Marriage Guide online

Jak se za posledních 10 let změnila svatba

Text: Matěj Škraňka

PR text Deset let je dlouhá doba. Několikrát se změní vláda, neuvěřitelného pokroku dosáhne vývoj elektroniky, nebo mobilních technologií a změní se i společnost. Za deset let, tedy od roku 2007, se změnila i svatba, svatební zvyky a svatební trendy.

Jak se za posledních 10 let změnila svatba
Foto: Matěj Škraňka

Začněme nejdříve statisticky. V roce 2007 se uskutečnilo přesně 57 157 svateb, přičemž o devět let později novomanželé uzavřeli 50 768 sňatků. Přestože tento vývoj by mohl naznačovat, že současné páry se do vdavek neženou, opak je pravdou. Od roku 2013, kdy bylo pouhých 43 499 svateb, se sňatkovost poměrně stabilně zvedá. Je to samozřejmě zapříčiněno mnoha faktory, mezi nimiž vévodí ekonomický růst a celková pozitivní nálada.

Svatební koordinátor byl svatebním hitem roku 2007

V mnoha oblastech se inspirujeme zahraničními trendy a svatba nebo svatební přípravy nejsou výjimkou. Před deseti lety byla novinkou tzv. svatba na klíč neboli převratná koncepce služeb určených pro váš vysněný svatební den. Kompletní zajištění svatby, včetně administrativy, cateringu, fotografa, dodávek květin i aranžmá či vizážistky se stalo součástí nejenom velkých svateb. Osoba svatebního koordinátora, kterou jsme do té doby vídali pouze v televizních filmech, usnadnila budoucím novomanželům život.

Svatební kvítí představuje nedílnou součást našich svateb. Aranžéři před lety upřednostňovali detail jedinečného květu a květinovou jednodruhovou vazbu. Protože se jednotná barevnost svateb týkala i květin, vládly svatebním obřadům růže, tulipány, karafiáty, lilie nebo hortenzie. Svatebním šatům naopak dominovaly pastelové odstíny, přičemž trendem se stal odklon od bílé barvy. Podle módních návrhářů a stylistů je bílá barva sice tradiční, nicméně velmi tvrdá a vhodná spíše pro výraznější typy žen. Hitem roku 2007 tak byla bleděmodrá barva svatebních šatů.

Trendem dneška je jednoduchost a svoboda ve všech podobách

Jednak jsme svědky nově vznikajících svatebních tradic, technologického pokroku, který je vidět i ve svatebním byznysu, jednoduchosti v odívání nebo svatebního experimentování. Pokrok, kreativita či experiment jsou taktéž doménami svatebních fotografů z AZ-fotosluzby.eu

Důkazem tohoto experimentování bývají i tzv. eko svatby, industriální či punkrockové svatby. Eko svatby pocházející z Velké Británie si našly velké zalíbení i u nás. Podstatou takovýchto slavností je trend udržitelného rozvoje a zdravého životního stylu. Eko svatbám vévodí čisté prostředí uprostřed nádherné přírody. Nechybí ani bylinky, dřevo, přírodní materiály, lokální suroviny nebo farmářské výrobky. Závěrečnou tečku může představovat trendy raw svatební dort.

Jestliže jsme se výše zmínili o jídle, nesmíme zapomenout na další svatební novinku, která si našla místo na našich svatbách. Tradiční výslužky plné cukrovinek, buchtiček a dortíků pomalu mizí, nahrazují je však jedlé dárečky. Tato tradice k nám dorazila z Francie, Itálie a Spojených států. Nejčastějšími dárečky pro svatební hosty jsou domácí marmelády, pečené čaje, lahve vína, dárkové sady, bonbony, čokoláda, ručně vyráběné svíčky, květiny atd.

Svatební videoklip, fotokniha a fotokoutek představují tradiční součást svateb

Svatebním šatům letos kraluje sedící střih, rafinovaná krajka i transparentní materiály. Drobnější postavy využijí šaty bez ramínek. Líčení by mělo být jednoduché a romantické. Nezbytné doplňky vybírejte s rozmyslem a ve svatebních barvách.

Jak už jsme si uvedli výše, tak nejviditelnějšího pokroku dosáhla elektronika a technologie. To se samozřejmě projevilo také na svatebních trendech, třeba v podobě fotografa na svatbu nebo svatebního kameramana. Svatební kameramani dnes využívají pomoci dronů, GoPro kamer či mimořádně kvalitních záznamových zařízení. Svatební video či videoklip se staly oblíbeným a žádaným doplňkem každé svatby. V dnešní době jsou taktéž oblíbené svatební fotoknihy vytvořené na míru svatebním fotografem. K pobavení svatebních hostů pak přispívají i fotokoutky neboli mobilní fotoateliéry, díky nimž lze vytvořit zábavné a kreativní fotky. To vše získáte od AZ-fotosluzby.eu, od profesionálů s více než desetiletými zkušenostmi. AZ-fotosluzby.eu to je profesionalita, kreativita, zručnost.

Přestože se svatební trendy mění, podstata svateb zůstává stejná. Jde o to, abychom se všichni pobavili, užili si jedinečný den a nasáli atmosféru této nevšední události. Tak ať vám vaše svatba vyjde!

 
 

Přečtěte si více