Marriage Guide online

Kam na líbánky? Dubaj představuje ideální volbu

Text: Adéla Vavřačová

PR text Hledáte perfektní místo pro romanticky a smyslně prožité líbánky? Toužíte po zábavě, potěšení, vynikajících nákupních možnostech a ochutnávání rozkošnicky lákavých lahůdek? Rádi byste protančili každou noc v jiném baru či nočním klubu? V tom případě už dál nehledejte a vyrazte na líbánky do Dubaje! Závratně vysoké mrakodrapy, starobylé mešity, rozmanité trhy, nákupní střediska i luxusní hotely – to vše okouzlí a uspokojí i ty nejnáročnější novomanželské páry. Dubaj (popřípadě Dubai či Dubayy; v češtině označuje místo setkání a doslova jím také je) – toto krásné, romantické a kulturně rozmanité město je zároveň hlavním a nejlidnatějším městem jednoho ze sedmi emirátů ve Spojených arabských emirátech v Perském zálivu. Až ve vzduchu ucítíte opojnou vůni parfému a koření, budete s přesností vědět, že jste tady správně.

Kam na líbánky? Dubaj představuje ideální volbuZobrazit galerii (3)
Foto: shutterstock.com

Dubaj – království slastného nicnedělání i aktivně strávených líbánek

Líbánky v Dubaji, to je skvělé koupání v průzračně modrozeleném moři i lenošení a opalování na krásné pláži s jemným bílým pískem (v Dubaji najdete i tiché, útulné, čisté a turisty nepřeplněné pláže), okořeněné celodenními procházkami, nakupováním, relaxací a třeba i sjížděním zlatých písečných dun v jeepech, čtyřkolkách nebo na sandboardu. Když k tomu přidáte ještě jízdu na velbloudovi a okouzlující břišní tanečnice vlnící se v rytmu arabské hudby, máte o nezapomenutelné zážitky spolehlivě postaráno.

Tuto ikonu luxusu a moderní architektury můžete obdivovat také z paluby lodi. Několikahodinová plavba tradičním „dhowem“ (arabskou plachetnicí) vás vezme do světa magie, břišních tanečnic a neobvyklých gurmánských zážitků. Máloco potěší vaše oko tak jako pohled na okouzlující panoramata moderní i staré Dubaje.

Kam na líbánky? Dubaj představuje ideální volbu
Foto: shutterstock.com

V Dubaji si na své přijdou i páry, které plánují líbánky strávit ryze aktivně. Nabízí se rybaření, potápění, bungee jumping, paragliding, lyžování, bruslení aj., vybere si opravdu každý! Jste-li hraví a máte rádi opravdové vzrušení, zastavte se v dubajském venkovním vodním světě (Wild Wadi Water Park) s několika bazény, tobogány, simulátorem surfu, vodopádem atd. Pokud si troufáte, sjeďte skluzavku Jumeirah Sceirah, největší a nejrychlejší skluzavku mimo Severní Ameriku. Jen dejte pozor, vaše rychlost se totiž může vyšplhat až k 80 km/hod.

Dubaj – ráj požitků a zážitků nejen v luxusních hotelových pokojích

Staré město (přídomek staré je však nutné brát s velkou rezervou vzhledem k tomu, že první asfaltové ulice tu vyrůstaly teprve s přelomem 60.–70. let) tvoří čtvrť Deira na severní straně a Bur Dubai na straně jižní. Dělícím prvkem je hluboký mořský záliv Khor Dubaj, zvaný též Creek. Na deirském břehu najdete nižší obytné domy, arabské kavárničky a malé obchůdky, indické bufety i první dubajské mrakodrapy (ikonickou se stala budova národní banky, National Bank of Dubai od Carlose Otty). U ústí si prohlédněte původní rezidenci rodiny šejka Saeda Al Maktouma a vyhlášený Gold Souk, zlatnický trh, na který narazíte hned za trhem s kořením. Je to v podstatě zastřešená ulička, kde jedno zlatnictví střídá druhé.

V Bur Dubai, kam bude nejlepší nechat se převést po vodě, se vydejte na procházku úzkými uličkami historické části Al Bastakiya, které jsou ceněným dědictvím města. Historické domy v těchto uličkách jsou nádherně a velmi pečlivě zrestaurované. Současně jsou ukázkou toho, jak Dubaj vypadala ještě před objevením betonu, oceli či klimatizace. Všimněte si i tzv. větrných věží, jež v minulosti sloužily jako efektivní způsob první klimatizace. Pouhých pár kroků odtud narazíte na Dubajské muzeum sídlící v nejstarší dochované budově z roku 1779.

Kam na líbánky? Dubaj představuje ideální volbu
Foto: shutterstock.com

Jako Dowtown bývá dnes označována nová výstavba kolem nejvyššího mrakodrapu světa Burj Khalifa vysokého 828 metrů. Jádrem dowtownu je Business Bay – multimiliardový projekt, jejž proslavila výstavba hotelů The Palace, The Address atp. Okolo vodního rezervoáru byla vybudována promenáda s řadou restaurací, ostrovem Souk al Bahar, který umožňuje návštěvu tradičního trhu v moderním pojetí, a fascinující hrající fontánou. Nemluvě o obřím nákupním centru Dubai Mall, jednom z největších nákupních center na světě. „Najdete tu přes 1.200 obchodů, několik kin, obří akvárium, bruslařský stadion atd.,“ říká Jana Dyršmídová, cestovatelka, průvodkyně a milovnice Dubaje. Nejlepší čas pro nakupování v Dubaji nastává tradičně na začátku nového roku (leden–únor), kdy se koná Shopping Festival s neodolatelnými slevami a výhodnými balíčky s ubytováním. Jestli ale líbánky plánujete až v druhé polovině příštího roku, zaleťte si zatím alespoň na poznávací zájezd do Dubaje.

Dubaj – bezchybný servis, přepychové hotely, nádherné restaurace, bary

Bezchybný servis, komfort a bezpečnost – to je jen několik málo důvodů, proč se novomanželé rozhodují strávit své líbánky právě tady. Místní hotely se předhánějí v počtu hvězdiček i v úrovni služeb. Přivítají vás pobočky těch nejluxusnějších řetězců na světě. Všechny se pyšní top interiéry i menu. I kdybyste tady strávili celoroční líbánky, každý den můžete jíst v jiné hotelové restauraci. Až vás přestanou bavit nekonečné řady luxusních jídelních lístků, ochutnejte jídlo na ulici. O kvalitu obavy mít rozhodně nemusíte. Curry za jeden dirham je pod stejně přísným hygienickým dohledem jako degustační menu michelinské restaurace. Potřebujete znát další důvody, proč jet právě do Dubaje?