Snubní prstýnky z chirurgické oceli
Snubní prstýnky, které si navzájem během svatebního obřadu navlékají na levý prsteníček nevěsta se ženichem, nemusí být pouze z drahého kovu. Spousta budoucích novomanželů dává z různých důvodů přednost snubním prstenům z levnějších materiálů. Velmi oblíbené jsou zejména snubní prstýnky z chirurgické oceli, ať už v lesklé, či matné podobě. Pokud nad nimi přemýšlíte i vy, měla byste znát všechny jejich výhody i nevýhody.
Oblíbený materiál snubních prstenů
Ve srovnání se snubními prstýnky ze zlata, stříbra či platiny v posledních letech získává na oblibě také chirurgická ocel. Tento stříbrně zabarvený kov je slitinou železa, uhlíku a chromu. Někdy se do něj přidává také nikl či mangan. Snubní prstýnky z chirurgické oceli mají na základě svého složení charakteristické vlastnosti, které bysta měla znát i vy.
Hlavní přednosti? Cena a životnost
Budoucí novomanželé sahají po snubních prstýncích z chirurgické oceli z prostého důvodu, kterým je nízká pořizovací cena. Tato položka však o kvalitě vybraného prstenu příliš nevypovídá, proto by pro vás měla být spíše druhořadým ukazatelem. I když má chirurgická ocel dlouhou životnost a při správné údržbě se nezničí a nezreziví, je tu v jejím případě spousta dalších pro, ale i proti.
Chirurgická ocel je hyporalergenní
Jestli máte vy nebo váš partner alergii na zlato či stříbro, sáhněte po snubních prstýncích z chirurgické oceli, které jsou hypoalergenní. Tyto prsteny mají zpravidla chromovou úpravu, tudíž představují opravdu minimální riziko alergické reakce.
Před samotnou koupí těchto snubních prstenů se však musíte u prodejce přesvědčit, že jsou opravdu vyrobeny bez přídavku niklu. V opačném případě by mohlo dojít k alergické reakci, která by se projevila formou vyrážky na kůži. Další nepříjemností je, že prsten by mohl při této alergické reakci také zezelenat.
Nebude vám líto schovat prsten do šuplíku
Snubní prsteny z chirurgické oceli jsou cenově dostupné. Krásný kousek seženete už kolem tisícovky. Ženy jsou pověstné tím, že svůj snubní prsten po svatbě trvale nosí, zatímco muži jej zpravidla po pár dnech schovávají do šuplíku. Nošení prstenu je pro ně zkrátka nezvyk, považují jej za nepohodlné a prsten odkládají i z důvodu vykonávání manuální profese.
Ať už bude mít váš manžel k odložení prstýnku jakýkoliv osobní důvod, chirurgická ocel má v tomto případě jednu velkou výhodu. Když si před oltářem mezi sebou vyměníte prstýnky právě z tohoto materiálu, nebude vám následně tak líto vyhozených peněz.
Prsteny z chirurgické oceli jsou mužnější
Svým výběrem ryze mužského materiálu možná zařídíte i to, že váš manžel bude snubní prsten z chirurgické oceli nosit s chutí. I drsní chlapi totiž běžně nosí prsteny z chirurgické oceli, protože tento materiál je pro ně na rozdíl od zlata a stříbra velmi mužným kovem. Proto i po svatbě existuje vyšší pravděpodobnost, že si váš vyvolený snubní prsten z chirurgické oceli na svém levém prsteníčku zkrátka nechá.
Krásné designové prvky
Snubní prsteny z chirurgické oceli jsou vhodné pro všechny nastávající novomanžele, kteří upřednostňují jednoduchost. Chirurgická ocel je totiž tvrdým kovem, který nesnese žádné příliš velké úpravy. I přesto mohou snubní prsteny z chirurgické oceli zahrnovat krásné designové prvky. Jde například o:
- Gravírování (rytí) na vnitřní, nebo vnější straně prstenu.
- Vložení barevného vzoru z dražšího kovu. Často používaná je například kombinace chirurgické oceli a žlutého zlata, která vytváří nádherný kontrast.
- Použití jednoho většího dražšího kamene, nebo několika menších kamínků. V kombinaci s chirurgickou ocelí jsou oblíbené především zirkony.
- Využití vzorů na vnější textuře prstenu. Jde třeba o tzv. kartáčování.
Prsten z chirurgické oceli už nezvětšíte
O snubních prstenech z chirurgické oceli byste měla vědět jednu zásadní věc. Jelikož je chirurgická ocel materiálem, který nelze dále upravovat, bude vám tato její vlastnost vadit až za několik let.
V případě, že přiberete, nebo naopak zhubnete a budete si chtít svůj snubní prsten zvětšit, či zmenšit, zkrátka to nepůjde. Velikost snubního prstenu z chirurgické oceli je pevně daná a nikdo s ní nehne. Jestliže budete chtít jinou velikost prstenu, budete si jej muset koupit zcela nový.
Pozor na chlorovanou vodu
Snubní prsteny z chirurgické oceli jsou odolné proti poškrábání, opotřebení i rezivění. Co je ale může poškodit, je chlór. Proto si svůj snubní prsten sundávejte pokaždé, když si půjdete zaplavat do bazénu z chlórovanou vodou.
Aby byl váš prstýnek z chirurgické oceli v co nejlepším stavu, pravidelně jej otírejte měkkým hadříkem. Postupujte jemně po konturách, díky čemuž z prstýnku odstraníte nečistoty a nepoškrábete jej. Jestli však máte pocit, že prstýnek ztratil lesk, doneste jej k profesionálovi na vyleštění.
Výběr snubních prstenů je jenom na vás
Na rozdíl od snubních prstýnků ze zlata, stříbra či platiny spousta lidí pohlíží na prsteny z chirurgické oceli jako na alternativní variantu. Je jenom na vás, zda se pro ni rozhodnete i vy. V každém případě máte i další možnosti na výběr. A to třeba tetované snubní prstýnky. Můžete se však rozhodnout i pro svatbu bez prstýnků. Prsteny v tomto případě stylově nahraďte třeba dvěma řetízky s medailonky. Líbí se vám tyto alternativní možnosti, nebo raději zůstanete u klasiky? Rozhodněte se podle toho, co je vám bližší.