Marriage Guide online

Zásnubní a snubní prsten: Jak je nosit po svatbě

Text: Alena Klimková

Požádal vás partner o ruku a vy jste mu řekla ano? Možná, že už teď začínáte řešit, zda můžete po svatbě zásnubní a snubní prsten nosit dohromady. Svůj zásnubní prsten nemusíte ani po manželském slibu odkládat do šuplíku. Máte na výběr hned několik možností, jak jej můžete na rukou nosit společně se snubním prstenem stvrzujícím manželství.

Zásnubní a snubní prsten: Jak je nosit po svatběZobrazit galerii (5)
Foto: Unsplash.com

Když vás partner požádá o ruku, zásnubní prsten noste tradičně až do svatby na prsteníčku levé ruky. Proč právě toto umístění? Levá ruka se nachází blíže srdci. Dle pověry navíc levým prsteníčkem prochází pomyslná „žíla lásky“, která tento prst spojuje přímo se srdcem. Zásnubní prsten umístěný na levém prsteníčku je tedy symbolem lásky, věrnosti a oddanosti, které vyjadřuje budoucí nevěsta vůči svému partnerovi.

Nosit zásnubní prsten na levém prsteníčku však není pevně daným pravidlem, kterého byste se měla skálopevně držet. Spousta budoucích nevěst si nechává levý prsteníček už před svatbou volný pro snubní prsten. Svůj zásnubní prsten tak rovnou nosí na prsteníčku pravé ruky.

Nošení zásnubního prstenu po svatbě

Zásnubní a snubní prsten: Jak je nosit po svatbě
Foto: Unsplash.com

Po svatbě nemusíte svůj snubní prstýnek rozhodně schovávat do šuplíku. Stále jej noste s hrdostí. Na výběr přitom máte několik možností s tím, že byste měla dle tradice respektovat, že se snubní prsten nosí výhradně na levém prsteníčku. Jak tedy zásnubní prsten zkombinovat se snubním prstenem?

1. Snubní prsten na levém a zásnubní prsten na pravém prsteníčku

Jde o nejoblíbenější možnou kombinaci. Zásnubní prsten si tedy ještě před svatebním obřadem přesuňte z levého prsteníčku na prsteníček pravý. Výhodou je, že v tomto případě nebudete muset řešit změnu velikosti zásnubního prstenu. Jak zásnubní, tak snubní prsten se od sebe navíc mohou lišit také materiálem i stylem.

2. Zásnubní a snubní prsten na prsteníčku levé ruky

Zásnubní a snubní prsten: Jak je nosit po svatbě

Zásnubní prsten může se snubním prstenem tvořit také dokonalý pár. Oba dva prsteny si jednoduše nechte na levém prsteníčku. Zásnubní prsten přitom noste nad snubním prstenem. Snubní prsten má být tedy vespod, aby byl co nejblíže k srdci.

Toto spokojení vynikne obzvlášť tehdy, pokud je zásnubní prsten úzký a jemný, a snubní prsten naopak silnější a robustnější. Jak zásnubní, tak snubní prsten by se k sobě měly navíc stylově a materiálově hodit, a navzájem se tedy nepřebíjet. Na tuto skutečnost upozorňují také samotní výrobci a prodejci prstenů, kteří pro tento případ mají v nabídce také jednotnou sadu snubního a zásnubního prstenu.

3. Snubní prsten na levém prsteníčku, zásnubní prsten na prostředníčku

Poslední možnost říká, že snubní prsten můžete nosit na levém prsteníčku a zásnubní pak na levém či pravém prostředníčku. I tak kombinace těchto dvou prstenů na vašich rukách nádherně vynikne. Nemusíte se přitom trápit odlišným stylem či materiálem obou prstenů. Co však budete muset případně promyslet, bude změna velikosti zásnubního prstenu.

A co nosit zásnubní prsten na levém či pravém ukazováčku? Máte-li respekt z pověr, na tuto možnost raději zapomeňte. Prsten na ukazováčku totiž symbolizuje touhu po moci a vedení.

Co se zásnubním prstenem v den svatby

Zásnubní a snubní prsten: Jak je nosit po svatbě
Foto: Pexels.com

Už jste si určila, jak bude ve vašem případě vypadat kombinace snubního a zásnubního prstenu? V tom případě ještě promyslete, co provedete se svým zásnubním prstenem v den svatby. I když je toto rozhodnutí na vás, doporučuje se, abyste svůj levý prsteníček uvolnila bezprostředně před obřadem na navléknutí snubního prstenu. Poté si dle vlastního uvážení můžete na kterýkoliv prst navléknout i svůj zásnubní prsten.

S nošením prstenů ve světě je to různé

Zásnubní a snubní prsten: Jak je nosit po svatbě
Foto: Unsplash.com

Snubní prsten nosíme na levé ruce a následně jej (už volněji kombinujeme) se zásnubním prstenem zejména s ohledem na katolickou tradici. Tímto způsobem se prsteny nosí také ve Velké Británii, Irsku, Kanadě, USA, Itálii, Francii, Slovinsku nebo Nizozemí. Například v Polsku, Rusku nebo Řecku se však můžete setkat s tím, že se snubní prsten (a s ním také zásnubní prsten) nosí na prsteníčku pravé ruky.

Ještě složitější je tato situace ve Skandinávii. V zemích na severu Evropy dokonce žena nosí celkem tři životně důležité prsteny. První je zásnubní, druhý snubní a třetí dostane poté, co se stane matkou.

Pokud vás partner požádal o ruku a navlékl vám na prst zásnubní prsten, čeho byste se tedy měla po svatbě držet vy? Myslete na to, že snubní prsten má své místo s ohledem na tradici na prsteníčku levé ruky. V umístění zásnubního prstenu pak máte mnohem svobodnější volbu, která už záleží jenom na vašem uvážení.

 
 

Přečtěte si více