Marriage Guide online

Když se berou minimalisté...

Text: Pavla Dočkalová

Co je malé, to je milé. Lidové rčení má v poslední době opět na růžích ustláno. Zapravdu nám dají vyznavači filozofie, která brojí proti nadbytku a konzumu.

Minimalismus, jako životní styl, aplikuje jediné – soustředit se na věci podstatné a zbavit se všeho rušivého, nepotřebného. Lidé s přesvědčením „žít z mála a pro vlastní esencialitu“, budou chtít mít minimalistickou i vlastní svatbu. Proti gustu žádný dišputát.

Nebýt otrokem věcí

Maximální zjednodušení, čili určitá redukce, nepostihuje jen šatník, dekorační prvky, bytové doplňky, ale i technické pomůcky. Člověk se umí spokojit s málem, co do kvantity, nikoliv kvality. Žít minimalisticky neznamená být primitivní, ani se navrátit „sto let za opice“. Minimalisté jsou střídmí lidé, kteří umí říkat NE marnivosti a plýtvání místem i časem. Vystrojit podle této teze veselku je otázkou cti snoubenců a profesionální zdatnosti svatební koordinátorky.

Spokojit se s málem?

Když se berou minimalisté...
Foto: pexels.com

Nikoliv. Minimalismus na míru skrývá prvky perfekcionismu a individuality. Co jednomu připadá strohé, je pro druhého vrchol blaha. V obecné rovině lze vsadit na geometrii třetí třídy základní školy. Vystačíme si bez skrupulí s jednoduchými tvary, bez přídavného zdobení a načančaných kudrlinek. Vyloučen je kýč v jakékoliv podobě. Hlavní roli hraje preciznost a hodnocení jakosti.

Vyřešte informační šum

Když se berou minimalisté...

Ne všichni svatební hosté snaze o maximální minimalismus porozumí. Ačkoliv bude odlišnost patrná na první pohled, je velmi vhodné na zaměření upozornit skrze „Pozvánku na minimalistickou svatbu“ nebo svatební noviny. Vyhnete se tak hloupým řečem, že jste na svatbě chtěli ušetřit, nebo že nemáte vkus, protože nejste nevěstou „ala cukrlátko“, nejedete v kočáře taženým čtyřspřežím a nad hlavami vám nelétají holubičky, nesvítí lampiónky, ani nevlají girlandy.

Zásady, jež jsou COOL

Když se berou minimalisté...
Foto: shutterstock.com
  • Svatební oznámení na křídovém papíře. Jasné, stručné, výstižné. Patrně zcela bez grafických prvků
  • Svatební obřad v přírodě. Ideálním zázemím: altán nebo kaplička v blízkosti lesa, potoka či louky, v přirozeném biotopu přírody
  • Výzdobu v interiérech ladit do bílé nebo krémové barvy s důrazem na funkčnost a tvarovou jednoduchost
  • Stolování umí zajistit porcelánové sety a sklenice z čirého zvonivého skla, na žinylkových ubrusech s květinovou dekorací bílých orchideí
  • Pokrmy na svatební hostině odpovídají standardům lehké kuchyně
  • Jasnou volbou pro svatební kytice nevěsty je luční kvítí, šeřík nebo konvalinky
  • Snubní prstýnky jsou z bílého zlata nebo chirurgické oceli: tenké, hladké, bez tepání
  • Mezi svatebními dary nesmí chybět „skutečný dárek“ , například adoptovaná veselá koza
  • Hosté svatby jsou přepravováni kyvadlově svatebním autobusem
  • Na svatební cestu se jede kempovat s krosnou na zádech, mapou a buzolou v ruce

Dress code udává nevěsta

Když se berou minimalisté...
Foto: pexels.com

V neposlední řadě je třeba zastavit se nad oděvní kulturou svatebního páru. Nevěsta volí rovné dlouhé šaty bez volánů, řasení, perliček i krajkových živůtků. Inspirací pro minimalistické nevěsty jsou střihy a předlohy z období funkcionalistické éry, podtrhující a respektující křivky postavy. Ženich si vystačí s ležérně elegantním oblekem a bílou košilí se stojáčkem. Kravatu či motýlka byste nejspíš hledali marně.

V obdobném duchu by měli být oblečeni také rodinní příslušníci a ostatní významní hosté. Matkám svatebního páru lze doporučit jednobarevné kostýmové šaty s délkou krátce pod kolena. Otcové si vystačí s komfortním oblekem, který bude barevně ladit šatům partnerky. Družičky mohou zvolit kratší princesové šaty v tónech meruňky, lila nebo matných odstínech žluté. Absence křiklavých barev a vzorů se očekává i od svědků, kteří dělají páru garde.

Když se berou minimalisté...

Minimalistickou svatbu, její pravidla a pragmatické pojetí, je nutné respektovat. Uvědomělý svatební koordinátor bývá garancí, že se společnost s průběhem ztotožní a užije si s novomanžely den jejich lásky ve zvolené linii.

 
 

Přečtěte si více