Marriage Guide online

Vzpomínáte na svatbu Karla Gotta?

Text: Pavla Dočkalová

Svatba století. Tak Česko reagovalo v lednu 2008 na tajný sňatek mistra Karla Gotta s Ivanou Macháčkovou. Tenor, který 68 let zůstával svobodným, si nečekaně nasadil chomout v americkém Las Vegas. Zaskočil tím širokou základnu skalních fanynek, kterým dal po letech ubezpečování, že „božský Kája“ patří všem, jasně najevo, že tou pravou a jedinou v jeho soukromém životě je Ivana.

Vzpomínáte na svatbu Karla Gotta?Zobrazit galerii (3)
Foto: Bison & Rose

Miláček žen, zpěvák Karel Gott, nedostatkem lásky nikdy netrpěl. Od mladistvých let byl obletovaným lvem salónů a ženy mu samy padaly k nohám. Žádná z devíti oficiálně přiznaných přítelkyň se po jeho boku neohřála déle než pět let. Vše se změnilo, až když mistr poznal bývalou zdravotní sestru Ivanu. Učarovala mu natolik, že s ní zplodil nejen dvě dcery, ale jako jedinou ji pojal za manželku.

Spontánní žádost o ruku

Žádné velké přípravy a plánování. Karel se rozhodl spontánně na jejich společné dovolené v Americe. V té době byla již na světě jejich první společná dcera Charlotta Ella. Přítelkyně Ivana, se kterou již žil dlouhodobě ve společné domácnosti, byla tou dobou podruhé v očekávání. „S ohledem na skutečnost, že s Ivanou žijeme již sedm let pod jednou střechou a společně vychováváme naši dceru Charlottu, jsem už delší dobu přemýšlel o našem sňatku,“ řekl tehdy bezprostředně po obřadu zlatý slavík. Překvapil všechny, od přátel počínaje, novináři konče.

Soukromí nade vše

Vzpomínáte na svatbu Karla Gotta?
Foto: Bison & Rose

Obřad se konal v romantické kapli pětihvězdičkového hotelu Bellagio v Las Vegas. Zúčastnili se ho pouze snoubenci, jejich tehdy dvouletá dcera, která na sobě měla drůžičkovské šaty v bílé barvě, a maminka nevěsty. Své „ano“ si Karel s Ivanou řekli mezi růžemi, fontánami a jezírky. Nádherné místo s osobitou atmosférou mělo svou cenu. Nejdůležitější bylo pro snoubence soukromí a jistota, že se na ně nebude konat mediální štvanice. Přestože Gottovi nikdy neprozradili, na kolik je obřad na tomto místě snů přišel, podle ceníků hotelu, který si svatebčany hýčká, může vyjít obdobný obřad až na čtvrt milionu.

Bez dlouhých příprav a nervozity

Od chvíle, co Gott požádal Ivanu o ruku, po faktické konání sňatku, uběhlo pouhých pár dní. Snoubenci se činili, aby si stihli opatřit svatební šaty. Ve městě, které se na rychlo-svatby specializuje, to ale nebyl žádný problém. Ivana, coby nevěsta, zvolila sněhobílé šaty v kombinaci korzetu z vyšívané organzy a sukně s vrstvenými spodničkami. Na ramenou měla decentní kožešinovou štolu. Pan ženich vsadil na klasický oblek, košili, vestu a kravatu v čajové barvě. Celkový dojem svědčil o vysokém bodu vytříbenosti a prvotřídní kvality.

Novomanželé z obřadu pořídili oficiální fotografie, které poskytli médiím skrze agenturu Bison & Rose.

Jak zvládnout byrokracii?

Vzpomínáte na svatbu Karla Gotta?
Foto: Bison & Rose

Sňatek ve vyhlášeném Las Vegas si ročně dopřeje zhruba dva miliony lidí, z toho pár desítek Čechů. K platnosti sezdání ve Státech stačí jako doklad cestovní pas a vyplnění formuláře, který vyžaduje americký matriční úřad Clark Country Marriage. Tento úřad pak novomanželům vystaví originál amerického oddacího listu, který je třeba si nechat úředně ověřit, aby se dal použít mimo USA. Tomu se říká superlegalizace, nebo-li apostila a vyřizuje se na úřadě v hlavním městě Nevady, Carson City. Jakmile mají novomanželé v rukou oddací list s apostilou, je potřeba veškeré dokumenty úředně přeložit do českého jazyka. Pak již nic nebrání tomu vrátit se do Česka, zajít nebo se prostřednictvím své domovské matriky spojit se Zvláštní matrikou v Brně, která se zabývá sňatky uzavřenými v zahraničí. Ta vystaví český oddací list a manželství prohlásí dle našich zákonů za právoplatně uzavřené.

 
 

Přečtěte si více