Marriage Guide online

V kočáře, nebo ve voze? Jak zvládnout svatební logistiku?

Text: Pavla Dočkalová

Svatba, to nejsou jen šaty, prstýnky, květiny, ozdoby, družičky, dobré jídlo, lahodné pití, spousta lidí a fůra zábavy. Svatební den se neobejde bez organizované logistiky, v níž hlavní slovo má přeprava hostů mezi jednotlivými místy dění. Zvláštní pozornost pak zasluhuje dopravní prostředek nevěsty a ženicha.

V kočáře, nebo ve voze? Jak zvládnout svatební logistiku?Zobrazit galerii (5)
Foto: pinterest/jrobison.com

Podle etikety přijíždí snoubenci k obřadu odděleně. Prvním vozem ženich se svou matkou. V druhém voze sedí matka nevěsty a otec ženicha. Svědkové jedou v předposledním voze kolony a úplně poslední přijíždí nevěsta se svým otcem. Lekci, jak by to mělo být, máme úspěšně za sebou a teď se vrhněme na to, jaká je skutečnost 21. století.

V kočáře, nebo ve voze? Jak zvládnout svatební logistiku?
Foto: unsplash.com

Už jen ve filmech a na fotografiích lze s nostalgií vzpomínat na kolony taxíků, které se běžně na svatbách využívaly. Dnes byste se za takové rito nedoplatili. Dlouhá porevoluční léta se proto jezdilo takzvaně vlastními silami, různorodými osobními automobily rodiny a kamarádů libovolné značky, přičemž důraz byl kladen pouze na „fáro“ nevěsty. Ta měla přednostní právo na nejmodernější auto zahraniční výroby, jež bylo v dosahu k dispozici.

Dříve byla starost o zajištění dopravy na bedrech ženicha, dnes je vše předmětem dohody a často s řešením pomůže svatební koordinátor. Zvolené dopravní prostředky se liší svatbu od svatby a šíře spektra možností je závislá pouze od vynaložených finančních prostředků a fantazie osobnosti zadavatele.

Klasika: Osobní auta

V kočáře, nebo ve voze? Jak zvládnout svatební logistiku?
Foto: unsplash.com

Klasickou zůstává doprava osobními automobily. Jediným rozdílem od dob „kamarádské výpomoci“ je objednání předváděcích vozů od jedné značkové flotily. Kolona aut tak působí stylově, má stejný design i doplňkové zdobení pentlemi. Náklady na pronájem jsou řešeny paušálem a podle ujetých kilometrů jsou hrazeny pohonné hmoty.

Retro: Koňské spřežení

Stále více párů chce zažít na cestě k oltáři či od něj neopakovatelnou romantiku. K té velmi dobře poslouží koňský pohon se slavnostní bryčkou nebo fiakrem. Nájem profesionálního kočího není drahou záležitostí. Pakliže se rozhodnete dopravit se do manželství „na voze“, pamatujte, že jde o okázalou atrakci, která přitáhne pozornost širokého okolí a nadchne všechny přítomné. Nezná však pojem mokré varianty. Ani střechou krytý kočár není v dešti bezpečný proti uklouznutí, střevíčky s podpatkem a bílé šaty mohou lehce přijít k úrazu, v lepším případě v podobě zašpinění.

Úspora: Autobus

V kočáře, nebo ve voze? Jak zvládnout svatební logistiku?
Foto: unsplash.com

Dvě mouchy jednou ranou dokáže vykrýt autobus. Dnes se již nikdo nepozastaví nad skutečností, že svatebčané hromadně usednou do svatební karosy, která je k dispozici po celý den k hromadné přepravě. Ušetří se nejen finanční náklady, ale neřeší se problémy s místy k parkování. V neposlední řadě odpadnou časové prodlevy v dojezdu s čekáním na všechny hosty, kteří se chtě-nechtě drží pěkně pospolu.

Extra: Pronájem tramvaje

Pakliže máte rádi inovativní věci a nebojíte se vystoupit z davu, svatební tramvaj je tím pravým řešením v pro vás. Pronájem speciální soupravy jen pro vaši potřebu lze s předstihem dohodnout v dopravím podniku a tramvaj s vámi podle smluveného jízdního řádu objede klidně celé město. Náklady na celodenní pronájem se sice pohybují v řádu desítek tisíc korun, ale výsledný efekt rozhodně stojí za to. Nutno podotknout, že v ní lze realizovat i samotný obřad.

Bonus: Plavba parníkem

V kočáře, nebo ve voze? Jak zvládnout svatební logistiku?
Foto: unsplash.com

Pro milovníky přírody a vody je jako stvořená plavba parníkem po řece nebo přehradě. Svatby na lodi si zaslouží samostatnou kapitolu, ale v této chvíli je nutné zmínit, že pronájem plavidla s kapitánem i jen pro účel krátkodobé vyjížďky je naprosto legitimní a reálný. Svatebčané na palubě jsou vítanými hosty.

Ve všech zmíněných logistických případech lze zachovat obecné pravidlo, které říká, aby se nevěsta před obřadem pohybovala v doprovodu svého otce a až teprve poté, co svému muži slíbí lásku, úctu a věrnost, jí bude náležet logistické místo v popředí vedle manžela. Výjimkou jsou páry, které zvolí naturalističtější a extravagantnější formu, jako například jízdu na bicyklech, motocyklech, dostihových koních nebo při seskoku padákem. Tam se dějinný konsenzus nebere v úvahu.

 
 

Přečtěte si více