Marriage Guide online

Nejen pro romantiky a milovníky outdooru. Svatba v přírodě má svoje kouzlo

Text: Eliška Jindrová

Milujete s partnerem trávit čas venku na čerstvém vzduchu? Řekněte si své ano v přírodě. Poradíme vám, na co při přípravě svatby v přírodě myslet a na jakých místech zažijete obřad, na který budete s láskou napořád vzpomínat.

Nejen pro romantiky a milovníky outdooru. Svatba v přírodě má svoje kouzloZobrazit galerii (4)
Foto: Pixabay.com

Neformální obřad pod širým nebem je mezi snoubenci čím dál tím více oblíbený. Mezi nejčastější venkovní místa, kde si vyměňují manželské sliby, patří třeba dvůr na zrekonstruovaném statku nebo zahrada u romantického mlýna. Co když ale chcete jít ještě o krok dál a říct si své ano dále od civilizace – třeba na louce nebo uprostřed lesa?

6 pravidel pro organizaci svatby v přírodě

Nejen pro romantiky a milovníky outdooru. Svatba v přírodě má svoje kouzlo
Foto: Pixabay.com

1. Získejte včas povolení od majitele pozemku nebo od katastrálního úřadu, pod který pozemek (louka, les, mýtina apod.) spadá.

2. Buďte připraveni na příplatek pro oddávajícího. Je také možné, že ne všem matrikářům se na nezvyklé místo bude chtít dojet a mohou vás odmítnout.

3. Promyslete variantu v případě deště. Na to se skvěle hodí mít přichystaný rozkládací párty stan nebo plachtu, případně dostatek deštníků a holin k zapůjčení pro hosty.

4. Venkovnímu prostředí uzpůsobte dress code všech zúčastněných, aby si místo jehlových podpatků obuli raději pohodlné polobotky.

5. Místo pro obřad vybírejte tak, aby bylo dobře dostupné pro všechny svatebčany. A to i pro ty, kteří mají problém s chůzí (dědečkové a babičky). Mělo by být v pohodlné dochozí vzdálenosti od příjezdové cesty nebo parkoviště a vybrané tak, aby nikomu nehrozil vymknutý kotník ani jiné nepříjemnosti.

6. Pozor na odpadky! Místo po obřadu musí vypadat stejně netknutě jako před ním. Veškerou výzdobu (nejlépe z přírodních materiálů) proto důkladně sesbírejte a odneste.

Svatba v lese

Nejen pro romantiky a milovníky outdooru. Svatba v přírodě má svoje kouzlo
Foto: Pixabay.com

Obřad mezi stromy, přes které dopadají paprsky slunce, za doprovodu štěbetání ptáčků nebo šumění potůčku… Zní to jako pohádka? Rozhodně ano. Při výběru konkrétního místa ale uvažujte prakticky.

Vhodná je plochá mýtinka nebo palouček, kam dopadá dostatek denního světla. To vám zajistí kvalitnější fotografie než v pološeru v hustém porostu stromů. Pozorně prozkoumejte i nejbližší okolí. Není tu žádný sráz nebo polom? Či snad bažina, ze které by mohli vylétat nepříjemní komáři?

Svatba na louce

Nejen pro romantiky a milovníky outdooru. Svatba v přírodě má svoje kouzlo
Foto: Pixabay.com

Stačí vztyčit jednoduchou svatební bránu, umístit pult pro oddávajícího, přidat pár židlí pro svatebčany, uličku pro ženicha a nevěstu ohraničit třeba oblázky nebo kvítím – a obřad může začít. Při svatbě na louce ale vždy počítejte s případným podmáčením po dešti nebo tím, že některé luční kvítí alergiky zrovna nepotěší.

Po obřadu doporučujeme přesunout svatební oběd, hostinu a párty opět někam „pod střechu“ – třeba do nedalekého hotelu, hostince, statku apod. Hosté i snoubenci se tu budou moci převléknout, dojít si na toaletu a v případě chladnějšího počasí se ohřát.

Pokud však chcete pod širým nebem organizovat celý svatební den, pro večerní oslavu výborně poslouží prostorný párty stan s podlážkou a bočními stěnami, který lze i vytopit a který všem účastníkům poskytne skvělé a komfortní zázemí.

 
 

Přečtěte si více