Marriage Guide online

Tiáry a korunky – k čemu se hodí a jsou ještě in?

Text: Lucie Bečvářová

V tiáře se vdává každá hraběnka a vévodkyně, pod závojem ji měla princezna Diana i Kate Middleton, a pokud prohledáte staré fotky, zjistíte, že vaše maminky, babičky a jiné příbuzné pár generací zpátky jim holdovaly zrovna tak, pokud měly trochu honosnější svatbu. Korunky ke svatbám odjakživa patří, jsou nadčasové a mohou být i velmi moderní. Ale nesmíte se nechat příliš unést.

Tiáry a korunky – k čemu se hodí a jsou ještě in?

Korunka na svatbu

Pokud si toužíte vzít na svatbu korunku, nemusíte váhat. Tiár a korunek v dnešní době seženete nepřeberné množství od jednoduchých stříbrných čelenek posázených kamínky, přes květinové a geometrické motivy, až po korunky inspirované historickými originály a extravagantní kousky. Přestože většina modelů sází na stříbro v kombinaci s průzračnými nebo bílými kamínky či květy, seženete i barevné variace, které ovšem mohou být velmi výrazné. Pokud plánujete bílé šaty, zvažte, zda takové experimenty s barvou správně oživí nebo naopak zazdí celkový dojem.

Vybírejte podle svatebních šatů

Tak jako všechny doplňky, i výběr tiáry se musí odvíjet od stylu vašich šatů. Pokud víte napevno, že korunku budete chtít na hlavě, snažte se vybrat co nejjednodušší šaty, aby se jejich zdobení nemohlo tlouci s tiárou. Nevěsty, které zvolily prosté šaty například antického střihu, nebo korzetové s rovnou sukní, budí s korunkou křehký nevinný dojem. S bohatými šaty a masivní tiárou můžete ve finále vypadat jako ruská vévodkyně. Pokud to není vaším záměrem, raději buďte co nejumírněnější. Nežeňte korunku příliš do výšky, ani se nesnažte dávat na odiv, kolik desítek kamínků, kytiček, perel, větviček, hrotů a dalších dekorací se na korunku vejde. Kouzlo bohyně není v tom obléci si na sebe celou šperkovnici, naopak.

Účes a závoj se nevyplatí podceňovat

Poraďte se s kadeřnicí, jako skloubit vaše plány s vlasy a korunku. Nesedí totiž do každého účesu, a aby vám na hlavě přežila celý den, bude potřeba ji dobře upevnit, což by měla dělat právě kadeřnice na konci příprav, ne vy sama po cestě na obřad – mohla byste si upravené kadeře nenávratně deformovat a za takové zklamání to nestojí. Nemusíte mít nutně drdol, tiáry se hodí i k lokýnkám, vlasům sčesaným na stranu, nebo jednoduchému sepnutí. Některé tiáry mají korálky splývající do obličeje a působí nejlépe s volnými vlasy.

Důležité je zamyslet se i nad závojem, protože upevněný za korunkou může podtrhnout čistotu a eleganci, jaká z vás bude vyzařovat. Pokud si nejste jistá, zda po něm toužíte a jak celý styling vymyslet, poraďte se předem s kadeřnicí a dohodněte se na zkoušce v dostatečném předstihu.

Nezapomeňte na vhodné doplňky

Korunka na sebe poutá mnoho pozornosti, protože podobně velký blýskavý šperk jen těžko obléknete. Proto mějte na paměti, že platí to, co u šatů – nepřeplácat. Můžete si pořídit celou sadu šperků v kolekci s tiárou, abyste starosti s ostatními šperky mohla hodit za hlavu. Toto řešení ale není pro každého, neboť spousta nevěst si touží vzít šperky jiné (náušnice od maminky, první řetízek od budoucího manžela a podobně). Volte proto jemnější náhrdelník, nebo ho úplně vynechejte a vsaďte na náušnice. Náramky jsou opticky přeci jen v jiné úrovni než hlava, proto se s korunkou tolik netlučou.

Pokud svůj svatební outfit teprve vybíráte, projděte si i naše tipy v článcích týkajících se šatů!

 
 

Přečtěte si více