Marriage Guide online

Kam na líbánky? Dubaj představuje ideální volbu

Text: Adéla Vavřačová

PR text Hledáte perfektní místo pro romanticky a smyslně prožité líbánky? Toužíte po zábavě, potěšení, vynikajících nákupních možnostech a ochutnávání rozkošnicky lákavých lahůdek? Rádi byste protančili každou noc v jiném baru či nočním klubu? V tom případě už dál nehledejte a vyrazte na líbánky do Dubaje! Závratně vysoké mrakodrapy, starobylé mešity, rozmanité trhy, nákupní střediska i luxusní hotely – to vše okouzlí a uspokojí i ty nejnáročnější novomanželské páry. Dubaj (popřípadě Dubai či Dubayy; v češtině označuje místo setkání a doslova jím také je) – toto krásné, romantické a kulturně rozmanité město je zároveň hlavním a nejlidnatějším městem jednoho ze sedmi emirátů ve Spojených arabských emirátech v Perském zálivu. Až ve vzduchu ucítíte opojnou vůni parfému a koření, budete s přesností vědět, že jste tady správně.

Kam na líbánky? Dubaj představuje ideální volbuZobrazit galerii (3)
Foto: shutterstock.com

Dubaj – království slastného nicnedělání i aktivně strávených líbánek

Líbánky v Dubaji, to je skvělé koupání v průzračně modrozeleném moři i lenošení a opalování na krásné pláži s jemným bílým pískem (v Dubaji najdete i tiché, útulné, čisté a turisty nepřeplněné pláže), okořeněné celodenními procházkami, nakupováním, relaxací a třeba i sjížděním zlatých písečných dun v jeepech, čtyřkolkách nebo na sandboardu. Když k tomu přidáte ještě jízdu na velbloudovi a okouzlující břišní tanečnice vlnící se v rytmu arabské hudby, máte o nezapomenutelné zážitky spolehlivě postaráno.

Tuto ikonu luxusu a moderní architektury můžete obdivovat také z paluby lodi. Několikahodinová plavba tradičním „dhowem“ (arabskou plachetnicí) vás vezme do světa magie, břišních tanečnic a neobvyklých gurmánských zážitků. Máloco potěší vaše oko tak jako pohled na okouzlující panoramata moderní i staré Dubaje.

Kam na líbánky? Dubaj představuje ideální volbu
Foto: shutterstock.com

V Dubaji si na své přijdou i páry, které plánují líbánky strávit ryze aktivně. Nabízí se rybaření, potápění, bungee jumping, paragliding, lyžování, bruslení aj., vybere si opravdu každý! Jste-li hraví a máte rádi opravdové vzrušení, zastavte se v dubajském venkovním vodním světě (Wild Wadi Water Park) s několika bazény, tobogány, simulátorem surfu, vodopádem atd. Pokud si troufáte, sjeďte skluzavku Jumeirah Sceirah, největší a nejrychlejší skluzavku mimo Severní Ameriku. Jen dejte pozor, vaše rychlost se totiž může vyšplhat až k 80 km/hod.

Dubaj – ráj požitků a zážitků nejen v luxusních hotelových pokojích

Staré město (přídomek staré je však nutné brát s velkou rezervou vzhledem k tomu, že první asfaltové ulice tu vyrůstaly teprve s přelomem 60.–70. let) tvoří čtvrť Deira na severní straně a Bur Dubai na straně jižní. Dělícím prvkem je hluboký mořský záliv Khor Dubaj, zvaný též Creek. Na deirském břehu najdete nižší obytné domy, arabské kavárničky a malé obchůdky, indické bufety i první dubajské mrakodrapy (ikonickou se stala budova národní banky, National Bank of Dubai od Carlose Otty). U ústí si prohlédněte původní rezidenci rodiny šejka Saeda Al Maktouma a vyhlášený Gold Souk, zlatnický trh, na který narazíte hned za trhem s kořením. Je to v podstatě zastřešená ulička, kde jedno zlatnictví střídá druhé.

V Bur Dubai, kam bude nejlepší nechat se převést po vodě, se vydejte na procházku úzkými uličkami historické části Al Bastakiya, které jsou ceněným dědictvím města. Historické domy v těchto uličkách jsou nádherně a velmi pečlivě zrestaurované. Současně jsou ukázkou toho, jak Dubaj vypadala ještě před objevením betonu, oceli či klimatizace. Všimněte si i tzv. větrných věží, jež v minulosti sloužily jako efektivní způsob první klimatizace. Pouhých pár kroků odtud narazíte na Dubajské muzeum sídlící v nejstarší dochované budově z roku 1779.

Kam na líbánky? Dubaj představuje ideální volbu
Foto: shutterstock.com

Jako Dowtown bývá dnes označována nová výstavba kolem nejvyššího mrakodrapu světa Burj Khalifa vysokého 828 metrů. Jádrem dowtownu je Business Bay – multimiliardový projekt, jejž proslavila výstavba hotelů The Palace, The Address atp. Okolo vodního rezervoáru byla vybudována promenáda s řadou restaurací, ostrovem Souk al Bahar, který umožňuje návštěvu tradičního trhu v moderním pojetí, a fascinující hrající fontánou. Nemluvě o obřím nákupním centru Dubai Mall, jednom z největších nákupních center na světě. „Najdete tu přes 1.200 obchodů, několik kin, obří akvárium, bruslařský stadion atd.,“ říká Jana Dyršmídová, cestovatelka, průvodkyně a milovnice Dubaje. Nejlepší čas pro nakupování v Dubaji nastává tradičně na začátku nového roku (leden–únor), kdy se koná Shopping Festival s neodolatelnými slevami a výhodnými balíčky s ubytováním. Jestli ale líbánky plánujete až v druhé polovině příštího roku, zaleťte si zatím alespoň na poznávací zájezd do Dubaje.

Dubaj – bezchybný servis, přepychové hotely, nádherné restaurace, bary

Bezchybný servis, komfort a bezpečnost – to je jen několik málo důvodů, proč se novomanželé rozhodují strávit své líbánky právě tady. Místní hotely se předhánějí v počtu hvězdiček i v úrovni služeb. Přivítají vás pobočky těch nejluxusnějších řetězců na světě. Všechny se pyšní top interiéry i menu. I kdybyste tady strávili celoroční líbánky, každý den můžete jíst v jiné hotelové restauraci. Až vás přestanou bavit nekonečné řady luxusních jídelních lístků, ochutnejte jídlo na ulici. O kvalitu obavy mít rozhodně nemusíte. Curry za jeden dirham je pod stejně přísným hygienickým dohledem jako degustační menu michelinské restaurace. Potřebujete znát další důvody, proč jet právě do Dubaje?

 
 

Přečtěte si více