Marriage Guide online

Svatební místo

Text: Petr Kollman

Svatební místo je základním bodem každé svatby. Při plánování svatby se od něj odvíjí všechny položky svatebního seznamu i rozpočtu. Právě místo konání svatby určí to, o jaký styl a typ svatby půjde. Také jeho lokalita je důležitá, pro snadnou dostupnost svatebčanům. A nakonec při svém výběru musíte brát ohled na váš rozpočet a specifické požadavky a očekávání, které od místa konání vaší svatby máte. U některých míst pak je důležité rezervovat předem termín, jelikož jsou velmi žádaná. To vše a mnohem víc musíte mít na paměti. Pojďme se tedy podívat na pár bodů, které vám výběr svatebního místa mohou usnadnit.

Vybíráme svatební místo

Pokud vybíráme svatební místo, základem je určit si jeho lokalitu. Nemusí to být nutně v bydlišti nevěsty, ale na paměti bychom měli mít, aby všichni svatební hosté měli toto místo do rozumné dojezdové vzdálenosti. Stanovte si tedy nejdříve přibližnou lokalitu a její přijatelné okolí, ve kterém by se svatba mohla odehrávat. Podle toho pak můžete začít vyhledávat obvyklá svatební místa v tomto daném úseku, popřípadě hledat i méně obvyklá, zato většinou velmi zajímavá místa pro svatby (například statky, ranče, apod.).

Velikost svatebního místa

Svatební místo

Dalším krokem je určení si velikosti svatebního místa, a to se odvíjí od plánovaného počtu svatebních hostů. Zde záleží na tom, zda se bude konat svatební obřad například v kostele, kam mohou přijít všichni hosté, nebo zda budete mít obřad spojený spolu s hostinou na jednom místě. Pokud se jedná o jedno místo, pak všichni pozvaní většinou zůstávají na svatební hostinu a následnou svatební party. Je tedy nutné počítat se všemi hosty pro hostinu i ubytování. V opačném případě se koná obřad například v kostele či na radnici a ke svatební hostině se odeberou pouze vybraní hosté s pozvánkou ke svatebnímu stolu. Místo tedy může být menší. Mějte na paměti také možnost ubytování svých hostů. Máte-li menší svatbu bez ubytování, jen s hostinou a kratším svatebním večírkem, pak vám postačí restaurace. Při svatební hostině, která se spolu s její oslavou protáhne do ranních hodin, je nutné, aby místo konání mělo dostatečnou kapacitu také pro ubytování vašich hostů. Popřípadě si zajistěte řidiče pro večerní odvoz svatebčanů.

Druh svatebního místa

Druh svatebního místa je ovšem také neopomenutelným měřítkem. Pokud chcete například zámeckou svatbu, nebudete vybírat ze sokoloven a statků, stejně tak pokud se vám líbí rustikální typ svatby, nebudete hledat mezi zámky. Každý pár má svou představu o tom, jak by jejich svatba měla vypadat. Usnadněte si to tedy již při výběru místa. Pokud zvolíte správný typ místa, který odpovídá vaší představě, bude mnohem snadnější „doladit“ dané místo pomocí dekorace. Chcete-li pohádkovou svatbu, nejspíš zvolíte zámek a zámecký park, kam již nemusíte přivážet žádné barokní židle a jiné zámecky zdobené věci. Pouze se sladíte s prostředím a vyberete si vhodnou barvu pro dekoraci hostiny. Také sem má lehký přístup povoz s koňmi, po parkových pěšinkách. Jen těžko byste měli zámecký povoz někde ve městě či na okraji lesa. Udělejte si tedy jasnou představu o tom, jakou atmosférou má vaše místo vyzařovat, a podle toho vybírejte.

Další tipy na výběr svatebního místa

Jako další, při výběru vhodných svatebních míst, bychom neměli zapomenout na pár kritérií, které nám také pomohou: hudba po půlnoci venku, vlastní alkohol, vlastní catering, vlastní koordinátor, mazlíčci povoleni, apod. Takovéto doplňující informace naleznete jen v profesionálních vyhledávačích svatebních míst.

Soutěž o svatební místo roku

Svatební místo roku je soutěž, která pečlivě vybírá a hledá ty nejlepší a nejkrásnější místa pro svatby. Každoročně ji připravuje redakce magazínu Marriage Guide, spolu se Svatebním Expem. Jedná se o výběr těch nejlepších svatebních míst, s hodnocením profesionálů, ale také samotné veřejnosti. Soutěž je tedy rozdělena na veřejné hlasování a hodnocení poroty. Její výsledky vám pravidelně představujeme a naleznete je zde.Svatební místo roku

Soutěž Svatební místo roku vznikla ve spolupráci naší redakce a pořadateli Svatebního Expa. Postupně se přidalo mnoho dalších partnerů ze širokého spektra svatebních oblastí. Volíme celkem 7 svatebních míst, které se zařadí do vyhlášení a veřejnost hlasuje pro celkové tři vítěze.

Co vše je ještě dobré zohlednit při výběru?

Svatební místo

No a kromě základních kamenů, na kterých budete stavět váš výběr (lokalita, velikost a druh místa), je dobré si říci ještě pár detailů, na které se obvykle při výběru zapomíná. Jejich důležitost je ovšem taktéž nemalá, jelikož při opomenutí těchto věcí pak musíte řešit vzniklé situace, hledat nějaké alternativní řešení a zbytečně se budete stresovat.

1. Nezapomeňte na rozpočet vaší svatby

Svatební místo tvoří v rozpočtu svatby tu největší položkou, je to zhruba 35-50% z celkové ceny svatby.

2. Variabilita místa

O variabilitě jsme se již trošku bavili, ohledně velikosti místa. Nyní je to však myšleno jinak. Zda má vaše vybrané místo různá zákoutí a pěkné koutky například pro focení. Je zde možnost postavit si fotokoutek? Bude zde místo na uložení svatebních darů tak, aby nezmokly? Je možné umístit také svatební party stan v případě špatného počasí? Jak rozmístíte svatební stoly tak, abyste na sebe všichni viděli a zároveň zde byl prostor pro tanec a zábavu? Při venkovní svatbě dosáhne elektrika až k místu svatební party pro kapelu či přehrávač?

To vše jsou otázky, na které je vhodné si odpovědět předem.

3. Vhodné svatební menu

Stejně tak, jako jsme se bavili o vhodném druhu svatebního místa, které bude odpovídat stylu vaší svatby, je potřeba zvolit vhodné svatební menu. Možná se to zdá jako maličkost, ale grilovaná krkovička určitě nemá co dělat na hostině v zámeckém parku, nýbrž při svatbě na statku bude skvělým pokrmem. Také se zamyslete nad „výdrží“ pokrmů. Tedy zda máte dostatek úložných prostor s chladícím zařízením pro vaší hostinu, zda máte jak chladit nápoje a jestli je možné uskladnit zákusky na výslužky pro hosty do lednice. Ne všechna místa jsou k tomuto vhodná.

Jak si usnadnit hledání?

K soutěži Svatební místo roku jsme nově spustili také webový vyhledávač svatebních míst z celé České republiky, kde si můžete na dvě kliknutí poptat vybrané svatební místo. Tento vyhledávač slouží jako praktický a přehledný pomocník pro určení konání vaší svatby. Pokud si předem stanovíte dle našich rad lokalitu, cenu, velikost a druh místa, bude se vám z nabídnutých výsledků našeho vyhledávače vybírat již velice snadno a rychle.

Svatební místo
Foto: Petr Kollman, zakladatel Marriage guide

Vybrat svatební místo tedy není vůbec jednoduchá věc, ale věřím, že mé tipy a informace vám pomohou při výběru toho pravého místa právě pro vás.

 
 

Přečtěte si více