice pukne závistí, ale vás zase čeká v budoucnu moře slz – konkrétně za každou perlu jedna.

Kytice

Je jasné, že musí ladit s výzdobou a pokud jste alergička, váš výběr to také značně zužuje. Přesto byste neměly zapomínat, že existuje takzvaná květomluva. A které rostliny že to získaly černého Petra? Tak například žíhaný karafiát značí odmítnutí. Rudý potom příslušnost ke KSČ. Jiřina symbolizuje proradnost a nečistou hru. A v závěru jeden tip pro skalní fanynky oslíka Ijáčka – bodlákem byste svému drahému decentně naznačily, že vás uráží…což není úplně nejvhodnější poselství na svatební den. Naopak lilií, která je znakem čistoty, nemůžete nic pokazit.

Svojí roli hraje ale i barva vašeho bouquetu – rudá značí lásku, bílá pokoru a upřímnost, oranžová dokonce vášeň. Raději se ovšem vyvarujte žluté (předurčila by vám cestu žárlivosti) a hnědé. Ta jednak symbolizuje zlobu, a navíc je to zřejmě nejodpudivější barva celého spektra.

Možná, že následující pověru vymyslely ženy, které nestíhaly přípravy na den D, každopádně koluje tradice, že nevěsta by si kytici neměla vázat sama. Ba co víc, její finální podobu by neměla znát až do poslední chvíle. Nezbývá, než doufat, že vaše floristka ví co dělá, a vy se pak u oltáře nebudete tvářit, jako když v Kinder vajíčku najdete puzzle.

Svatební dort

Dort patří ke svatební hostině stejně neodmyslitelně, jako knedlíčková polévka. Věděli jste ale, že je údajně symbolem plodnosti? Takže pánové, až vás bude vaše vyvolená přesvědčovat, že by svatební dezert měl mít ještě o patro víc, nehádejte se. Jen, ať tu symboliku všichni vidí!

Stejně jako s šaty nebo květinu, ani dort by si neměly nevěsty péct samy. A to platí i pro svatební koláčky. Pokud se potřebujete odreagovat, uvařte svému nastávajícímu k večeři svíčkovou, ale na cukrovinky zapomeňte. Nechcete mít přeci v manželství nouzi a uplakané ratolesti?

Důležitým rituálem je samozřejmě jeho krájení. Jedna pověra říká, že kdo uchopí nůž první, bude hrát v manželství první housle. Jiná naopak tvrdí, že ten z páru, který bude mít při krájení ruku nahoře, bude mít i v manželství na vrch. Možná je vlastně dobře, že výklad této tradice je protkán nejasnostmi. Vaše děti by se asi jednou divily, až by na svatebních fotkách viděli, jak se hned první den manželství jejich rodiče perou o kudlu.

Ať už ale povede nůž při krájení kdokoli, povinností všech svatebčanů je ochutnat. A stejně tak i ženich s nevěstou si musí na talířek dort naložit. Žádné výmluvy, že jste do šatů hubla půl roku. Odmítnout ochutnat dezert nosí smůlu. Navíc – prstýnek už máte na ruce, tak co si lámat hlavu s linií?

Čas od času se také stává, že novomanželé oddělí horní patro. Není to proto, že by snad byli hamižní a nechtěli se se svatebčany podělit. Údajně totiž, když pár sní k prvnímu výročí porci svého dortu, svazek vydrží. Doporučuji ho ale raději zmrazit. Jinak by naopak manželství mohlo velmi rychle skončit.

 
 

Přečtěte si více