Marriage Guide online

Jak se řadí svatební konvoj?

Text: Mgr. Michaela Vadová

Nejste si jistí pořadím aut ve slavnostním svatebním konvoji? Je to jednoduché! Samozřejmě si můžete pořadí určit sami podle libosti, ale pokud vás zajímá tradiční řazení aut cestou na svatební obřad a zpátky, směle čtěte dál…

V první řadě nesmíme zapomenout na to, že pořadí aut je jiné při cestě na svatební obřad a jiné cestou na slavnostní hostinu. Velice dobré je ujasnit si všechno předem přímo s řidiči aut, aby si konvoj svatebčané užívali a zbytečně nezmatkovali.

Na svatební obřad

Jak se řadí svatební konvoj?

Na svatební obřad vyráží jako první auto ženicha, se kterým často jezdí jeho rodiče, případně svědek. Za tímto vozem se dále více méně libovolně řadí auta ostatních svatebčanů. A jak se říká – to nejlepší na konec – poslední jede auto nevěsty. S nevěstou v autě mohou jet opět její rodiče a svědek. Právě vůz s nevěstou by měl být pomyslnou třešničkou na dortu. Jeho výzdoba je nejdůležitější a má být nejkrásnější ze všech aut v konvoji.

Auto s nevěstou může jet v těsné blízkosti za auty svatebčanů. Často se ale kvůli potřebnému času na zaparkování aut připojuje až později. Zatímco ženichovo i všechna ostatní auta svatebčanů již stojí řádně zaparkovaná, svatebčané netrpělivě očekávají před svatebním místem. Sem až jako poslední dorazí nejslavnostnější auto s nevěstou. V tuto chvíli by se rozhodně nemělo řešit nějaké parkování. Příjezd nevěsty má být grandiózní, čili její vůz ji doveze přímo na místo, kde vystoupí před vchodem do kostela nebo do obřadní místnosti apod. Při vystupování jí pomáhá buď řidič auta, nebo samotný ženich.

Praktická poznámka

Pokud chcete mít slavnostní příjezd zachycen na videu nebo na fotografiích, vyšlete v dostatečném předstihu jako předvoj auto se svatebním fotografem a kameramanem.

Po obřadu

Jakmile vznikne nový manželský pár, všechno se mění a samozřejmě se změny projeví také u svatebních vozů. Po obřadě místo činu opouští novomanželé společně a to v autě nevěsty. Kromě řidiče by měl být v autě už jen zamilovaný pár.

Rodiče obvykle jezdí společně v autě ženicha hned jako druhý vůz. Dále na svatební hostinu vyráží ostatní svatebčané více méně v libovolném pořadí, ale opět můžeme dát privilegovanější místo za vozidlo rodičů svatebním svědkům.

Auta s označením

Jak se řadí svatební konvoj?

Díky novému trendu svatebních SPZ mohou přijet na svatební obřad budoucí manželé v autech s označením „nevěsta“ a „ženich“. Z obřadu mohou jet společně se svatební SPZ „novomanželé“, nebo s názvem svého příjmení apod. Buď máme k dispozici dostatečné množství aut a budeme mít v záloze třetí – novomanželské auto, (někdy může být automobil dokonce jako svatební dar), nebo se mění výzdoba a nápisy na autě nevěsty. Pokud budete auto proměňovat, určitě si flexibilní proměnu vyzkoušejte předem! Měla by být rychlá, jednoduchá, praktická a bezchybná.

Limuzína

Čím dál oblíbenější je dopřát si maximální komfort a cestovat na svatbu i na svatební hostinu limuzínou. Samozřejmě je třeba zajistit si profesionálního řidiče, který bude zároveň otevírat dveře a pomáhat při vystupování z auta.

Směrem na obřad v ní jezdí nevěsta se svými rodiči a svědkem - opět v pořadí jako poslední – nejočekávanější překvapení. Z obřadu na hostinu míří limuzína s nevěstou, ženichem a pohodlí si mohou dopřát také jejich rodiče, případně svědkové. Druhou možností je odjezd limuzíny pouze s novomanžely. Kterou variantu si vyberete, je jen na vás.

Co více dodat? Snad jen – šťastnou cestu nejen na obřad či na svatební hostinu za zvuků troubení všech klaksonů, ale také šťastnou cestu celým manželstvím…

 
 

Přečtěte si více