Marriage Guide online

Zážitek na celý život? Svatba na zámku vás nadchne!

Text: Lenka Zelnitiusová

Jako malé holčičky jsme si přály být princeznou. A právě ve svůj svatební den se vám to může poštěstit. Splňte si svůj dávný sen a řekněte si své ano na zámku. Česko je rozlehlými zámky i malebnými zámečky doslova prošpikované a tak máte se svým milým doslova z čeho vybírat.

Zážitek na celý život? Svatba na zámku vás nadchne!Zobrazit galerii (4)
Foto: Pixabay.com

Pokud patříte mezi romantické duše, tak se v rámci zámeckých příprav vyřádíte na maximum. Slavnostní vypouštění bílých holubic, kočár tažen párem arabských plnokrevníků, příjezd historickým automobilem, nebo snad limuzína? Nemluvě o romantických interiérech či exteriérech zámku, kde pořídíte nezapomenutelné fotografie do vašeho svatebního alba. Pokud pořád váháte, zda je zámek tím pravým pro uspořádaní svatby, tak rozhodně není o čem.

Jak to tedy celé pojmout?

Většina zámeckých komplexů nabízí pořádání svatebních obřadů, tato alternativa je samozřejmě sama o sobě cenově nejpříznivější. Pokud však sníte prožít nejenom svůj slib, ale i hostinu a následně celou svatební noc na zámku, i to je rozhodně možné a v současné době se z této kompletní varianty stává něco jako trend.

Pochopitelně je nutné počítat s vyššími náklady, než s hostinou v běžných restauracích, ty zámecké vycházejí cenově o něco výše, nemluvě o ubytování. Zámecké apartmány charakterizuje nevšední dobová atmosféra a historický nábytek, tudíž náklady za noc se pohybují v řádech tisíců korun. Je zvykem, že ubytování se platí převážně velmi blízké rodině, ale vždy záleží na rozpočtu každého z nás.

Jaké zámky u nás patří mezi ty nejkrásnější?

Červená Lhota učarovala Jiříkovi i Zlatovlásce
Červená Lhota učarovala Jiříkovi i Zlatovlásce | Foto: Pixabay.com

Řadíte se mezi nadšené příznivce příběhů s dobrým koncem, nebo máte svoji oblíbenou pohádku, kterou milujete snad od dětství? Neváhejte si vybrat zámek, kde se pohádkový scénář natáčel. Romantickou Červenou Lhotu proslavila Zlatovláska, úchvatnou Hlubokou zase Pyšná princezna a Hrádek u Nechanic Princ a Večernice. Snoubenci si také oblíbili zámek Žleby či Nové Hrady, kterému se zcela právem přezdívá české Versailles. Z moravských zámků nesmíme opomenout zámek Milotice, Lednice, Buchlovice, Lešná nebo Náměšť na Hané, který charakterizují lahvově zelené okenice.

Vždy se neváhejte informovat na to, z jakých míst pro obřad můžete vybírat. Zámecké obřady se konají jak v reprezentativních salóncích, tak v přilehlých kaplích, nebo také ve venkovních prostorách v blízkosti jezírka či rybníků.

Zámecké menu zalahodí mlsným jazýčkům

Candy bar plný sladkostí je v kurzu
Candy bar plný sladkostí je v kurzu | Foto: Pixabay.com

Pokud si potrpíte na luxus a komfort, můžete se obrátit na oblíbené zámecké hotely. Počet hvězdiček vám udělá již prvotní představu o rozsahu a především ceně poskytovaných služeb.

Klasické vepřo-knedlo-zelo tady opravdu nečekejte, naopak vybrané delikatesy, kterým neodolá ani věčně nespokojená a pichlavá tetička. Jako předkrm jemná kachní paštika s opečeným toastem, nebo méně známý hovězí tartar. Jedná se o mnohem pikantnější variaci k českému tataráku. Co se týká hlavního chodu můžete zvolit rovnou dvě varianty. Pro milovníky ryb třeba filátko z lososa s holandskou omáčkou a pro konzervativnější svatebčany třeba vepřovou panenku s pepřovým přelivem. V rámci rautu myslete na svěží ovocné mísy, výběr z francouzských či italských sýrů, případně tolik oblíbenou čokoládovou fontánu. V oblasti sladkostí letí mini tiramisu, panna cotta ve skleničce s višňovým přelivem, nebo třeba barevné francouzské makronky s vůní mandlí.

Zaměřeno na zámecké detaily!

Zámecké interiéry se ve svatebním albu budou vyjímat.
Zámecké interiéry se ve svatebním albu budou vyjímat. | Foto: Pixabay.com

V rámci volby šatů se můžete zamilovat do těch s bohatou sukní, s důmyslným, leč stále vkusným zdobením. Samozřejmě to ale není povinnost, stejně tak vás nadchnou i ty jednoduché s krajkovou aplikací, nebo s rozšiřující se spodní častí ve stylu mořské panny.

Pokud si nemůžete dovolit uspořádat svatbu na zámku, neváhejte si alespoň domluvit focení v zámeckém parku či ve zdobných komnatách. I tuto malou zámeckou vsuvku si jako novomanželé užijete tak jako tak! Neváhejte být nápadití a na focení si připravte skvělé rekvizity či doplňky. Nevěsty často volí zdobný krajkový deštník, rukavičky, vějíř nebo třeba tmavou plesovou škrabošku, která působí velmi svůdně a efektně v kontrastu s bílými svatebními šaty.

Rádi byste vaši svatbu něčím ozvláštnili? Vypouštění svatebních holubů je velmi oblíbené, a to především z toho důvodu, že holubice symbolizují mír, věrnost a oslavují lásku. Holubi jsou si věrní, svého partnera mají na celý život.

Jako nevěsta můžete přijet jak v dobovém veteránu, tak v luxusní limuzíně a jako čerstvé novomanžele vás může odvézt kočár.

 
 

Přečtěte si více