Marriage Guide online

Umění svatebního fotografa

Text: Michaela Vadová

Jaký je hlavní rozdíl mezi svatebčanem s foťákem a profesionálním fotografem? Má vůbec cenu si domlouvat profesionála, nebo budou stačit amatérské fotky od kamaráda? Jak a co se na svatbě fotí a co všechno by měl ženich s nevěstou chtít po svatebním fotografovi - vám poradíme v dnešním článku.

Mnozí tradičně sází na služby profesionálního fotografa, jiní chtějí několikatisícovou položku ušetřit a osloví někoho ze svatebčanů. Na první pohled se může zdát, že fotit dokáže každý: stačí stisknout spoušť ve správný okamžik a díky automatickému nastavení máme krásné fotky…v čem tedy spočívá tajemství svatebního focení?

Vyvážený přístup

Hlavní rozdíl, který je ve výsledku znát opravdu markantně, jsou zkušenosti se svatebním focením a profesionální výbava. Některé svatební momenty trvají jen pár vteřin a nezkušený fotograf je může snadno propásnout.

Na druhou stranu fotograf je nedílnou součástí nejen při focení svatebního obřadu a zábavy, ale často fotí i svatební přípravy, vznik účesu, make upu a dokonce i převlékání nevěsty. Proto není dobré fotografa potkat až ve svatební den a cítit rozpaky a nejistotu ze spolupráce. Profesionál musí projevit citlivý přístup, protože nevěstu uvidí v natáčkách a co se týče svatebního oblékání – pustí ho nevěsta do svého osobního prostoru a soukromí.

Některým nevěstám jsou specifické chvilky při focení svatebních příprav nepříjemné a některé slečny je jednoduše zakáží, protože jim přináší pouze zbytečný stres a narušení intimity před důležitým okamžikem.

Pomoci může setkání s fotografem předem - asi měsíc před plánovanou svatbou. V tuto dobu už bude jasnější scénář celého svatebního dne včetně časového harmonogramu, takže je vhodný čas pro konzultaci s fotografem. Díky konzultační schůzce se poznáte a spolupráce ve svatební den bude příjemnější, než práce se zcela cizím člověkem.

Zachycení momentů

Po focení příprav přichází jedna z nejchaotičtějších částí – odjezd na místo činu. Nervozita lehce stoupá a fotograf musí být u všeho první. Náležitou pozornost musí věnovat příjezdu nevěsty včetně svatebního dopravního prostředku. Do obřadní místnosti nebo do kostela vchází fotograf první, aby zachytil přicházející svatební průvod.

Civilní obřad trvá několik desítek minut, při církevním obřadu má fotograf na zachycení svatební atmosféry zhruba hodinu.

Nejdůležitější okamžiky

Umění svatebního fotografa

Co chce mít každý pár zachycené? Za nejdůležitější okamžik každý považuje výměnu snubních prstýnků a novomanželský polibek. Tento okamžik fotograf nesmí propásnout a už vůbec nesmí měnit objektiv nebo baterie ve foťáku!

Oblíbené jsou záběry, kdy novomanželé vychází z obřadní síně nebo z kostela. Při tomto focení je nutné počítat se změnou světelných podmínek z umělého do přirozeného osvětlení.

Skupinky a hostina

Po celou dobu obřadu by měl fotograf vystupovat s citem a hlavně obřad nerušit. Po obřadu, kdy přichází gratulace a skupinové focení se ale naopak dostává do výraznější pozice, všichni by o něm měli vědět. Profesionálové dělají dvě až tři desítky záběrů skupinové fotky. Předem by měl fotograf vytipovat nejvhodnější místo, které bude mít vhodné světelné podmínky pro skupinové focení.

Hlavní focení novomanželů po obřadu trvá nejčastěji něco málo přes půl hodinu. Kreativní fotograf vám poradí s různými momentkami, při jejichž prohlížení budete na svatbu vzpomínat nejčastěji. Pokud chcete vymyslet něco opravdu originálního, můžete se inspirovat buď v předchozí tvorbě fotografa, nebo na webu.

Domluva předem se vyplatí

O konzultační schůzce jsme se již zmínili a rozhodně ji doporučujeme. Hlavně si ujasněte cenu služeb, kolik fotografií z focení získáte a nezapomeňte se také zeptat na přidělávání dalších fotek. Profesionální fotograf během svatby pořídí i kolem tisícovky fotek, k tisku připraví podle dohody kolem sta fotek a za další fotografie si může počítat různé příplatky. Abyste předešli nepříjemným překvapením, ujasněte si tyto věci předem vzájemnou dohodou.

 
 

Přečtěte si více