Marriage Guide online

Registrované partnerství v Česku aneb svatby gayů a lesbiček

Text: Lenka Zelnitiusová

Už dávno jsou pryč časy, kdy se homosexuálně orientované páry braly jen sporadicky, nebo výjimečně. Pokud se svým životním partnerem či partnerkou uvažujete o tom, že do toho praštíte, máme pro vás několik zajímavých informací a inspirativních tipů, které vám rozhodně přijdou vhod.

Registrované partnerství v Česku aneb svatby gayů a lesbičekZobrazit galerii (2)
Foto: Unsplash.com

„S Luckou plánujeme vstoupit do partnerství letos v prosinci a nemůžeme se dočkat, až si svatbu užijeme se vším všudy. Pořád jsme se nemohly rozhodnout, jak pojmout outfity, ale konečně máme jasno. Obě budeme mít velkolepou róbu, jen v rozdílných barvách. Já v bílé a Lucka překvapivě v ostře červené. Rády vybočujeme z řady, což mnohým rodinným příslušníkům nejde pod nos. Nicméně tohle už dávno neřešíme,“ vysvětluje s nadhledem Karolína (33).

"Dlouhou dobu jsme polemizovali nad tím, zda je registrované partnerství pro nás ideální, když bychom byli rádi oficiálně svoji. Možná stále doufáme v to, že se česká legislativa v tomto směru změní. Manželství - to je snad jediný aspekt, který heterosexuálům závidím,“ svěřuje se Petr (41).

O svatbu, jak ji známe, se nejedná

Když je láska všudypřítomná, tak proč do toho „nepraštit“. Registrované partnerství je v Česku možné zrealizovat od roku 2006, avšak stále se jedná pouze o papírování, tedy jen o administrativní krok. Registrované partnerství není totéž, co svatba. Nenabízí tolik benefitů jako manželství. Partneři například nemají pro tento den nárok na pracovní volno oproti snoubencům. Musí si proto zažádat o dovolenou.

Dle statistik homosexuálně orientované páry vstupují do partnerství stále častěji. Ročně se zaregistruje kolem 300 párů a muži mají v tomto směru před ženami náskok. A co je hlavní, tato partnerství mají mnohem nižší míru rozchodů, než je tomu u heterosexuálů.

Registrované partnerství je určeno výhradně pro homosexuální páry a dojít k němu může pouze tehdy, když jsou splněny požadavky na plnoletost a svéprávnost. Je-li váš partner cizinec, naše zákony s tím nemají potíž. Alespoň jeden z vás však musí mít české občanství.

Jak to probíhá?

Registrované partnerství v Česku aneb svatby gayů a lesbiček
Foto: Unsplash.com

Vstup do partnerství se realizuje na matričním úřadě před pověřeným úředníkem. Stačí dorazit spolu s partnerem či partnerkou, odpadá nutnost svědků. Po dohodě s úředníkem lze pozvat na "obřad" také rodinu. Pro potřeby lesbiček a gayů však připadá pouze 14 matrik po celé republice, kde je registrované partnerství možné uvést do praxe. Záleží na vás, na které z nich do partnerství vstoupíte. Místo bydliště není v tomto směru nijak zásadní aspekt. Nicméně o konkrétní lokalitě pro vstup do partnerství rozhoduje úřad, nikoliv vy jako pár.

Spolu s vyplněným tiskopisem (dotazník k registrovanému partnerství) je nutné předložit rodný list, doklad o státním občanství, výpis údajů z informačního systému evidence obyvatel o místě trvalého pobytu, výpis z evidence obyvatel o osobním stavu, pravomocné rozhodnutí soudu o zrušení partnerství, nebo úmrtní list zemřelého partnera.

Kolik registrované partnerství stojí?

Pokud má jeden z vás trvalé bydliště v Česku, zaplatíte 2 000 Kč. Pokud tomu tak není, počítejte s 3 000 Kč.

Uspořádejte si veselku po svém

Jakmile splníte zákonem stanovené podmínky pro registrované partnerství, pojetí následné oslavy je pouze a jenom na vás. Před rodinou a přáteli může proběhnout symbolický obřad na vámi oblíbeném místě, kde oddávajícího bude suplovat někdo, kdo je pro vás dva či dvě svým způsobem důležitý. Zamluvte si fotografa, myslete na vtipný fotokoutek a těšte se na svatební hostinu, kde nebude chybět vzájemné krmení děravou lžící či první tanec.

Rozhodně nezapomeňte na tolik oblíbené líbánky, které vás ještě více stmelí. Maledivy, Mauricius, Karibik, nebo třeba dobrodružná rovníková Keňa s možností safari. Pokud to váš účet na exotiku nevidí, vyrazte po Evropě, nebo po krásách Česka.

 
 

Přečtěte si více