Marriage Guide online

Svatební zvyky ze zahraničí

Text: Lucie Holásková

České svatby často nazýváme jako tradiční české veselky. Avšak zároveň přitom klidně dodržujeme různé svatební zvyky a tradice, které tak úplně české nejsou... Pokud trváte na svatbě s vyloženě českými tradicemi, budete muset na některé věci zapomenout. A možná vás i překvapí, co všechno jsme přijali za „své zvyky“ od našich zahraničních sousedů! Už jenom aktuální trend „candy“ barů, chcete-li „sweet“ barů, je zcela zřejmý, že není náš. Avšak je tak oblíbený, když tyto bary i sladkosti v nich lze ladit do barev svatby, že si ho nejspíše necháme…

Rozbíjení talíře

Začněme možná tím největším překvapením – mezi české zvyky nepatří rozbíjení talíře. Ano, přijali jsme tento rituál za vlastní a věříme tak, že hospodyňka ukáže své schopnosti, jak to umí s koštětem. Také ženich se předvede, jak je galantní a nápomocen k ruce nevěsty. A nakonec - střepy přece přinášejí štěstí, no ne? Tento zvyk však pochází až z Izraele…

Vícero šatů pro nevěstu

Svatební zvyky ze zahraničí

Ačkoliv tento zvyk netrvá v Česku tak dlouho, využívá jej stále více a více nevěst. Nejspíš je to i kvůli pohodlí. Co si budeme nalhávat, lépe se tančí v koktejlkách, jak v princeznovských šatech. A i když nás k tomuto zvyku vedou spíše praktické věci a vyhlídka pohodlí, či kombinace klasických svatebních šatů a možnost se i „ukázat“ v něčem uplejším a modernějším – v Číně je to tradice. Zde se nevěsta převléká hned třikrát a to na obřad, hostinu a na svatební party.

Něco modrého, něco starého a něco půjčeného

Modrý podvazek pro svatební noc, jako dárek pro ženicha? Něco starého po babičce jako předaná moudrost pro ženu? A něco půjčeného od kamarádky pro štěstí? To je možná náš výklad. Pokud ale patříte k těm , co nesnášejí Valentýn a celkově americké zvyky, měli byste na toto honem rychle zapomenout!

A u Ameriky ještě chvilku zůstaneme.. Každý z nás asi viděl nějaký ten americký doják o svatbě. Všimli jste si, že družičky mají šaty ve stejné barvě, nebo stejného střihu? My také..

Házení rýže a děti s okvětními lístky

U nás se házelo už kde čím, ale rýží? Je nad slunce jasné, že rýže není naší typickou plodinou, kterou zde běžně pěstujeme. Proto také tento zvyk, pocházející z Asie, nebýval běžným pro naše svatby. Házení rýže na novomanžele symbolizuje plodnost a zdravé děti.

Také malé roztomilé holčičky , které rozhazují okvětní lístky a chystají tak cestu pro nevěstu, nejsou tak úplně naše.. Tradice totiž pochází z Anglie. Jde o jediné slečny, které mohou mít podobné šaty jako nevěsta. To proto, aby jí nepokazily štěstí. Okvětní lístky pak mají na starosti šťastný a krásný život novomanželů.

Únos nevěsty

Možná máte dojem, že tak hloupou srandu jsme museli vymyslet jedině my (berte to prosím s humorem a nadsázkou – jsme skvělý národ, jen někdy trochu praštěný). No zdání klame – od toho tady jsou Němci.

Chcete si zpestřit svatbu?

Mnoho nevěst prahne po něčem neobvyklém a moderním. V tomto směru jsme se tentokrát nechali inspirovat až z daleké Indie a Číny. Podle vzoru indických nevěsty totiž prahneme po barvách a často tak můžete vidět barevné svatební šaty i u nás. Indické nevěsty mají krásně zdobené šaty, nejčastěji pak v červeno-zlatých barvách, jako na Vánoce. No a z Číny zase kopírujeme trend půlnočního ohňostroje. Tam totiž nechybí na žádné svatbě!

A jaký zvyk pojmete za svůj vy? Nebo si vytvoříte své vlastní rodinné tradice?

 
 

Přečtěte si více