Marriage Guide online

Co zvážit při výběru hudby na svatební hostinu

Text: Mgr. Michaela Vadová

Nejprve je třeba si ujasnit, zda si na svatbu chcete pozvat živou kapelu, DJe nebo hudbu budete jen na vlastní pěst pouštět z reproduktorů. Všechny z nabízených variant mají svá pro a proti, o ceně pak rozhoduje řada faktorů – celková doba hraní, počet členů, cestovné a v neposlední řadě také město, ve kterém se svatba koná. DJ či kapela v Praze bude totiž určitě dražší než v menším městě nebo na venkově.

Co zvážit při výběru hudby na svatební hostinu

Foto pelucha

ŽIVÁ KAPELA

Pokud máte už od začátku jasno v tom, že na vaši svatbu prostě musí přijít živá kapela, měli byste vybírat opravdu pečlivě – projděte si internetové diskuse a recenze, vyslechněte doporučení známých. Hlavně se ale ujistěte, že skutečně umí hrát. Poslechněte si ji a to nejlépe živě na nějaké jiné akci. Pokud takovou možnost nemáte, tak si alespoň vyžádejte kompletní seznam písní, které hraje, a případně také nahrávku. Dobrá kapela však ráda zařadí i vaše oblíbené skladby, pokud se na nich společně předem domluvíte. Počítat také musíte s tím, že živá kapela si bude dělat v hraní přestávky, ty by však neměly být příliš dlouhé.

Nepopiratelnou výhodou živé kapely je nezaměnitelná atmosféra. Máte-li štěstí na vtipného kapelníka, skvěle zastane i funkci moderátora, který rozproudí zábavu, uvede jednotlivé přípitky, vyhlásí dámskou volenku nebo okomentuje aktuální dění na tanečním parketu i mimo něj. A také klidně přenechá své místo u mikrofonu zpěvuchtivé nevěstě nebo ženichovu bigbít milujícímu strýčkovi. Takže pokud vám nevadí určitá omezenost repertoáru, ani vyšší náklady, které se pohybují od 2000 korun za jednoho člena (nebo od 1000 korun za hodinu), živá kapela rozhodně ještě není pasé.

DJ

Rozhodnete-li se raději pro reprodukovanou hudbu ovládanou profesionálem, ani u něj nepodceňte výběr. Také on s nadšením zaujme post moderátora a baviče, ovšem nic se nemá přehánět. Není totiž nic horšího než DJ, který si myslí, že je hlavní hvězdou večera, pronáší dlouhé, rádoby vtipné monology a trapné anekdoty, které vás uvádí do rozpaků, nutí hosty do nejrůznějších aktivit a nezajímá ho, zda se skutečně baví.

Naopak dobrý svatební DJ je schopný vybrat vhodné písně, které jsou v souladu s vašimi preferencemi a ladí s celkovým stylem svatby. Pouští písně na přání a nevnucuje přítomným svou vlastní touhu hrát celý večer jeden nudný ploužák za druhým, ani neupřednostňuje disko hity osmdesátých let. Mívá s sebou kompletní vybavení včetně velkých stereo reproduktorů a mikrofonu, který rád zapůjčí pro přednesení přípitků nebo karaoke vystoupení. V případě této volby nejenže snížíte výdaje (od 5 000 do 10 000 korun na celodenní hraní), ale také se vám nestane například to, že budete nemile překvapeni falešným zpěvem.

HUDBA VE VLASTNÍ REŽIJI

Na této variantě ušetříte asi nejvíce. Ale pokud nechcete, aby na parketu vládla mdlá atmosféra a hosté byli znudění, měli byste si sehnat vhodnou techniku, minimálně výkonné reproduktory. Také obsluha přehrávače bude jen na vás, pokud si neseženete pomocníka. Při sestavování playlistu budete omezeni svou vlastní fantazií a zabere vám to hodně času, ale nenechte se odradit. Vy sami přeci nejlépe znáte své oblíbené kapely a víte, co se líbí vašim příbuzným a přátelům, a na jaké písničky je dostanete na parket. Pokud se jedná o maličkou rodinnou oslavu na zahradě nebo v místní restauraci, není nutné zvát na svatbu DJ ani živou kapelu, u kterých vždy hrozí, že nešťastný výběr bude příčinou rozpačitých reakcí a v intimním prostředí by mohli spíše rušit.

POZOR NA TEXTY

Asi vám nepřijdou texty anglických písní podstatné, když většina svatebčanů jim stejně nerozumí, ale možná byste se nad tím mohli alespoň zamyslet. Opravdu je nutné na svatbě, která oslavuje osudovou lásku, vyhrávat písně o drogách, násilí či nevěře a rozchodu? Budete překvapeni, kolik zdánlivých „love songů“ ve skutečnosti skrývá hořký podtext.

Například u nevěst tak oblíbený, slavný duet Kylie Minogue a Nicka Cavea Where The Wild Roses Grow, které si ho často nechávají hrát při svém příchodu, zní dokonale romanticky, ale opak je pravdou. V poslední třetině totiž láskyplný text opěvující krásu mladé ženy nahradí slova o kameni v dlani a o tom, že „všechna krása musí zhynout“. Pokud tedy nejste morbidní povahy a neholdujete černému smyslu pro humor, raději se této skladbě vyhněte.

Podobně je na tom „veselá“ píseň This Love od Maroon 5, ve které se zpívá o zpěvákově marné snaze udržet si nestálou ženu, a o dani, kterou si na něm tato láska vybrala.

Nejjednodušší by to bylo samozřejmě s českými písněmi, ale co si budeme povídat, těch kvalitních u nás zase tolik nevzniká, takže svůj výběr nejspíš budete muset chtě nechtě obohatit o cizojazyčné skladby.

PLAYLIST

Při výběru vhodné hudby se můžete inspirovat v našem seznamu známých i neznámých, klasických i moderních písní nejen o lásce, kterými rozhodně nic nezkazíte, maximálně můžete překvapit, pobavit a rozhýbat boky všech přítomných. Nebo hledejte inspiraci v soundtracku některých, zvláště muzikálových filmů jako je Pomáda, nebo v seriálu Glee. Díky otitulkovaným písním budete mít hned jasno a třeba narazíte i na dávno zapomenutou oblíbenou písničku.

 • Somebody To Love – Queen
 • All You Need Is Love – The Beatles
 • I‘ll Stand By You – The Pretenders
 • Love Song – Taylor Swift
 • Míšeň – Jindra Kejak
 • My Love Would Suck Without You – Kelly Clarkson
 • You‘re The One That I Want – Olivia Newton John ft. John Travolta
 • I‘ve Had The Time Of My Life – Jennifer Warnes
 • Can I Have This Dance – Vanessa Hudgens ft. Zac Efron
 • Hello, I Love You – The Doors
 • 4 Minutes – Madonna
 • Naštěstí – Pavel Callta
 • I Was Made For Loving You – Kiss
 • Don‘t Go Breaking My Hearth – Elton John
 • Marry You – Bruno Mars
 • Andělská dívka – Nightwork
 • Now That I’ve Found You – Paul McDonald ft. Nikki Reed
 
 

Přečtěte si více