Marriage Guide online

Jak vybrat vhodné místo na svatbu?

Text: Lucie Holásková

Mnozí budoucí novomanželé mají představu o svatbě jasnou. Někdo chce svatbu romantickou, jiný klasickou „veselku“, další zase svatbu jako z pohádky. S tím úzce souvisí také výběr svatebního místa. Možná jste ani netušili, kde všude lze svatbu pořádat a jaké místa pro svatby jsou k dispozici. Přesně tyto místa vám dnes představíme.

Oblíbená svatební místa

Když člověk začne přemýšlet o tom, kde by se jeho svatba mohla uskutečnit, nejspíš všem přijde na mysl jako první kostel, nebo radnice.

Kostel

Jak vybrat vhodné místo na svatbu?
Foto: Kostel v americkém Starbucku, Washington

Je velice oblíbeným místem pro věřící páry. Podmínka ke svatbě v kostele je, že oba budoucí manželé jsou pokřtěni a nábožensky založeni (bavíme-li se o křesťanských kostelech).

Radnice

Jak vybrat vhodné místo na svatbu?
Foto: Radnice v obci Tišnov

Je to klasické, oficiální místo, kde se může nechat oddat každý občan. Jde o formální a úřední prostředí, které často volí ty páry, které chtějí „rychlou“ a menší svatbu v rodinném kruhu.

Kromě těchto dvou klasik pak mnoha lidem přijde na mysl nějaký hrad, či zámek, popřípadě zámecká zahrada, či park. Tato varianta nadchne určitě romantiky a ty páry, které touží po pohádkové svatbě.

Hrady a zámky

Jak vybrat vhodné místo na svatbu?

Ačkoliv v místě svého bydliště máte nějaký ten hrad, či zámek, neznamená to, že zde můžete uspořádat svatbu. Nejdříve si prověřte, zda právě u vás pořádají běžně svatby. Jelikož nejde ani o radnici, ani o kostel, je potřeba mít oficiálního oddávajícího. Alternativou bývají také zámecké kaple. Tato místa jsou velice žádaná, proto je rezervace svatby vhodná dostatečně s předstihem! Také můžete počítat s tím, že se vám trošku zvednou náklady za pronájem pohádkového místa svatby…

Zámecké zahrady a parky

Nádherná a udržovaná zeleň, pohádkové prostředí, čerstvý vánek a příjemné sluneční paprsky. To je nejspíš ráj, nebo svatba právě na takovém místě. Rozhodnete-li se právě pro tuto variantu, nejspíš se trošku potrápíte. Často právě v zámeckých zahradách a parcích bývá zakázaný vstup na zelenou plochu. Musíte tedy dobře prověřit informace, ve které nádherné zahradě jsou svatby povoleny. Taktéž je potřeba rezervovat místo s předstihem a modlit se za dobré počasí. Nevýhodou těchto míst bývá vysoká frekventovanost turistů a kolem jdoucích lidí a rodinek na výletech.

Jak vybrat vhodné místo na svatbu?

Milujete-li rustikální styl, možná vás okouzlí nějaký z malebných statků, zrenovovaných stodol, či mlýnů. Nebo jste prostě pro klasickou českou „veselku“? Pak si možná vyhlídnete některou z maloměstských vilek, či klasické kulturáky (většinou svým stylem ještě z dob minulých).

Statky, stodoly a mlýny

Jak vybrat vhodné místo na svatbu?

Tato místa mají své kouzlo, jedinečnou atmosféru a absolutně vás pohltí jejich uvolněnost. V poslední době se také stávají čím dál větším trendem. Proto vás možná překvapí, jaký nevídaný zájem o ně je! Statky, které běžně pořádají svatby jsou často vybaveny všemi rekvizitami a doplňky – v opačném případě si vaše vybavení v rustikálním stylu můžete pronajmout.

Maloměstské vily a kulturní domy

I taková místa lákají pro svatbu. Jsou lidé, kteří mají rádi starší, avšak ne historické stavby z dob našich babiček. Většinou se jedná o luxusní maloměstské vily, nebo také o městské, či vesnické kulturní domy, které zatím nezažily renovaci. Taková místa mají styl. Svatba ve vile pak přijde často poměrně draze. Kulturák je pak dle dohody s místním úřadem, či s majitelem (je-li v osobním vlastnictví). Ve vile může být nevýhodou více pater - tedy i svatebčané se vám rozprchnou do všech koutů. Naopak v kulturním domě je někdy problém s akustikou a se správným ozvučením hudby, díky ozvěně.

Máte-li stále pochybnosti o tom, jaké místo je vhodné právě pro vás a hledáte atraktivní a žádané místo pro vaši svatbu, můžete se podívat na přehled nejoblíbenějších svatebních míst roku 2017!

 
 

Přečtěte si více