Marriage Guide online

Deník nevěsty - tradičně nebo trochu jinak - díl 4

Text: Lucie Mendlová foto Lucie Mendlová

Než jsme se s přítelem vrhli na konkrétní plánování, hledání a rezervování, museli jsme si ujasnit, jak si naši svatbu vlastně představujeme. Začátky byly poměrně krušné, protože nikdo z nás neměl ani ponětí. Vzali jsme to tedy zeširoka a nechali se vést selským rozumem.

Deník nevěsty - tradičně nebo trochu jinak - díl 4

Někde jsem slyšela, že svatba by měla být nezapomenutelná a nemělo by se na ní šetřit. S první částí bych snad i souhlasila, ale opravdu je nutné utratit horentní sumy? Stane se díky tomu ten den nezapomenutelný? Nevím, podle mě ne. Pokud samozřejmě máte dostatek prostředků k pohádkové svatbě, je to fajn, ale není třeba zoufat, když tomu tak není. Pro mě je nejdůležitější, s kým budu tento zážitek sdílet a předpokládám, že to bude ten, co bude stát po mém pravém (nebo levém?) boku.

My se každopádně ihned shodli na svatbě menší (někdo by řekl možná střední) a skromnější na „čerstvém“ vzduchu. Nejsme úplně zastánci honosných akcí s 250 hosty. Na druhou stranu, svatba pouze se svědky by nás také nenadchla. Nemluvě o zklamání, které bychom tímto počinem přivodili našim nejbližším. A to bychom nikdy nedopustili (asi už jste postřehli, že jsme oba tak trochu „mamánci i tatánci“). Ačkoliv by se mi moc líbilo mít obřad např. u moře, bohužel by to v závěru dopadlo všelijak, jen ne skromně.

V některých věcech jsme asi staromódní, ale překvapivě u nás žádné „švihlé“ návrhy nepadly. Za vrchol svého rebelství považuji vyslovení přání, aby nám při nástupu nehrál pochod a po šťavnaté novomanželské puse bych naopak ráda slyšela nějakou pořádnou „vypalovačku“. To určitě ocení především babičky. Taky doufám, že se vyvarujeme přílišně romantiky a přeslazenosti = chtěla bych nějaké originální fotky! Jinak ale plánuji zachovat „oblíbené“ společné krmení s uvázaným bryndákem, uklízení talířů a vrh kytkou (ještě teda na to musím psychicky připravit Vládíka). Zatím nevím, jak se svíčkovou… Je to sice moje oblíbené jídlo, ale až uvidíte moje vysněné šaty, pochopíte, že do nich čtyři knedlíky rozhodně nenasoukám…hmm, že by další drobná odchylka od tradična?

Ale držme se při zemi. Po domluvě jsme se rozhodli zachovat stereotypní koncept: obřad – hostina – after, i když mě trošku zviklal plán Renči (snoubenky č. 3), která preferuje oběd pouze s rodinou a pak „obřado – party“. Je to skvělý nápad! Navíc si nebude muset dělat starost s hosty, kteří sice budou pozváni na obřad a after, ale ne na hostinu (což my budeme muset vymyslet, ale jsme šikovný hlavičky). Zvažujete-li tedy harmonogram svého dne, určitě nezapomeňte na tuto variantu! Jenom není úplně jednoduché sehnat někoho, kdo vás oddá až odpoledne.

Na after bychom si přáli, aby se hosté hlavně bavili a netrpěli hladem. Pokud máte nějaké nápady na vtipný večírkový program, sem s nimi, moc to oceníme! Jsme pro každou srandu! Rozhodně nechceme skončit jako trapný novomanželský pár!

Tip: Jestli si se svou svatbou nevíte rady, zkuste to probrat s kamarádkou/kamarádem, kteří už zkušenost(i) mají a vědí, co je potřeba zařídit a čeho se vyvarovat. Určitě vám poskytnou spolehlivé kontakty a doporučí, co se k vám hodí. Mně to moc pomohlo! Dáváte-li přednost profesionálům, obraťte se na svatebního koordinátora.

Pro inspiraci můžete zkusit i nějaký svatební veletrh. Jen se připravte, že jsou prvotně zacílené na movité páry, případně na nadšené ženichy a nevěsty, čemuž odpovídá nabídka, respektive ceny. Každopádně, kontakty se tam získat určitě dají, inspirace také a všichni jsou velmi ochotní. Navíc vám většina vystavovatelů poskytne sympatické veletržní slevy. Nasaďte proto úsměv, nachystejte špetku trpělivosti a směle do toho!

 
 

Přečtěte si více