Marriage Guide online

Dubaj - mrakodrapy mezi dunami

Text: Filip Uhlíř

Svatba a vše s ní spojené patří bezesporu k jedinečným zážitkům, na ktré budete vzpomínat celý zbytek života. Samotný obřad ovšem často bývá velmi stresující událostí – nekonečné plánování, nezakopnout cestou k oltáři a hlavně říct své „ano“ ve správnou chvíli. Vše je tak hektické, že novomanželé kolikrát ani netuší, jak se jim onen zlatý kroužek ocitl na prsteníčku. Po náročných přípravách si tedy zcela jistě každá zamilovaná dvojice zaslouží odpočinek – odpočinek plný přepychu, hýčkání, romantiky a nezapomenutelných zážitků. A k jakému místu sedí přívlastek luxusní přiléhavěji, než k Dubaji?

Určitě se vám teď protočily panenky v duchu pomalu škrtáte nuly na svém kontě. Je sice pravda, že pobyt v hlavním městě jednoho ze sedmi Spojených arabských emirátů nemusí vyjít úplně levně, na druhou stranu – kolikrát za život jedete na svatební cestu? Navíc – cestovní kanceláře nabízejí v posledních letech zájezdy do této destinace za poměrně přijatelnou cenu. Vyřídí za vás i nezbytné formality, jakými jsou například víza, takže od chvíle, kdy se vaše nohy dotknou paluby letadla, se nebudete muset starat takřka o nic. Do Dubaje k tomu létají přímé spoje, ve vzduchu tedy strávíte pouze hezkých šest hodin. Strach, že by na vás vaše milovaná mohla večer vytáhnout otřepané fráze typu „Miláčku, dneska ne, jsem unavená,“ nebo „Strašně mě bolí hlava,“ je tedy absolutně neopodstatněný.

Pokud patříte mezi lidi, kteří si říkají když už, tak už, rozhodně se nemusíte dlouho rozmýšlet, jaký hotel vyberete. Zatímco symbolem Paříže je totiž Eifelovka a Londýna Big Ben, když se řekne Dubaj, každému na mysli vytane Burj Al Arab. Říkáte si, že tento výraz slyšíte prvně v životě? A co takhle „Plachetnice“ nebo „jediný sedmihvězdičkový hotel na planetě“? I tak se totiž říká hotelu, který paradoxně patří mezi největší turistické atrakce v zemi. Koneckonců – pokud se obejdete bez osobního sluhy, který je přidělen všem hostům, měli byste sem minimálně zajít na koktejl nebo na večeři.

V překladu „Věž Arabů“ působí jako stavba budoucnosti, proto jistě každého zaskočí, že jeho výstavba začala už v roce 1994. Dámy, které si s sebou určitě přivezly půlku šatníku potěší, že každé ze 202 apartmá je dvoupatrové a to nejmenší má „pouhých“ 169 metrů čtverečních. V žádném z pokojů nechybí bar, vířivka ani pracovna s veškerými možnostmi moderních technologií. Ale ruku na srdce – komu by se v takovéto chvíli chtělo pracovat?

Pokud vám výše zmíněné připadá jako výjev z některého z Burtonových filmů, nebudu radši dodávat, že jeho základy stojí na uměle vytvořeném ostrůvku téměř 300 metrů od pobřeží, kam se můžete dopravit lodí, luxusním Rolls-Roycem nebo za příplatek využít i helikoptéru. Trojice restaurací, na stránkách jejichž jídelních lístků najdete ty největší lahůdky, bude už jen jakousi pomyslnou třešničkou na dortu. Jen pozor, aby vám bublinky moc nestoply do hlavy!

Jistě se ale nechcete celou dobu válet na hotelu. I když je pokoj příjemně klimatizovaný (někdy tak moc příjemně, že si hosté odvezou domů kromě zážitků a sexy opálení také angínu), peřiny krásně načechrané a vaše drahá polovička neodolatelná, dříve nebo později budete muset vylézt z postele a nasát atmosféru velkoměsta. Záhy zjistíte, že jste objevili úplně nový svět. A zatímco novomanželky se mohou kochat krásnými liniemi architektonických perel, pánové si mezi futuristickými stavbami budou nepochybně připadat jako Anakin Skywalker z Hvězdných válek.

Dubaj - mrakodrapy mezi dunami

Dubaj ale není jen o mrakodrapech. Celé město totiž dělí na půl záliv Khor Dubai, častěji nazývaný jednoduše Creek. Pokud přejdete po mostě na jeho druhou stranu, ocitnete se jak mávnutím kouzelného proutku v úplně jiném světě. Ve starobylých uličkách můžete vaši milovanou pozvat do jedné z mnohých kavárniček nebo se ruku v ruce procházet čtvrtí Daira a nasávat nejen romantickou atmosféru, ale i vůni exotiky. A to doslova, nepochybně tu totiž musíte narazit na proslulý trh s kořením. Obrňte se tedy trpělivostí a počítejte s tím, že v následující hodině nepopojdete dál, než k vedlejšímu stánku. Až už budete mít ruce s taškami plnými skořice, koriandru a jiných dochucovadel, o kterých jste v životě neslyšel, někde u kolen, můžete se se svou drahou podělit o fakt, že nedaleko je přeci ještě Zlatý trh! Otázkou zůstává, jestli toto únikové řešení nebude, jak se říká, „z deště pod okap“. Co si budeme povídat – badyán je o něco levnější, než 24karátový náhrdelník. Berte to ale tak, že nevidět největší trh se zlatem na světě by byl hřích. A neudělat ženě radost jakby smet.

S prodlužujícími se stíny ale teprve přichází čas na pravou, nefalšovanou romantiku. Na zpáteční cestě si tedy rozhodně musíte zaplatit projížďku po Creeku. Ale pozor! Při naloďování v sobě probuďte gentlemana, protože schůdky, z nichž se nastupuje na palubu, bývají mnohdy kluzké a nejedna Popelka tu už utopila střevíček. Naopak – pokud dámy toužíte, aby vás manžel po celý zbytek večera nosil na rukou, tady máte osvědčený návod. A budete-li obzvlášť šikovné, podaří se vám z katastrofy v podobě ztracené boty vytřískat i návštěvu dubajských obchodních center – a že je rozhodně z čeho vybírat!

I když menší pouliční trhy mají své osobité kouzlo, dokud nezavítáte do některého z prodejních komplexů, jako byste nebyli v Dubaji. Pány, kteří v tuto chvíli nepochybně odhazují časopis mohu ubezpečit, že tu nenajdou, podobně, jako u nás, jen změť eskalátorů a nespočet téměř identických výloh lákajících nápisy „SALE.“

Je potřeba si totiž uvědomit, že Emiráty jsou velmi bohatý stát. Dříve prosperovaly z lovu perel, pak ale přišla padesátá léta a s nimi i ropné vrty. To obrátilo arabský průmysl vzhůru nohama. Jen pro představu – litr Naturalu byste tu natankovali za neuvěřitelných 6 korun. Nemůžeme se tedy divit, že v tamních obchodních centrech najdeme pod jednou střechou ty nejluxusnější módní kousky od světových návrhářů. A přestože dubajské mrakodrapy dosahují závratných výšek, o cenách oblečení to samé říci nemůžeme. Nespornou výhodou je totiž malá daň, a tak je většina produktů nejvyhlášenějších značek v Dubai k dostání levněji než v zemi jejich původu.

Pokud každopádně nejste (na rozdíl od vaší partnerky) skalními fanoušky nakupování, nezoufejte! Pojem „největší nákupní středisko“ musí být pro každého muže jistě značně děsivý, ovšem Dubai Mall není jen o více než 1200 obchodech. Zatímco se dámy budou rozplývat nad kabelkou, ze které by měsíc vyžila půlka menší rozvojové země, jejich horší polovičky se mohou procházet po obřím akváriu. To je, jak už jsem si v Dubaji zvykli, největší svého druhu na světě. Navíc – pokud si něco „málo“ připlatíte, je možné se do akvária dokonce potopit s výstrojí. Jen se o své plány raději předem podělte s manželkou – nechcete přeci, aby vás půl dne zoufale hledala v obchodech s golfovými potřebami nebo v hračkářství.

Dubaj - mrakodrapy mezi dunami

V tuto chvíli za sebou mají manželové jistě nekonečné hodiny čekání a omílání frází typu: „Ne zlatíčko, nejsi v tom vůbec tlustá,“ či „Ano, je to drahé, ale jestli se ti ty šaty líbí, tak je koupíme…hlavně si už něco proboha vyber!“ Nastala tedy chvíle, kdy zase vy budete chvíli vytvářet rodinný itinerář. Takže – hurá do Mall of the Emirates! Ne, nejedná se o nepovedený vtip na mužskou vztahovou dominanci. Toto obchodní centrum totiž není paradoxně známé ani tak kvůli nakupování, jako lyžování. Jelikož teď možná naopak otráveně odkládají náš časopis ženy, můžu si dovolit pár stručných bilancí. V areálu Ski Dubai na vás čeká 85metrová hora a svahy s pěti různými obtížnostmi. Včetně černé sjezdovky a koryta pro snowboardisty. Na vrchol vás vyveze čtyřsedačková lanovka, popřípadě vlek, na jaký jste zvyklí v klasických střediscích. Zní to jako veliký úlet, ale cena se velmi překvapivě pohybuje v přepočtu kolem sympatických 1 500 korun. Když k tomu připočtete, že skipas zahrnuje i půjčovné veškerého vybavení, včetně zimního oblečení, není se moc dlouho o čem rozmýšlet. Nemluvě o tom, že fotkami s lyžemi na rameni jistě vyrazíte svým známým dech!

Přestože brázdění zasněžených svahů může být příjemným zpestřením vaší dovolené, hlavním důvodem, proč lidé jezdí k moři je nepochybně koupání a chytání bronzu. Takže vzhůru na pláž! Pokud nejste velkými fanoušky kamínků bolestivě se zarývajících do kůže, můžete jásat. Nic takového totiž v Dubaji nenajdete. Právě naopak, čeká vás bílý, vyhřátý písek a po celý rok krásně teplé moře. Ale i když tato idylka může ve stínu palem svádět k nejrůznějším věcem, pokuste se udržet své emoce na uzdě. Arabové totiž vyznávají islám, tradičně spojený s mnohými zákazy a omezeními. Tak v první řadě byste se rozhodně měli vyhnout veřejným plážím. Ty jsou určené pro místní a ačkoli můžete mít postavu, za kterou by se nemusela stydět ani Jennifer Lopez, oni by ji rozhodně neuměli náležitě ocenit – zdejší ženy se musí koupat výhradně zahalené. Naštěstí každý lepší hotel má pláž vlastní, kde můžete odhodit veškerý ostych…přestože plavky bych přesto raději neodhazovala. Tím spíš, pokud jste si pro vaši dovolenou vybrali ne zrovna příhodné období ramadánu.

Ten letos začíná 20. července a potrvá až do 18. srpna. Během tohoto svátku platí pro muslimy zvláštní nařízení – od úsvitu do soumraku by například neměli jíst ani pít. Vám samozřejmě za pozření rozteklé tatranky, kterou jste hrdinně propašovali přes hranice, ruce sekat nebudou, ale jednoduše se nepovažuje za slušné, nacpávat se na ulici a dělat chutě místním hladovcům. Také s konzumací alkoholu je to ošemetné, ale to by byla kapitola sama pro sebe.

Máte už zabookované nejbližší letenky do Dubaje? Nebo stále váháte, jestli je to pro vás to pravé ořechové? Jistě, možná, že stavby vysoké tak, až vás po půl dni chození po městě bude bolet z neustálého zaklánění hlavy za krkem, nemusí být zrovna šálek vaší kávy. Taky si možná myslíte, že týdenní lenošení za pecí na chatě, proložené občasnou procházkou na koupaliště je přesně ta pohoda, jakou od svatební cesty očekáváte. Může se ale dost dobře stát, že o 50 let a 1 000 návštěv Jižních Čech později vám všechny zážitky splynou v jeden. Pokud se ale rozhodnete udělat něco výstředního, jako je například letní lyžování uprostřed pouštní země, až se vás jednou vnoučata zeptají: „A jaká byla vlastně vaše svatební cesta?“ nebudete muset lovit ve vzpomínkách, jestli ten rok rostlo víc bedel nebo praváků…

 
 

Přečtěte si více