Marriage Guide online

Zásnuby: pravidla, která se sluší a patří

PR text Zásnuby hrají v životě téměř každého z nás velkou roli. Šanci, jak svou drahou polovičku požádat o ruku ale máte jenom jednu, proto je dobré se na ně patřičně připravit. Víte, jak žádost provést jak se sluší a patří? Ačkoliv je moderní doba stále více tolerantní a na pravidlech se v některých směrech už nelpí, stále žádost o ruku probíhá podle určitých pravidel.

Požehnání rodičů

Ještě předtím, než navléknete svojí drahé zásnubní prsten, je důležité vědět, zda ho vůbec navléknout můžete. Požehnání od rodičů, respektive souhlas otce nastávající nevěsty, hraje stále velkou roli. Prvně se tedy se svým “vyslovením” obraťte na něj a slušně a pokorně požádejte o ruku jeho dcery.

Právě tady se nabízí skvělá příležitost, jak požádat ženu o ruku. Můžete přichystat společný oběd či večeři pro blízkou rodinu a při této příležitosti požádat o svolení a následně o ruku. Ať už máte nebo nemáte s partnerčinými rodiči blízký vztah, večeře je vždy hezké a milé gesto. V neposlední řadě nezapomeňte na květiny pro maminku a svou partnerku, ty k zásnubám neodmyslitelně patří.

Na pravé koleno nebo na levé?

Z romantických filmů známe pokleknutí na jedno koleno s krabičkou v ruce. Pokud si lámete hlavu nad tím, na jaké koleno kleknout, máme pro vás dobrou správu. Je jedno, jestli si kleknete na pravé nebo na levé. Možná se to může zdát trochu staromódní, ale pokleknutí má svůj význam ─ prokazujete tak ženě svůj respekt a úctu. Navíc to má i svou výhodu. Ve chvíli, kdy si kleknete, partnerka zbystří a ravděpodobně už tuší, co se bude v následujících minutách dít. To vás může trochu uklidnit a dodat vám sebevědomí k tomu vyslovit se.

Nachystejte si, co řeknete

Důvodů, proč se svou vyvolenou chcete strávit zbytek života, je určitě hned několik. Jakmile pokleknete, bylo by dobré říct jí je. Připravte si řeč, nemusí být příliš dlouhá, v tento moment jsou totiž sáhodlouhé proslovy asi zbytečné. Sdělte ji, jak moc ji milujete a co pro vás ve vašem životě znamená. Celý projev zakončete větou: “Vezmeš si mě?” nebo “Staneš se mou ženou?”

Zásnuby: pravidla, která se sluší a patří

Dar pro snoubence

Často opomíjená věc je dar pro snoubence. Jeden by řekl, že se celé zásnuby točí jenom kolem ženy a zásnubního prstenu. Není tomu úplně tak, i snoubenec by měl dostat zásnubní dar. Většinou to bývá šperk (náramek, manžetové knoflíky atd.) nebo hodinky.

Oznámení rodině

Ve chvíli, kdy je “po všem” a zásnubní prstýnek hrdě sedí na prsteníčku vaší milé, oznamte své zasnoubení rodinám. Uspořádejte oslavu, kam pozvete nejen obě rodiny, ale také nejbližší přátele. Zkrátka všechny, na kterých vám záleží. Tradičnější je ale varianta zásnubní hostiny pouze v kruhu rodinném. Začátek oslavy má dva scénáře:

  • Otec nevěsty povstane a oznámí zasnoubení své dcery. Následně povstanou snoubenci, políbí se a předají si dárky.
  • Místo otce povstane samotný snoubenec a oznámí společné zasnoubení.

Na variantě je dobré se předem domluvit, aby nevzniklo nedorozumění.

Zásnuby: pravidla, která se sluší a patří
 
 

Přečtěte si více