Marriage Guide online

Příprava svatby očima ženicha

Text: Dakre

Plánování svatby je obvykle v rukách nevěsty. V našem případě jsem se ale s radostí plánování zúčastnil, ačkoli jsem se mnohdy setkal s překvapením různých dodavatelů, kteří počítali s tím, že detaily budou stejně řešit s nevěstou. Nenechal jsem se tím ale odradit a směle zařizoval dál, vždyť to měl být přeci i můj den.

Ani nevím, kde přesně mám začít. Je toho tolik, ale s něčím začít musím, tak tedy…

Svatba pro mne neměla být jen hezkým dnem, ale také společenskou událostí, při které jsem se chtěl blýsknout, ukázat se v dobrém světle před příbuznými, rodinnými přáteli jak mými, tak mé nastávající. Povahou jsem puntičkář, což ale znamenalo, že jsem si na sebe ušil pěkný bič, neboť plánování svatby jsem nechtěl přenechat nějaké svatební koordinátorce. Zprvu jsem uvažoval nad tím, že bych koordinátorku povolal alespoň proto, aby mi pomohla s plánováním a ukočírováním spíše běhu samotného svatebního dne. S několika jsem i mluvil, z mého záměru ale postupně sešlo, důvody přiblížím později.

Abych měl přehled, navštívil jsem veletrh. Pánové nepropadejte hned panice, veletrh sice není zábava ve stylu hokejového zápasu, pakliže se ale chcete na plánování svatby podílet, je dobré se tam vydat spolu s vaší nastávající, má to totiž mnoho výhod. Můžete tam najít dobré dodavatele přímo z vašeho okolí a osobně se s nimi seznámit, a to vám ulehčí hledání na internetu. Další velice pozitivní zprávou je, že jsou vám nabízeny různé veletržní slevy, které se v konečném důsledku promítnou do celkového rozpočtu, a to přece za pár hodin mezi šaty a květinami stojí. Sami jsme si tam vybrali skvělou dodavatelku květin, která vystavovala přesně takovou květinovou výzdobu, kterou jsme si představovali pro naše místo. Nebýt veletrhu, nejsem si vůbec jist, zda bychom ji našli. Na veletrzích bývá několik zlatníků, kteří vystavují široký výběr prstenů, díky tomu se dokáží trefit do vašeho vkusu, jako to bylo u nás. Se šaty je to obdobné. Mnoho vystavovatelů s nabídkou, která vám o jednotlivých salonech napoví, jaký styl nabízejí. Pokud si nevyberete na místě, jistě si vyberete po té přímo u nich.

Příprava svatby očima ženicha

Na druhém místě ve stupni důležitosti je počet hostů a s tím spjatá volba místa. Co se týče seznamu hostů, není to snadné rozhodování. Kdyby se chtěl člověk zavděčit všem kamarádům, nedoplatí se. Jde tedy o stanovení jakýchsi mantinelů tak, abyste se vešli s rozpočtem a zároveň měli na svatbě ty nejdůležitější. Pakliže víte, kolik budete mít hostů, je potřeba vybrat vhodné místo, které pojme všechny hosty. S místem je to ale ještě komplikovanější. Musíte se rozhodnout, zda uskutečníte obřad a svatební hostinu zvlášť. To pak ale obnáší zdobení aut a složitý přesun z bodu A do bodu B, což při početnější svatbě může být velké martyrium. Moje volba byla jasná, a to uskutečnit obě události na jednom místě, na naší chalupě, chcete-li na našem letním sídle. Pakliže máte možnost uspořádat svatbu doma, ve vašem prostředí, určitě neváhejte a jděte do toho. Na vaše hosty dýchne domácí a hlavně srdečná atmosféra, která všechny rozhodně potěší.

Svatba doma se jeví jako ta levnější varianta, odpadají náklady za pronájem místa obřadu např. v zámecké zahradě. Nicméně zdání může klamat. Měl jsem k dispozici poměrně velké prostranství, ale chalupa jako taková nepojme tak velký počet hostů, které jsme mínili pozvat. Musel jsem tedy vymyslet řešení, jak je uchránit před sluncem, případně deštěm, jak jsem se již na začátku zmiňoval. Proto jsem se začal informovat o party stanech. Firem na trhu je několik, nakonec jsem se rozhodl pro firmu, která mi dala tu nejlepší nabídku a splnila všechna má kritéria.

Mezitím, co jsem zařizoval stan, jsme museli přemýšlet o pohoštění. Tradiční svíčková s pěti knedlíky, nebo řízek s bramborovým salátem jsme jednohlasně zamítli. Raut nebo jiný způsob cateringu se nám také nelíbil. Protože to mělo být krásné letní odpoledne, tak jsme si vymysleli, že celou událost pojmeme jako grilovací párty. Podařilo se mi sehnat pár velmi šikovných týpků, kteří přijeli s přívěsem, na kterém byl instalovaný velký gril, naložili pro nás maso a připravili opravdové lahůdky. Gril nenadchl jen opravdové masožravce, ale také malé děti, které celou svatbu očekávali, kdy mašinka zahouká a odjede, gril tak totiž vypadal. Posléze vám můžu říct, že to byla nejlepší varianta, kterou jsme si mohli vymyslet, a u svatebčanů to mělo obrovský úspěch, dokonce u nich byla fronta jak na banány.

Příprava svatby očima ženicha

Určitě si říkáte, jak jsem to řešil s hudbou. To byla asi ta nejhorší část plánování. Dohodnout se na stylu hudby, to byla brnkačka. Najít ale kapelu, která by odpovídala našim požadavkům jak finančním, tak žánrovým, ale hlavně tu s volným datem, to byl nadlidský úkol. Moje rada je, nepodceňujte to. My jsme si nakonec vybrali a domluvili kapelu, která hraje ve stylu 30./40. let a převážně české texty.

Říká se, že fotografie vydají za tisíc slov. Tady opravdu není na místě šetřit. Naši kamarádi se rozhodli šetřit a litují toho. Nespoléhejte na fotky tetiček a jiných kamarádů, ale obraťte se na profesionála. Uvědomte si, že jsou to vaše vzpomínky, které vám zůstanou, a vzpomínky mají být krásně zachycené. Za pár let byste totiž mohli být zklamaní. U fotografa se musí dbát na tyto věci – styl vám blízký, seznámení se s tvorbou a jeho osobností, to můžete popřípadě jednoduše přes skype. Fotografie nejsou pohyblivé, tímto naznačuji další možnost, jak zachytit vzpomínky, a to formou svatebního videa. Jako správný chlap, který má rád technické hračičky, jsem chtěl kameramana, který používá v dnešní době tak oblíbený dron, ale tady jsme narazili na problém s datem, jelikož takový kameraman byl rezervovaný. To mimochodem zase poukazuje na důležitost vše domlouvat s předstihem. Protože jsem nemohl mít, co jsem si původně představoval, tak jsem nepovažoval tuto položku již za důležitou a chtěl jsem na ní ušetřit. Snoubenka si ale přesto video přála, proto jsme se dohodli na kameramanovi, kterého původně navrhovala ona, a po zhlédnutí s citem sestříhaného svatebního videa jsem nakonec rád, že jsme přeci jen kameramana najali.

Abych se ještě vrátil ke svatební koordinátorce. Nakonec jsem došel k rozhodnutí, že si nikoho takového nenajmu. Důvod je prostý a již jsem ho zmiňoval. Jsem puntičkář a nedokázal jsem uvěřit třetí osobě, že svatbu uspořádá dle mne. Chtěl jsem, aby z celé události dýchala má osobnost a můj rukopis. Z reakcí hostů vím, že se mi to podařilo. Nicméně to není návod pro všechny ženichy, mnozí z vás jistě nějakou pomoc uvítají.

Na závěr mohu říct to, že jako asi každá oslava měla i ta naše svatba nějaké nedostatky, žádné velké katastrofy se ale nekonaly, za což jsem velice rád. Určitě to mohu připsat k včasné přípravě celé oslavy. Rád bych vám předal jednu důležitou radu, dalo by se říct, tu nejdůležitější. Všichni svatební dodavatelé mají mnoho poptávek a posléze mnoho objednávek. Abyste si mohli být opravdu jisti, že vám bude dodaná taková služba či produkt, který si opravdu představujte, vždy jasně definujte dodavateli své přání, někdy i dvakrát. I kdyby se to jevilo jako samozřejmost či největší prkotina, přejdete tak zklamání.

 
 

Přečtěte si více