Marriage Guide online

Nahý dort zdobený živými květy: Které druhy použít?

Text: Alena Klimková

Svatební dort zdobený krémem nebo potahovaný marcipánem? Pokud se při plánování svatby chcete inspirovat aktuálními trendy, na tyto dorty zapomeňte. Na druhou kolej je odsunul v současnosti velmi populární naked cake neboli nahý dort, který můžete dozdobit například živými květy. Které květiny ale použít, aby byly jak krásné, tak jedlé?

Nahý dort zdobený živými květy: Které druhy použít?Zobrazit galerii (5)
Foto: Pinterest.com

V posledních třech letech je hitem mezi svatebními dorty tzv. naked cake. Jeho jednotlivé korpusy jsou k sobě navzájem spojeny krémem a ozdobeny velmi tenkou vrstvou krému či polevy. Nahý dort může na první pohled působit ležérním až ledabylým dojmem. Ten pravý moderní šmrnc mu však kromě čerstvého ovoce dodávají také živé květiny, jimiž jej můžete přizdobit.

Jakého výsledku byste měla v tomto případě dosáhnout? Nahý dort v kombinaci s květinami by měl nejen skvěle chutnat, měl by být navíc také pastvou pro oči. Kterými květinami tedy můžete nahý dort ozdobit?

Na výběru živých květů záleží

Nahý dort zdobený živými květy: Které druhy použít?
Foto: Unsplash.com

Živé květy, které se objevují na nahém dortu, v průběhu let nahradily okrasné květy vyrobené z marcipánu či dalších jedlých modelovacích hmot. Na nahý dort však nedávejte kterékoliv květiny. Vyhněte se jedovatým rostlinám, jako jsou například konvalinky, vlčí máky, lilie, kaly, narcisy či hyacinty, a také rostlinám, které mají například hořkou chuť a ovlivnily by výslednou chuť dortu.

Na nahý dort nepatří ani zdánlivě jedlé a oslnivě krásné květiny, které jsou k dostání v květinářství. Není totiž žádoucí, aby se dostaly do bezprostředního kontaktu s dortem. Proč byste se měla květům z květinářství při zdobení nahého dortu vyhnout? Aby v celé své nádheře zvládly převoz z druhého konce světa až do Česka, jsou totiž nabité výraznou dávkou chemických látek. A to pesticidy a herbicidy nevyjímaje.

Rozhodněte se pro květy v bio kvalitě

Nahý dort zdobený živými květy: Které druhy použít?
Foto: Unsplash.com

K nazdobení nahého dortu jsou ideální nejedovaté živé květy v bio kvalitě. Vybírejte přitom takové květiny, které mají nevýraznou až neutrální chuť, v důsledku čehož nijak neruší celkovou chuť svatebního dortu.

V každém případě ovšem počítejte s tím, že i jedlé květy slouží výhradně coby dekorace a jako k pouhé dekoraci byste k nim měla přistupovat i při samotné konzumaci dortu. Když dostanete rozkrojený svatební dort, živé květy byste si tak měla dát bokem a raději je nejíst.

Kam pro jedlé květy

Kde všude jsou tyto jedlé květiny k dostání? Nasbírat si je můžete například na své zahrádce či na blízké květinové louce, která leží dále od prašných cest a silnic. Obrátit se lze také na některou ze specializovaných českých farem, jež se zabývá ekologickým pěstováním sezónních květin. Vždy se však držte pravidla, že dříve, než vybrané květy umístíte na dort, pečlivě je umyjete a následně necháte uschnout.

Které květiny na dort použít?

Nahý dort zdobený živými květy: Které druhy použít?
Foto: Usplash.com

Na nahý dort se skvěle hodí tyto zdraví bezpečné květiny: macešky, růže, levandule, ibišek, hvozdíky, chrpy, minikarafiáty, frézie, měsíčky či gerbery. Použít na něj můžete také některé nejedovaté luční kvítí. A to například kopretiny, řebříčky, violky, heřmánek či sedmikrásky.

Velmi oblíbené jsou rovněž orchideje, které jsou na nahý dort pokládány pro pouhý efekt. Jestliže je chcete mít na svém svatebním dortu i vy, pečlivě je vždy oddělte od korpusu. Aby s ním nepřišly do styku, jejich stonky a spodní část květů důkladně obalte potravinářskou fólií.

Tip: Pokud máte pochybnosti o nejedlosti a nezávadnosti dané květiny, zkrátka ji na svatební dort vůbec nepokládejte.

Jak dále pracovat s jedlými květinami

Nahý dort zdobený živými květy: Které druhy použít?
Foto: Interflora.co.uk

Rozhodli jste se, že vaši svatební tabuli bude krášlit nahý dort s živými květy? V tom případě není od věci, aby květiny na dortu barevně ladily s vaší svatební tabulí, anebo se doplňovaly s ostatní květinovou výzdobou, či dokonce s nevěstinou kyticí. Pozor ovšem na omezenou trvanlivost těchto živých květů, které velmi rychle vadnou. Nahý dort by měl být jimi dozdoben nejdříve večer před svatbou, ideálně pak během svatebního rána. Před použitím je proto uchovávejte v chladu s dostatečným množstvím závlahy.

Nahý dort s živými květy je velmi moderním a zároveň univerzálním typem svatebního dortu, který si získá vaše srdce, ať už pořádáte svatbu v kterémkoli stylu. Stane se tak středobodem vaší svatební tabule, i když se vaše svatba ponese ve vintage, boho, rustikálním, nebo klasickém duchu.

 
 

Přečtěte si více