Marriage Guide online

Co může svatební DJ nabídnout

Text: Viktor Štěpánek
Co může svatební DJ nabídnoutZobrazit galerii (2)
Foto: Viktor Štěpánek

Příjezd hostů

Přítomnost DJe na svatebním dni může začít již tím, že na dané místo přijíždí jako jeden z prvních. Důležité přitom je, že nikým nerušen instaluje zvukovou aparaturu a vše je tak perfektně připraveno dávno před tím, než se objeví první svatební hosté.

Při jejich příjezdu již zní z reproduktorů pohodová hudba, která umocňuje atmosféru okamžiku a každý z hostů pozná, že je tady správně. Na nikoho tedy nepůsobí nevhodné ticho, které je pro tak výjimečnou událost naprosto nevhodným společníkem.

Sklenka šampaňského, pohodová hudba a dokonalý svatební den je skvěle zahájen.

Svatební obřad

Ať už se bude konat v obřadní síni, kapli, zámecké zahradě nebo altánku vždy je nutné zajistit kvalitní ozvučení daného místa tak, aby řečníka a hudbu dobře slyšeli novomanželé, svatební hosté a všichni ostatní. A samozřejmě i řečník sám.

Téměř vždy řečník požaduje bezdrátový mikrofon se stojanem pro perfektní přenos hlasu do všech prostor. Jedná se o ideální řešení, kdy nikdo z přítomných nepřijde o všechna důležitá slova.

Vhodnou hudbu pro obřad řeší DJ s novomanželi přibližně měsíc před jejich svatebním dnem. Pokud budoucí novomanželé nemají zcela představu o tom, jaké skladby by měly na obřadu zaznít, tak kvalitní DJ jim vhodné skladby doporučí. Může se jednat o obřad např. s hudbou klasickou, popovou, rockovou nebo třeba i pohádkovou. Výběr modelu obřadu a skladeb je tedy velmi důležitý a určitě se vyplatí nespěchat a vše si dobře připravit. Výsledek je pak dokonalý.

Málokdo si možná uvědomuje kolik skladeb je zapotřebí si pro obřad připravit. Možná to někoho až překvapí, ale jedná se přibližně o 7-8 skladeb. Je potřeba vybrat skladby pro: příchod a usazování hostů - příchod ženicha - příchod nevěsty - instrumentální skladbu do pozadí při mluveném slově řečníka (nemusí být) – prstýnek/polibek/přípitek – gratulace (min. dvě skladby) - odchod.

Svatební hostina

Jelikož hudba je opravdu pro celý svatební den velmi důležitá, tak kvalitní DJ je schopen zajistit hudbu i pro ostatní program během dne (svatební hostina, focení, hry, grill…)

Ideální pohodovou podkresovou hudbou je např. velmi oblíbené piáno, jazz nebo instrumentální klavírní verze známých skladeb. Tedy taková hudba, která není pro daný účel agresivní svým zpěvem, texty ani refrény. Důležitým faktorem je také to, aby svou hlasitostí nikoho nerušila a přitom dokonale splnila to, co se od ní očekává.

Tance

Co může svatební DJ nabídnout

Ne každý si objedná DJe ihned od začátku svatebního dne. Téměř jistě je ale již přítomen v době, kdy přichází na řadu první novomanželský tanec a ostatní tance. Nejčastěji se tak stává po svatební hostině a krájení dortu. To je ale často velmi individuální.

Po svatební hostině, kdy již DJ musí mít vše připravené se představí, všechny přítomné přivítá, sdělí jim po dohodě s novomanželi jaký bude průběh svatebního dne a následně novomanžele vyzývá k jejich prvnímu tanci. Pro tento tanec mají velice často vybránu „speciální“ skladbu, na kterou se učili tančit. A jelikož kvalitní DJ musí předvést i něco navíc, improvizovat a být kreativní, tak je v některých případech možné po tomto tanci pustit skladbu ještě jednu. A tou může být např. polka. Nikdo to nečeká, nic není připravené, ale v 99% to zabírá a nakonec se všichni skvěle ihned na začátku baví. A o tom to právě je. Důležité je však správně odhadnout situaci a náladu.

Na výběru skladeb pro tance opět stačí, když se novomanželé s DJem domluví měsíc před svatebním dnem. Je potřeba si připravit hudbu pro první tanec, tanec s rodiči (dva) a cca 2-3 skladby pro tanec s ostatními.

Pro první tanec si novomanželé často volí skladbu, ke které mají společný vztah a něco pro oba znamená. Může to být ale třeba i velice oblíbený waltz. Pro rodiče se většinou volí starší skladby a pro ostatní je vhodný mix různých skladeb. Ve všech případech se samozřejmě jedná o skladby pomalejší.

Dobrý DJ opět při výběru doporučí skladby vhodné pro určité tance.

Vhodné svatební aktivity

Po ukončení všech tanců přicházejí ve většině případů na řadu svatební tradice. DJ by měl na předsvatební schůzce poskytnout novomanželům maximum informací, týkající se zajištění svatebního dne z jeho strany. M.j. o tom jaké existují tradice, zvyky, soutěže a hry. Asi nejznámější tradicí je házení svatební kytice nevěstou. Prakticky pokaždé dochází i na stahování a střílení podvazku nevěsty ženichem (samozřejmě je to vždy na domluvě a tyto tradice mohou být zařazeny v jiném čase nebo některé vůbec).

Další součástí svateb jsou často různé soutěže a hry. Nejčastěji se jedná o Kvíz a Hledání podle… nebo v průběhu večera stále oblíbené Karaoke.

Ideální je si vše vybrat předem. Neznamená to však, že je nutné vše zařadit. Může se stát, že na hry vůbec nemusí přijít ten správný čas, protože večerní rozjetá párty to nepotřebuje. Často ale také hry a soutěže probíhají již v průběhu svatebního dne. Vše se tedy řeší operativně podle nálady. Důležité je si to vše užít bez stresu a v naprosté pohodě.

Hudba pro večerní párty

Nejdůležitější čas pro každého DJe nastává zcela určitě při večerní párty, kvůli které vlastně na svatebním dni hlavně je. Pokud se všichni skvěle baví, tancují, vše funguje tak jak má, tak taková párty končí třeba až ráno.

Novomanželé mají nejčastější představu o začátku takového hraní okolo 18h. Je to ale hodně individuální a záleží na tom, jaká je atmosféra, počasí, nálada, jak rychle působí alkohol apod. Ta opravdová taneční párty se začíná rozjíždět mezi 20-21h.

Do té doby DJ pouští spíše pohodovější hudbu a podle zájmu, nálady a reakce svatebčanů postupně zrychluje a střídá žánry tak, aby se mu podařilo co nejrychleji zjistit, jakou hudbu kdo poslouchá a podle toho volil ty nejvhodnější písně.

Jelikož jsou na svatbách samozřejmě i děti, tak se často stává, že DJ na začátku jeho produkce začíná právě s dětskými písničkami. Rádi se přidávají i rodiče a i takto může začít večerní párty.

Co se týká výběru hudby tak opět platí, že stačí přibližně měsíc před svatebním dnem e-mailem zaslat seznam oblíbených interpretů a skladeb. Ty potom DJ v průběhu párty zařazuje.

Některý DJ má k dispozici seznamy s interprety a žánry, ve kterém si novomanželé přímo zvolí jakou hudbu by rádi slyšeli v jejich Den D.

Co musí umět kvalitní DJ nabídnout:

Kultivované vystupování, moderování! Je opravdu důležité, aby DJ uměl mluvit, moderoval průběh svatebního dne a večera dle potřeby, vytvářel atmosféru vhodnými soutěžemi nebo vtipy, dokázal reagovat na různé situace, byl kreativní a dělal show.

POZOR.

Ne vždy se nadměrná snaha DJe o zábavu musí podařit! Nevhodně zvolený vtip, v nevhodnou dobu zařazená soutěž, příliš velká aktivita nutně bavit, když o to evidentně nikdo nestojí… Musí dokázat odhadnout lidi a jejich náladu.

Písničky na přání

Musí pro něj být naprostou samozřejmostí. DJ nikdy nesmí hrát jen pro sebe, co se jemu líbí a neslyšet/nevidět. Hraje novomanželům a pro svatební hosty. Musí pro něj být na prvním místě to, aby byli všichni maximálně spokojeni a dobře a kvalitně se bavili.

Široký časový záběr Jeho databáze skladeb je ideální již od 60. let až po současnost. Na svatbě jsou totiž zastoupeny všechny věkové generace a tak nesmí nic podcenit.

Různé hudební žánry Jelikož jsou na každé svatbě jiní lidé a každý vždy bude poslouchat něco jiného, tak kvalitní DJ musí mít k dispozici zejména žánry Pop, Rock, Oldies, 80.-90. léta, CZ&SK, Latino, Rock´n´roll, R´N´B, taneční hudbu, filmovou a dětskou hudbu a samozřejmě musí umět zahrát i dechovku. Je to ale vždy vše o domluvě. Pokud tedy něco někdo nemá rád tak to musí akceptovat a v průběhu svatebního dne nehrát.

Časovou flexibilitu

Je to velmi individuální. Nelze přesně specifikovat čas, kdy hudební reprodukci ukončí. Vždy si ale předem na schůzce s novomanželi přibližný konec domlouvá.

Oproti domluvě se ale musí umět přizpůsobit situaci a reagovat citlivě. Pokud je tedy zábava v plném proudu, tak se určitě nesmí z jeho strany stát, že všem sdělí: „končím“ a odjíždí! Jen proto, že konec byl domluven. Kvalitní DJ zůstane do té doby, do kdy je o tanec zájem.

www.akcehladce.cz

 
 

Přečtěte si více