Marriage Guide online

Ženich kravaťák nebo nedbalý elegán?

Text: Pavla Dočkalová

Ženich jako málem chráněný druh, jemuž ještě nedávno hrozilo vymření. Přestože svateb podle statistik přibývá, poslední čtvrt století jich bylo doslova jako šafránu. Do manželství se mužům nechtělo, a tak je dnes v chomoutu jen každý třetí starší třiceti let.

Ženich kravaťák nebo nedbalý elegán?Zobrazit galerii (6)
Foto: pixabay.com

Zatímco dříve bývali ženiši sešněrovaní podpantofláci, kteří se dost často pod direktivou rodičů a celospolečenským normativem ženit „museli“, dnes vedle nevěst potkáváme sebevědomé jedince, pro něž není sňatek trestem za to, že jim před pár měsíci doslova ujeli nohy. Pán Bůh zaplať, že jsou ty tam doby, kdy byl ženich pouhým „černobílým stínem“ nevěsty, pro většinu svatebčanů zcela nezajímavým.

Suverén plný osobní svobody

Ženich kravaťák nebo nedbalý elegán?
Foto: unsplash.com

V 21. století se lidé berou, protože k tomuto zásadnímu životnímu kroku rozumově i emočně dospěli. Pánové se ujímají role oficiálního partnera poté, co svůj protějšek důkladně poznají a stráví s ním v průměru několik let randění i společného dennodenního žití. Právě v tomto směru se velmi liší zvyklost generace předešlé a současné ve vzájemném oťukávání se. Dnešní ženiši jsou na rozdíl od svých předchůdců téměř stoprocentně přesvědčeni, že mají vše naprosto pod kontrolou a vstupem do stavu manželského se změní pouze ženino příjmení.

  • Ještě nikdy v historii nebyl styl pánů ženichů tak free. Ještě nikdy svatby nenesly tolik prvků osobní svobody. Ta se umí okázale projevit v osobním přístupu k obřadu, i ve stylu oblékání.

Klasik v klasice

Ženich kravaťák nebo nedbalý elegán?
Foto: pixabay.com

Velmi decentně a manažersky bude působit ženich „kravaťák“, jehož výbavou je oblek, košile, manžetové knoflíčky, vestička, kravata nebo motýlek, kapesníček do saka, ponožky a společenská tkaničková obuv. Ačkoliv se jeho dress code zdá být naprosto zřejmý a podle mnohých nezaslouží větší pozornosti, opak je pravdou. Sladění s oděvem nevěsty, stylem a tónem výzdoby svatebních exteriérů a interiérů je velmi nutný. Ani sebedražší značkový oblek by neobstál, pakliže by neměl návaznost v komplexní image. Ženich nesmí vedle nevěsty zaniknout, ani ji zastínit.

Přestože je úděl muže barevně se přizpůsobit, nevěsta i svatební stylisté musí na oplátku ctít základní typologii tónů, ve které muž blondýn se světlou kůží nemůže dělat parádu v bílém, šedém nebo krémovém obleku a naopak muž černovlasý neoslní v černém saku a šedé nebo červené košili. Není žádnou ostudou svěřit se pro nalezení nejlepší kombinace do rukou textilních profesionálů a oděvních návrhářů.

Vyvarujte se chyb!

Ženich kravaťák nebo nedbalý elegán?
Foto: weddingwire.co.uk, Elegans Menswear

Žaket, smoking nebo obyčejný oblek? Záleží na tom, jaký dress code ženich zvolí. V obecné rovině se doporučují a považují za módní obleky bez vzorku (bez proužku, kára, kostky), a to pololesklé černé, lněné šedomodré nebo tmavě šedé. Černým oblekem člověk nikdy nic nezkazí, naopak, tmavé odstíny jsou milosrdné, skryjí případné ženichovy nedostatky, jako jsou větší bříško nebo silnější stehna. Postavy menšího vzrůstu v nich budou vypadat vyšší. Nejdůležitější je vyvarovat se chyb pestrobarevných košilí a potřebě být za každou cenu originální. Slovy zkušeného praktika, vše, co je funkční a osvědčené, již bylo dávno vymyšleno a vyzkoušeno. Jakákoliv odchylka od standardu může spíše uškodit.

Ženich „smart casual“ má šmrnc

Ženich kravaťák nebo nedbalý elegán?
Foto: pinterest, island importer

Stále zvětšující se počet mužů považuje předpisový normativ oblečení ženicha za přežitek. Nebojí se vstoupit před oltář ve stylu francouzské nedbalé elegance neboli smart casual. V překladu jde o citlivou kombinaci měřenkového oblečení s nenucenými prvky estetiky, praktiky vzato dvou naprosto protichůdných stylů.

„Smart“ znázorňuje formálnost (sako), „casual“ se opírá o divoké, všední, ale i nevšední doplňky, jako jsou šátky, šály, vesty, bolerka a chino kalhoty. Crazy přístup může být i na vlastní svatbě velmi kreativní, je ale potřeba mít na mysli, že nesluší úplně každému a o jeho užití je vhodné informovat předem, pomocí pozvánek nebo na svatebním webu, s označením dress code: smart casual.

Pánové, jdeme na to...

Ženich kravaťák nebo nedbalý elegán?
Foto: Smart Casual Groom & Groomsmen – Dan O’Day via Green Wedding Shoes chicvintagebrides.com

Pakliže vám přijde uvolněný styl jako velmi zajímavý, máme pro vás typ, jak ho dosáhnout s největší grácií. Jak na to? V první řadě se uvolněte a popřemýšlejte, v čem byste se skutečně cítili dobře. Je to neuvěřitelné, ale mohou to být dokonce kraťasy, šle, košile s vykasanými rukávy, kecky a motýlek. Oč neuvěřitelněji to může znít, o to pozitivněji vyznívá reálný výsledek. V méně extravagantní pozici jsou pak chino kalhoty, košile s rozhalenkou a blejzr s šátkem okolo krku.

Zvláštní sortou jsou ženiši, kteří se z hlediska tradic, či vlastního přesvědčení žení ve folklorních krojích nebo jejich imitacích. Ty podléhají krajovým zvyklostem a rysy zdobnosti se historicky liší podle společenského postavení.

 
 

Přečtěte si více