Marriage Guide online

Proč nevěsta na svatbě hází kyticí?

Text: Michaela Vadová

V mnoha Evropských zemích a v severní Americe se na svatbách dodržuje zajímavá tradice. Po obřadu nebo na svatební hostině nevěsta hodí svou kytici za záda do davu svobodných dívek. Která z nich pugét chytí, bude se první vdávat, nebo se vdá do roka. Jak tato tradice vznikla?

Proč nevěsta na svatbě hází kyticí?

Při pátrání po vzniku této tradice se dostáváme až do středověku, kdy svatební den a krásná nevěsta byly ryzím symbolem štěstí. A jak už to tak bývá – pověrčiví svatebčané a zvláště pak vdavků chtivé dívky chtěly kousek tohoto svatebního štěstí získat pro sebe.

Začalo to u svatebních šatů

Jedním ze symbolů svatebního štěstí byly samozřejmě nevěstiny svatební šaty. Svatba ve středověku byla jednou a provždy - čili nevěsta vůbec nepočítala s možností, že si šaty nechá. Základ tradice házení květinou začal tak, že nevěsta utíkala před svobodnými dívkami. Ty si chtěly domů na památku a také pro štěstí vzít kousek – alespoň malý cár nevěstiných svatebních šatů. Někdy postačil malý proužek látky nebo malá pentlička, někdy nevěsta o své krásné šaty nadobro přišla a skončila oblečená v cárech.

Dvě teorie

Dále se o tradici házení kyticí rozvíjí dvě teorie. První souvisí se zvyšování ceny šatů, kdy si je nevěsta chce zachovat na památku, případně je předat jako dědictví své budoucí dceři. Pro zvědavý dav svobodných dívek a žen se začínají používat jiné předměty. Házelo se např. podvazkem, ale to se ukázalo jako nepraktické. Některé dívky totiž tolik toužily po záruce štěstí na svou vlastní svatbu, že se nevěstě pokoušely podvazek svléknout dříve, než přišel vhodný čas. Tak se plynule přišlo na házení kytice.

Druhá teorie vzniku tradice házení kytice vypráví, že nevěsta zahodila svatební kytici, aby odlákala pozornost dívek a sama mohla prchnout a uchovat si své svatební šaty vcelku. Květina totiž symbolizovala plodnost a znamenala vynikající návnadu pro všechny přítomné ženy.

Svatební kytici chci na památku

Američanky, které si chtějí svatební kytici nechat na památku, si nechávají v květinářství vyrobit přesnou repliku svého pugétu, který využijí na házení do davu. Svou originální svatební kytici si nevěsta může usušit a ponechat na památku.

Tradice a skutečnost

Pokud začneme pátrat po pravdivosti a spolehlivosti této květinové věštby, narazíme. Existují dokonce dívky, kterým se již několikanásobně podařilo květinu chytit, ale jejich svatba je zatím v nedohlednu. Na hod svým vlastním svatebním buketem stále čekají.

 
 

Přečtěte si více