Marriage Guide online

Nevěsta do plavek? Pool party startuje

Text: Pavla Dočkalová

Léto, budiž požehnáno! Svatba v červenci a srpnu bývá jedinečná skrze meteorologické podmínky. Obřad s letní scenerií má svá výsadní práva i povinnosti. Jednou z nich je zajistit svatebním hostům maximální pohodlí a účinné osvěžení. Ne vždy zcela snadný úkol.

Nevěsta do plavek? Pool party startujeZobrazit galerii (5)
Foto: shutterstock.com

V interiérech lze snadno příjemné konstantní teploty dosáhnout pomocí klimatizace. V exteriérech, které jsou o prázdninách vyhledávanější, je nutno počítat s výkyvy teplot. Zastínění, fresh koutky, osvěžovače vzduchu, ventilátory ani slunečníky často nestačí s rostoucí teplotou držet krok. Konzervativní lidé se koupou ve vlastním potu, pokrokoví raději skočí do bazénu nebo pod sprchu. Nevěříte? Věřte!

Nevěsta v bikinách?

Nevěsta do plavek? Pool party startuje
Foto: unsplash.com

Skutečně, je to tak. Přestože svatba stále podléhá etiketě, přísný konsenzus se přece jen znatelně změkčuje. Je to patrné v samotném přístupu snoubenců, stylu obřadu, garderobě novomanželů a v neposlední řadě i svatebním harmonogramu. Nikoho dnes již nevyvede z míry, že po oficiální obřadové části s manželským slibem přichází společný oběd a následné uvolnění atmosféry. Říká se mu after party.

„Slavnost poté“, což je český význam anglického názvu, je synonymem pro nevázanost a neformální veselí. K tomu patří dobré jídlo, pití, hudba a v neposlední řadě i možnost vodních radovánek. Co by dřív bylo zcela nemyslitelné, se dnes nejen toleruje, ale přímo vyhledává. Nevěsta v bikinách není v 21. století žádným sci-fi zjevením. Stejně benevolentně se společnost staví ke generačně obdobným hostům. Sestřenice, bratranci, kamarádi či spolužáci budou jistě těmi nejlepšími sparing-pool partnery, kteří si s vámi rádi zaplavou, podrží vás na hladině a nikdy vás nepotopí.

Dress code: pool

Jak už jsme naznačili, svatební skotačení u bazénu je společensky přijatelné, pakliže jsou s ním zvané osoby ztotožněny. Informaci o „pool“ variantě se doporučuje uvést přímo na pozvánce. Hosté si s sebou přibalí plavky, ale i ležérní zahradní outfit. Mužům je dovoleno odložit saka i vázanky, ženy se z kostýmů rády převlečou do letních vzdušných šatů. Převlečení se nevyhýbá ani nevěstě, která volí takzvané „popůlnoční šaty“. Ačkoliv nesou označení hluboké noci, užít je může už po ukončení oficialit, to jest kdykoliv během odpoledne. Obvykle jde o koktejlky, princesové šaty pod kolena nebo šaty dlouhé, jednoduchého střihu. Hlavní devízou procedury převlékání je získání osobního pohodlí, volnosti a vzdušnosti.

Nevěsta do plavek? Pool party startuje
Foto: unsplash.com

V okamžiku, kdy se schyluje k činnosti koupání, nastupují jasná pravidla. Nevěsta, coby decentní a cudná dáma, by měla k bazénu přistoupit zahalena v bílém županu. Není morálně vhodné, aby se mimo vodní plochu pohybovala pouze v plavkách. Župan odloží v okamžiku, kdy po schůdcích sestupuje do vody, přičemž ho odkládá do rukou svědkyně nebo družičky. Stejný postup se hodí pro ženicha. U ostatních členů skupiny hostů není nutnost županu vyžadována. Předpokládá se však, že bude dodržena elementární slušnost a disciplína, co se zahalení intimních partií týče.

Během aktu koupání je velmi nevhodné nevěstu potápět, cákat na ni vodu nebo ji jakkoliv obtěžovat. Nevěsta zachovává dekórum a osvěží se jen velmi sporadicky. Neúčastní se žádných vodních her a pakliže hodlá v bazénu konverzovat, měla by jí dělat garde svědkyně, družička nebo samotný manžel. V okamžiku, kdy se rozhodne vodní plochu opustit, opětovně se zahaluje do županu, odchází z dosahu společnosti a k osušení ručníkem dochází až v soukromí, kde se novomanželka převléká zpět do šatů.

Jasná pravidla

Nevěsta do plavek? Pool party startuje
Foto: unsplash.com

Po dobu koupání se doporučuje omezit spotřebu alkoholických nápojů a dohlížet na to, aby do bazénu nevstupovali silně podnapilí lidé. Je velmi vhodné najmout si profesionálního plavčíka, který dokáže situaci velmi dobře zmapovat a zasáhnout v případě nesnází. Z pragmatických důvodů je namístě mít zajištěn dostatek ručníků a osušek, které budou k dispozici na vyžádání.

Z hlediska společenského normativu se nedoporučuje koupání rodičům svatby a lidem věkem pokročilým. Hromadná koupačka je výsadou mladých a patří k formám zábavy, která je v symbolice odpovědného a uvážlivého rodičovství nedůstojná. Dvěma slovy: nehodí se! Starší generaci navíc trápí různé zdravotní i kosmetické neduhy, které by nemusely působit příjemně samotným aktérům, ani jejich okolí.

Nevěsta do plavek? Pool party startuje
Foto: unsplash.com

Mějte proto na paměti, že pool party je pouze možnost, nikoliv nutnost zúčastnit se. Jde o módní výdobytek, který se v českých poměrech teprve hledá a nachází svoje místo k uplatnění.

 
 

Přečtěte si více