Marriage Guide online

Deník nevěsty - počáteční přípravy - díl 3

Text: Lucie Mendlová foto Lucie Mendlová
Deník nevěsty - počáteční přípravy - díl 3

V prvních pár dnech od zasnoubení se toho moc nedělo, nepočítám-li emailové reakce a cenné tipy od mých nejbližších. Pak mi ale jedno odpoledne trochu „přeskočilo“ a přepadla mě nervozita. Vzhledem k tomu, že netuším, co svatební martyrium obnáší, a vím jen, že nevěsta by měla mít krásné šaty a svatba by se měla hlavně někde a někdy konat, tak když jsem do vyhledávače zadala to kouzelné slovo, myslela jsem, že mě trefí šlak. Zběsile jsem přeskakovala z tématu na téma, během 2 hodin si vybrala místo, barevné ladění, dort, účes, šaty atd., abych se na to druhý den znovu koukla a zjistila, že se mi to nelíbí.

Moje rada proto zní: Klid a systém!

Tato dvě slova mluví za vše a pro začátek je to asi to nejlepší, co bych Vám poradila. Ale! Vzhledem k tomu, že se to jednoduše říká a zrovna já se tím vůbec neřídila, tak se klidně trošku vyblázněte, vyšilujte, pak si udělejte váš oblíbený čaj nebo kávu, uvolněte se a popřemýšlejte o systému (zvolte si styčné body a máte napůl vyhráno).

Nejen pro tyto účely se mým vysvobozením stala kamarádka Renča (snoubenka č. 3) a její dárek. Dostala jsem od ní „diář pro nevěsty“. Ačkoliv se to možná někomu může jevit přehnané a ani já si dřív nepomyslela, že bych něco podobného v budoucnu mohla využít (vůbec jsem netušila, že to existuje), je to skutečně velmi důmyslný dárek. Pokud si totiž stejně jako já nevíte v mnoha věcech rady, prokáže vám diář velkou službu a pomůže s vaším systémem!

Takový diář (ostatně jako i jiné diáře) je dobře organizovaný, strukturovaný a hlavně je jak dělaný pro „nevěsty - začátečnice“. Jeho součástí je obecný harmonogram, který Vám doporučí, kdy byste si měli co zařídit a nedopustí, abyste na něco zapomněli. Ačkoliv některé uvedené „povinnosti“ pravděpodobně ani nevyužijete, určitě je dobré o nich vědět. Jednotlivým bodům je pak věnovaný prostor s praktickými radami a tabulkami k doplnění. Neděste se, že diář počítá s tím, že budete svatbu plánovat rok. Myslím, že to je to trochu přežitá a naivní myšlenka. Krásná svatba se dá určitě zvládnout za kratší dobu! My 3 snoubenky toho budeme živým důkazem!

A co by se mělo dle ideálního harmonogramu stihnout 12 – 6 měsíců před svatbou?

  • termín
  • místo obřadu
  • rozpočet
  • fotograf
  • kameraman
  • seznam hostů
  • restaurace
  • šaty
  • oblečení - ženich

Jak jsem již zmiňovala, výše uvedené berte spíše orientačně. My ze seznamu rovnou vyškrtli kameramana. Svatební videa na mě totiž působí zbytečně strojeně. Nemám na mysli video z obřadu, ale třeba z následné hostiny a afterparty. Lidé se před kamerou obvykle moc přirozeně a nenuceně nechovají. Někdo může namítat, že video zachytí autenticitu okamžiků a atmosféry, s tím souhlasím, ale já osobně nepotřebuji zaznamenávat plačící nevěstu a nepovedené momenty. To raději ušetřím náklady s tím spojené a vyberu kvalitního fotografa, jenž naše nezapomenutelné chvíle a emoce zvěční na fotografii. Na druhou stranu, hodně mých známých jsou nadšení kameramani a já nad jejich kreativitou a „střihačském“ umění jen žasnu. Moc to obdivuji! Pro nás je to ale jen položka navíc. A jak to máte vy?

Na závěr! Než se pustíte do samotného „seriózního“ zařizování a úřadování, je dobré si stanovit, jak by vaše svatba měla zhruba vypadat. Samozřejmě ne do detailů, ale jen si tak promyslet, zda by měla být malá, velká, klasická, v Čechách atd.

Jak se s tím poperu já, vám prozradím příště!

 
 

Přečtěte si více