Marriage Guide online

Snubní prsteny i po letech jako nové. Jak o ně pečovat?

Text: Eliška Jindrová

Zásnubní a snubní prstýnek vypadá v prvních pár týdnech překrásně. Když se o něj ale nebudete patřičně starat, postupně ztratí svůj lesk a jeho krása uvadne. Věnujte mu péči, ať i po letech září jako nový!

Snubní prsteny i po letech jako nové. Jak o ně pečovat?Zobrazit galerii (3)
Foto: Unsplash.com

Snubní prsteny zdobí vaše ruce po celý život. Reprezentují tak věčnou lásku, kterou jste si s manželem u oltáře slibovali. Nenechte je zašednout! Stačí dodržovat pár jednoduchých opatření, která šperku zajistí věčnou krásu.

Sundavat, nebo nesundavat?

Stejně jako od partnera, i od nového prstýnku se (hlavně na začátku manželství) nebudete chtít na moc dlouho vzdálit. V určitých chvílích je ale lepší prstýnek sundat. Existují tři hlavní nepřátelé prstýnků:

  • Čisticí a kosmetické přípravky
  • Sportování
  • (Chlorovaná) voda
Snubní prsteny i po letech jako nové. Jak o ně pečovat?
Foto: Unsplash.com

Zlatu, stříbru, palladiu ani jiným drahým kovům obecně nesvědčí žádný kontakt s chemikáliemi. Před uklízením proto prstýnek sundejte nebo si aspoň vezměte gumové rukavice, aby se čisticí prostředky ke kovu nedostaly. Kov se moc dobře nesnese ani s některými kosmetickými přípravky. Před nanesením krému na ruce ho proto taky nejprve odložte.

Při sportu zase hrozí poškrábání a další mechanické poškození prstýnku. Ani pot kovu zrovna neprospívá. Během fyzické námahy se navíc může stát, že vám prsty trochu natečou, a prstýnek nepůjde sundat. Při míčových sportech nebo horolezení je nošení prstýnků vyloženě nebezpečné. Radši ho proto nechte doma nebo připevněte na řetízek kolem krku.

Ve vodě se zase obvod prstů zúží a prsten může sklouznout. Na mytí nádobí i na plavání, do vířivky a na letní vodní hrátky ho proto odložte. Chlorovaná voda v bazénech a akvaparcích navíc s kovy reaguje a stříbrné prsteny v ní mohou dokonce zčernat.

Domácí péče o prsteny

Snubní prsteny i po letech jako nové. Jak o ně pečovat?
Foto: Unsplash.com

Snubní a zásnubní prstýnek je tím nejdůležitějším šperkem ve vašem životě. Vyhraďte mu proto doma speciální místo, kam ho budete před výše zmíněnými činnostmi odkládat, a vždy ho tam najdete. Prsten nedávejte k ostatním šperkům, o které se může odřít. Raději mu věnujte vlastní krabičku na prstýnky se sametovou podložkou, kde bude v naprostém bezpečí.

Při každodenním nošení samozřejmě prsten nezůstane stoprocentně čistý. Zbytky mýdla, prachové částice a další nečistoty se postupně usazují hlavně v různých záhybech, na spodní straně prstenu nebo na vsazených drahých kamenech.

Jednou týdně proto dopřejte prstenu očistnou lázeň – nechte ho odpočinout v misce s vlažnou vodou s pár kapkami obyčejného přípravku na mytí nádobí. Pokud je však povrch šperku speciálně upraven, raději se o vhodném způsobu čištění nejprve poraďte se zlatníkem.

Na vyleštění prstenu skvěle poslouží jemný hadřík, který používáte na leštění brýlí. Se špínou usazenou v záhybech si poradí zubní kartáček s ultra jemnými štětinkami nebo dřevěné párátko. Nikdy prsten nedrhněte pomocí jiného kovu (drátěnka, jehla…), hrozilo by nevratné poškrábání.

Profesionální čištění

Jednou za rok si vyhraďte chvilku času a zaneste snubní prsteny, zásnubní prstýnek a případně i další oblíbené šperky z drahých kovů ke zlatníkovi. Zkušený klenotník se postará o profesionální čištění (například pomocí ultrazvuku). Navíc zkontroluje, jestli se drahé kameny neuvolňují a nehrozí jejich vypadnutí.

Ve zlatnictví si můžete objednat i obnovení povrchové úpravy prstenů, které i po letech navrátí prstenům ztracený lesk. Při tomto leštění ale dochází k mírnému úbytku materiálu, a tak ho stačí využít jen jednou za několik let.

 
 

Přečtěte si více