Marriage Guide online

Zásady správného zasedacího pořádku na svatbě

Nevíte si rady, jak správně usadit hosty u slavnostní tabule na svatební hostině? Poradíme vám, jak na správné rozmístění míst pro rodiče, svědky i pro ostatní svatebčany.

Uspořádání zasedacího pořádku může být složitější organizační záležitostí, než se na první pohled zdá. Někteří svatebčané se vůbec neznají, jiní mají specifická přání a tak je třeba vše správně uspořádat. Vodítkem nám může být to, jak usadit hosty podle etikety.

Pozvání

Vše začíná pozváním ke svatební tabuli. To se nejčastěji přikládá do obálky ke svatebnímu oznámení. Nezapomeňte, že provedení by mělo být ve stejném stylu. S hostem zveme samozřejmě také jeho partnera nebo partnerku. Kromě příbuzných a přátel se hodí na svatbu pozvat také ty, kteří na svou svatbu dříve pozvali nás.

Svatební tabule

Samozřejmě záleží na dispozicích dané restaurace, salónku nebo na možnostech zahradní oslavy. K nejpraktičtějším variantám patří uspořádání stolů do písmene „U“, kdy v čele sedí novomanželé.

Náš tip: nezapomeňte na stylové jmenovky, které pomohou svatebčanům najít své místo u slavnostní tabule. Originalitě se meze nekladou a drobný výrobek nebo krásná jmenovka se mohou stát příjemnou vzpomínkou pro každého svatebčana.

Skvělým nápadem je také tzv. "svatební tablo" se zasedacím pořádkem, které je umístěné v prostoru před samotnou hostinou a hosté hnedka vidí, kde mají své místo.

Zásady správného zasedacího pořádku na svatbě
Foto: pinterest

Zasedací pořádek

Nevěsta a ženich sedí na nejčestnějším místě, čili v čele stolu. Nevěsta se usadí po pravici ženicha. Vedle novomanželů sedí jejich rodiče, ale pozor – rodiče nevěsty mají sedět vedle ženicha a rodiče ženicha zaujímají místo vedle nevěsty. Konkrétně sedí matka nevěsty vedle ženicha, otec nevěsty hned vedle ní. Vedle nevěsty se usazuje otec ženicha a v jeho blízkosti sedí matka ženicha.

Další možností je usadit vedle nevěsty otce ženicha a naproti nevěstě nevěsty otce. Vedle ženicha pak sedí matka nevěsty a naproti ženichovi usadíme jeho matku.

Další čestná místa mají obsadit svědkové a to jeden vedle rodičů nevěsty a druhý vedle rodičů ženicha. Ostatní svatební hosty usazujeme více méně libovolně, ale mělo by platit, že společensky významnější hosté sedí blíž čela stolu a tím pádem také blíže novomanželům. Často se vedle rodičů usazují kromě svědků ještě prarodiče.

Kompromis

Nejvhodnější variantou pro sezení ostatních svatebčanů je sezení střídavě – vedle sebe muž/žena/muž atd. Samozřejmě při reálném uspořádání zasedacího pořádku u svatební tabule musíme začleňovat také děti, což oficiálně správnou variantu sezení u tabule může narušit.

Někdy musíme ohleduplně řešit citlivější rodinná témata a usadit svatební hosty tak, aby se některá z tetiček nepohádala se strýčkem – jako vždy apod.

Inspirace pro uspořádání stolů na svatbu

Zásady správného zasedacího pořádku na svatbě
Zásady správného zasedacího pořádku na svatbě
Zásady správného zasedacího pořádku na svatbě
 
 

Přečtěte si více