Marriage Guide online

DOKONALÁ DRUŽIČKA: Oslní mlsné kocoury, ale nevěstu nezastíní!

Text: Pavla Dočkalová

“Bylo, nebylo, za sedmero horami a sedmero řekami...“, začíná každá pohádka o lásce a štěstí, v níž nakonec vždy zvítězí dobro nad zlem a v dálce jakoby skrze slova vypravěče bývá slyšet již svatební zvony znít. Vrátilo vás nostalgické zasnění alespoň na chvíli do vašeho dětství? Pamatujete si, jak jste si hrály na princezny a toužily po svém princi na bílém koni? Jak jste mamce tajně kradly z botníku boty na podpatku a hlavy si motaly do záclon s představou, že jde o svatební závoj? Gratulujeme. Nejenže máte výborného pamatováka, ale také romantickou duši a bujnou fantazii. A věřte, NEJSTE V TOM SAMY!

DOKONALÁ DRUŽIČKA: Oslní mlsné kocoury, ale nevěstu nezastíní!Zobrazit galerii (5)
Foto: pexels.com

MINI družička

Snem každé malé holčičky je stát se princeznou, nevěstou a družičkou. První, historicky nejstarší a nejsilnější přání, se patrně žádné z nás hned tak nesplní. Princů je ve světě tragický nedostatek a ti nejžádanější, britští Willy a Harry, už do chomoutu dospěli. O to víc a úzkostlivěji pak dbáme, aby došlo na tužby reálnější. A opět v tom nejsme samy. Podobné pocity měly i naše maminky, a tak genetika chytře zařídila, aby již od našich nejútlejších let číhaly jako ostříž na plánované svatby v nejširším možném rodinném prostředí, a pro jistotu i u přátel. Nechat si utéct příležitost pasovat svou malou dcerku do stavu družiček by se rovnalo společenskému faux pas a ve vztahu matka-dcera by bylo neodpustitelným hříchem. Ano, nespletly jsme se, až takto významně úloha družby vyznívá.

DOKONALÁ DRUŽIČKA: Oslní mlsné kocoury, ale nevěstu nezastíní!
Foto: pixabay.com

DĚTSKÁ DRUŽIČKA (2-10 let) je při obřadech žádaná a oblíbená pro svou roztomilost. Není hezčího pohledu, než na nevěstu obklopenou malými děvčátky, které jsou oblečeny v mini verzi totožných šatů jako sama nevěsta, na hlavě mají věneček z myrty a v rukou nesou košíček drobného kvítí, obdobného ražení jako kytice novomanželky. Idylický pohled na cupitající drobotinu, poponášející závoj budoucí mladé paní, není úplně bez rizika, že se sladce rozkošné skotačení zvrhne v nepříjemné, až trochu obtěžující dovádění, ale co bychom pro kus té pravé nefalšované romantiky neudělaly!

Mezičas družbě nesvědčí

(POST-) PUBERTÁLNÍ DRUŽIČKA (11-15 let) bohužel v kurzu nebyla, nebude a není. Nalijme si čistého vína, dospívající dívka již odrostla kouzelným dětským střevíčkům a do role odpovědné osoby s prvotní funkcí – být nevěstinou čestnou služebnicí – má ještě dosti daleko. Právě v tuto chvíli není od věcí připomenout si, že hlavní význam družičky je přímo mystický. Má ODHÁNĚT VŠE ZLÉ a napomáhat v zajištění budoucího štěstí. V přeneseném slova smyslu má za úkol zmást zlé duchy, kteří mají podle pověr spadeno přímo na nevěstu, a v případě potřeby neváhá odloudit "mlsné kocoury", co se nesmířili s tím, že už mladá paní nebude k mání. Proto se má družička nevěstě co nejvíce podobat a je žádoucí, aby byla i přibližně stejně stará.

TOP družička

DOSPĚLÁ DRUŽIČKA (18+) je populárním symbolem ženskosti a smyslnosti. Stále častěji nevěsta volí za družičky svoje blízké kamarádky. Slečny, které dosáhly plnoletosti, ale samy nejsou vdané, nejsou v českých zemích po boku nevěsty žádnou novinkou. Nedílnou součástí svatebních fotografií byly již za první republiky. Bohužel leckdy je až těžko definovat, která z nich šla vlastně pod čepec. Zde je třeba dbáti opatrnosti. Družičky by v žádném případě neměly novomanželku zastínit, ohrozit (svou krásou a vystupováním) její výjimečnou pozici a pokazit jí tak slavnostní den. Přestože se oslovené slečny jistě své role ujmou s nadšením a vrhnou se do ní po hlavě, aby si i ony váš den D užily a zazářily v něm, je vhodné si předem domluvit jasná pravidla, co se oděvu, účesu i sebeprezentace týče.

Aby se družička nestala noční můrou

DOKONALÁ DRUŽIČKA: Oslní mlsné kocoury, ale nevěstu nezastíní!
Foto: pexels.com

Je nutné počítat s tím, že družička se po nevěstě přirozeně stane druhým středem pozornosti a utkví na ní nejen lačnící oko všech mužů, ale i kritický pohled přítomných dam, včetně maminek, babiček a tetiček. Zhodnotí její vizáž, omrknou šaty, zareagují citlivě na všechna gesta a budou přitom přísné! Nejhlavnější ze všech vlastností, kterými by měla družička oplývat, je totiž SERIÓZNOST. Přešlap ve výběru rodina neodpouští a i samotná nevěsta by po boku „kokety“ nebyla zrovna nejšťastnější.

Prosba zní: SLAĎTE SE

Nevěsta s družičkou by měly být naladěny na stejné notě, co se názorů i chování týče. To však ale neplatí ve výběru garderóby. Ani úplně stejné, ani zcela odlišné! Šaty by měly kopírovat styl, nikoliv však barvu nebo detaily. Nejlepší způsob, jak se decentně sladit, je navštívit společně půjčovnu svatebních šatů (často jsou vybaveni i pro dospělé družičky) nebo krejčovský salón a svěřit se do rukou zkušené švadleny. Velké zkušenosti má i svatební koordinátorka, která dokáže vhodně poradit, kde šaty pořídit a jaký barevný tón zvolit.

Výjimka potvrzuje pravidlo

DOKONALÁ DRUŽIČKA: Oslní mlsné kocoury, ale nevěstu nezastíní!
Foto: unsplash.com

V naprostém protikladu nevěsty a družičky by pak měly být účesy. Vlasy nevěsty musí, stůj co stůj, vyniknout, tudíž je třeba řídit se pravidlem – pokud se nevěsta rozhodne pro vlasy rozpuštěné či navlněné, družičku poproste o sepnutý, méně objemný účes. Pakliže nevěsta zvolí drdol, měla by si družička nechat vlasy splývavé. I zde je vhodné najít vzájemný kompromis, aby se cítily dobře obě zmíněné.

Kdo diktuje, ať platí!

Sladěná dokonalost a decentnost není zadarmo. Možná i právě vás napadá otázka, kdo všechnu tu výbavu družičkám uhradí. Podle svatebních koordinátorek jde vždy o dohodu a v ní je potřeba individuální přístup. Pakliže se družička v šatech cítí dobře a dovede si je představit i jako budoucí součást svého šatníku, předpokládá se, že budou finančně v její režii nebo dostane od nevěsty na pořízení určitý příspěvek. Pakliže je veškerý výběr pouze v rukou nevěsty, je na místě, aby své přání zaštítila i penězi.

DOKONALÁ DRUŽIČKA: Oslní mlsné kocoury, ale nevěstu nezastíní!
Foto: pixabay.com

Abyste se vyhnuli nejasnostem vzniklých při komunikaci, přípravách a organizaci, je nabíledni požádat o součinnost svatebního koordinátora. Nejenže se stane vaším společným mediátorem, ale navíc je velmi užitečným pomocníkem při korigování nejzásadnějšího okamžiku svatby, kdy družičky předstupují za zvuku svatebního pochodu před oltář a takzvaně uvádějí nevěstu. Svatební koordinátor mimo jiné dohlédne na to, aby byl nástup bezvadný a družičky v něm zachovaly potřebné mezery i dekórum, které se vryje všem přítomným do vzpomínek a bude excelentně zachytitelné na fotkách. Jen tak si užijete svatbu jako z POHÁDKY.

 
 

Přečtěte si více