Marriage Guide online

Jak na rustikální svatbu pro 150 lidí

Text: Misha Lebeda

Požádal mě o ruku v Barceloně na vyhlídce parku Güell. Bylo to romantické, kolemjdoucí tleskali, my plakali. Na ruce se mi třpytil nádherný šperk a připadala jsem si jako ve snu - já se budu vdávat.

Jak na rustikální svatbu pro 150 lidíZobrazit galerii (4)
Foto: Petr Pělucha

Naše představa o svatbě byla jasná. Měla by se konat v přírodě v okolí Prahy (odkud pochází nevěsta), mělo by se tam dát grilovat a uspořádat rockový koncert. Ideálně jsme chtěli ubytovat většinu hostů na místě, případně jim umožnit v blízkosti postavit stany. Počet hostů jsme stanovili na cca 150. Nechtěli jsme zároveň oběd v sedě pro všechny (sitting diner). Oběd měl být pro rodinu, pro přátele raut. (Tip: počítejte s tím, že cca 20% z pozvaných hostů nedorazí - nemoc, pracovní povinnosti, narození miminka...).

Stanovili jsme si rozpočet a jednotlivé úkoly rozepsali do několika excelovských tabulek. Plánování bylo trochu složitější, protože žijeme v zahraničí. Většinu věcí se nám ale podařilo zajistit přes internet.

Určitě jsme nechtěli šetřit na jídle a pití, na fotografovi ani na oblečení. Šaty jsem během jedné návštěvy sehnala za 9.000,-Kč a závoj si objednala přes internet za cenu 1.000,-Kč.

Jak na rustikální svatbu pro 150 lidí
Foto: Petr Pělucha

Tak a teď rozeslat pozvánky! V zimě jsme se sešli s fotografem Petrem Pěluchou (www.pelucha.com). Jeho práce se nám moc líbila, fotil dříve svatbu kamarádce a hned jsem si vzala kontakt. Po hodině práce s Petrem jsme byli v úžasu a bylo jasné, že se můžeme spolehnout na opravdového profesionála. Z pražských fotek jsme vybrali jednu, kterou jsme použili na pozvánky. Ty jsme si vyráběli sami. Vykoupili jsme papírnictví a zvolili hnědo-zelenou kombinaci - přírodní barvy, které se nacházejí také ve mlýně.

Protože jsme s manželem oba kutilové, ve spoustě věcí jsme se mohli spolehnout sami na sebe. Zapojili jsme rodinu, přátele a dekoratérky a s inspirací z www.pinterest.com jsme se do toho pustili. Heslo: rustic wedding.

Sestra s tátou nám na základě našich požadavků vymysleli svatební web s hlavními informacemi pro svatebčany. My jsme zatím začali sbírat zavařovací sklenice, které jsme použili jako svíčníky. Na bleším trhu jsem našla staré klíčky. Ty manžel s bratrancem hodiny obrousili od rzi a se sestřenkou jsme na ně navázali mašličky - a vznikly myrty, které vydrží. Staré rámy na obrazy posloužily jako rekvizity do "Smile Boxu", který měl u svatebčanů veliký úspěch. Manžel zavařoval fíkovou marmeládu, kterou jsme dávali jako výslužku. Na Youtube jsem objevila techniku Scrapbooking a vytvořila knihu hostů. Na internetu jsme objednali zelené a bílé lampiony s LED žárovičkami (www.levnelampiony.eu).

Jak na rustikální svatbu pro 150 lidí
Foto: Petr Pělucha

Všechny květiny jsme nakoupili ve velkoobchodě (www.tulipapraha.com). Měli jsme jen luční kvítí a nevěstin závoj, žádné růže. Veškerá květinová výzdoba, kytice pro nevěstu, svědkyni a obě maminky, korzáže pro ženicha a svědka nás vyšla na 4600,-Kč.

Dort! Chtěli jsme se vyhnout velkému čtyřpatrovému dortu ze šlehačky, který se v horku rozteče, všichni se po něm nafouknou jako balón a není pak s nimi řeč. Zvolili jsme proto cestu minidezertů, kdy si každý mohl vybrat, co mu chutná a přitom se nepřetláskal sladkým. Protože máme oba slabost pro francouzskou kuchyni, chtěli jsme i pyramidu z makronek. Manžel opět na internetu narazil na paní Dvořákovou, jejíž dobroty jsou jednoduše neodolatelné (www.laskominy.eu).

Hosty muže jsme poprosili, aby si vzali zelenou kravatu. Svatebčané náramně spolupracovali a někteří dokonce přišli v zelené košili nebo kalhotách, některé dámy si vyhrály se zelenými doplňky. My s manželem jsme "ulítli" na zelených ponožkách, motýlku, lodičkách a kšandách (www.lesbretellesdeleon.com). Střevíčky jsem koupila u belgické značky Noë, která dělá koženou dámskou obuv ve všech barvách (www.noepumps.com). Na bílou košili jsem manželovi vyšila zelenou bavlnkou knoflíky (www.ctshirts.co.uk). A družičkám jsme nechali ušít jednoduché, ale rafinované smaragdově zelené šaty.

Jak na rustikální svatbu pro 150 lidí
Foto: Petr Pělucha

Aby byl obřad skutečný zážitek a ne desetiminutová rychlovka s panem starostou, poprosili jsme svědky a dva kamarády, aby těsně před oddáním na mole pronesli pár slov. Jejich proslovy byly osobní, dojemné a vtipné. Skutečně jsme si tak užili i samotný obřad. Poté, co jsme si řekli "ano", odpadla veškerá nervozita a náš den jsme si začali naplno užívat. Bubny Praha (www.bubnypraha.com) rozjely pořádnou rockovou pařbu a DJ Mikuláš noční disko vlnění (www.mixcloud.com/DJMikulas). Svědkové nám připravili spoustu překvapení, kromě promítání našich fotek z dětství i LipDup video od přátel, manželský kvíz a spoustu další zábavy. Celý den proběhl pohádkově i díky kamarádce Martině, která se ujala role koordinátorky. Dohlížela na harmonogram, hasila nečekané požáry a s úsměvem za nás vše odběhala.

Naši svatbu jsme si užili do poslední chvíle nejenom proto, že jsme přípravě věnovali tolik energie, ale hlavně díky všem lidem, kteří nám pomáhali, i těm, kteří se ve mlýně radovali s námi. Byl to určitě ten nejkrásnější den v životě.

 
 

Přečtěte si více