Marriage Guide online

Svatební lampiony štěstí: Jejich pouštění není bez rizik

Text: Alena Klimková

Vypouštění lampionů štěstí je velmi originálním typem svatební zábavy. Horkovzdušné balónky, které se po zapálení hořáku vznesou k nebi, dokážou svatebnímu večeru dodat opravdu magickou atmosféru. Tato zábava však není bez rizik. Co vše byste měla vědět před tím, než vypustíte lampiony štěstí i na vlastní svatbě?

Svatební lampiony štěstí: Jejich pouštění není bez rizikZobrazit galerii (5)
Foto: e-Bay.com

Když se venku setmí a na nebi se objeví první hvězdy, létající lampiony štěstí bývají třešničkou na dortu celého svatebního dne. Svatební hosté na pokyn nevěsty a ženicha vycházejí po setmění do otevřeného prostoru. Každý jednotlivec, pár či rodina následně obdrží svatební lampion štěstí, na kterém podpálí hořák, aby se tělo lampionu mohlo naplnit horkým vzduchem. Poté si něco tajně přejí a lampion štěstí následně vypustí do nebe. K lampionu mohou také připojit vlastní přáníčko napsané na papírku, anebo toto přání napsat rovnou na tělo lampionu.

Tradice lampionů štěstí

Svatební lampiony štěstí: Jejich pouštění není bez rizik
Foto: Unsplash.com

Pohled na lampiony štěstí, které se vznáší na noční obloze, je zkrátka nezapomenutelným svatebním zážitkem. Navíc se jedná o velmi fotogenickou záležitost, která na svatebních fotkách vypadá opravdu nádherně. Tradice lampionů štěstí, které se v Česku těší velké oblibě, pochází z Asie, a to konkrétně z Číny, Thaj-wanu a Thajska. Asijská tradice říká, že tito svítící poslové zprostředkovávají komunikaci lidí s bohy.

V takovém Thajsku zaplavují nebe tisíce svítících lampionů vždy na Nový rok, protože pro Thajce symbolizují také odcházející problémy a starosti. V Česku se k lampionům štěstí naopak vztahuje pověra, že tomu, kdo je vypustí, se splní jeho tajné přání. Právě proto je jejich vypouštění tak oblíbené na svatbách, protože novomanželé si obvykle přejí společný šťastný a spokojený život.

Nic ovšem není tak růžové, jak se zdá. Zvlášť když během své vlastní svatby plánujete do nebe vypouštět několik desítek lampionů štěstí, měla byste vědět, že musíte předem splňovat několik podmínek.

Komu pouštění lampionů nahlásit

Hromadné vypouštění lampionů štěstí nahlaste příslušnému odboru policie. O vaší originální svatební zábavě informujte také místní hasičský záchranný sbor. Jestli budete vypouštět naráz víc než padesát létajících lampionů, měli byste rovněž požádat o povolení příslušný obecní či městský úřad.

Kde a kdy lampiony štěstí pouštět

Svatební lampiony štěstí: Jejich pouštění není bez rizik
Foto: Wishlantern.com

Lampiony štěstí posílejte do vzduchu pouze na otevřeném prostranství, kde jim nehrozí náraz do okolních překážek. Ve vašem okolí by neměly být domy, stožáry vysokého vedení a dráty elektrického napětí. Poblíž by se neměl nacházet ani les.

Důležité také je, abyste lampion pouštěli pouze za bezvětrného a jasného počasí. Pokud začne během svatebního večera foukat, anebo se rozprší, tuto svatební zábavu raději odložte. I když jsou lampiony štěstí kouzelným zpestřením svatebního dne, počítejte s tím, že je vypouštíte na vlastní nebezpečí a při případném požáru zodpovídáte za vzniklé škody.

Ve kterých případech jsou lampiony štěstí zakázány

Svatební lampiony štěstí: Jejich pouštění není bez rizik
Foto: Unsplash.com

Létající lampiony štěstí jsou originální, ovšem také velmi spornou svatební zábavou. I kdybyste tisíckrát chtěla, v některých případech je na své svatbě nesmíte vůbec pustit do vzduchu. O které konkrétně jde?

  • Lampiony štěstí nesmíte pouštět v okruhu 25 kilometrů od vnitrostátního letiště a v okruhu 50 kilometrů od mezinárodního letiště.
  • Na tuto zábavu zapomeňte i tehdy, pokud je venku deštivo, anebo má vítr sílu větší než 12 m/s.
  • Lampiony nepouštějte ani v uzavřeném prostoru.

Bezpečnější alternativa: Plovoucí lampion

Svatební lampiony štěstí: Jejich pouštění není bez rizik
Foto: Pinterest.com

Vypouštění lampionů štěstí během svatebního večera je bezesporu nezapomenutelným zážitkem. Pokud jej však z určitého důvodu nesmíte realizovat na své svatbě, nabízí se vám další možnost. Vaši svatbu dokonale oživí také plovoucí lampiony štěstí, do kterých napíšete své přání a do kterých po setmění vložíte zapálenou čajovou svíčku a následně je pustíte po vodě. Velmi kouzelně vypadají například na vodní hladině okrasného jezírka nebo bazénu. Tyto lampiony, které v sobě nesou klid a harmonii, jsou voděodolné. Vybírat přitom můžete mezi různými barvami a tvary. Na svatbách je preferován zejména tvar leknínu nebo krychle.

TIP: Plovoucí lampiony nejsou jedinou bezpečnější variantou létajících lampionů štěstí. Na své svatbě můžete do nebe vypustit rovněž fosforující svítící heliové balónky.

Vypouštění lampionů štěstí patří k českým novodobým tradicím, která má svatebčanům přinést šťastný a spokojený život. Je jenom na vás, zda necháte lampiony štěstí vzlétnout do vzduchu během svého svatebního dne, anebo se rozhodnete pro bezpečnější variantu v podobě plovoucích lampionků. V každém případě byste si měla být vědoma toho, že tato hořící krása skrývá i mnohá úskalí.

 
 

Přečtěte si více