Marriage Guide online

Svatba v Paříži nebo v Římě

Text: Adéla Vavřačová, Radynacestu.cz

PR text No dobře, návod na šťastné a spokojené manželství sice zatím nikdo nevymyslel, ale svatba v některé z romantických evropských metropolí může být přinejmenším jeho slibným začátkem! Vezměte se v Paříži a na vlastní kůži vyzkoušejte, jaké to je, když se rozjařeným francouzským svatebčanům o vaší svatební noci splaší emoce. Nebo si řekněte své „ano“ v Římě, ale hlavně si u své choti nechtějte vyžehlit bujarou rozlučku se svobodou zlatým šperkem! Nevíte proč? My ano! Čtěte dál!

Svatba v Paříži nebo v Římě

Paříž – to je dokonale vyvážená porce romantiky, jiskření a smyslné vášně!

Pokud způsob, jakým jste svou partnerku požádali o ruku, zrovna nepatřil k vašim nejoriginálnějším kouskům, máte teď jedinečnou šanci to napravit a proměnit svůj velký den v nezapomenutelný zážitek. Paříž je přímo ztělesněním romantiky a lásky a odnepaměti patří mezi vysněné destinace mnoha zamilovaných párů ze všech koutů světa.

… a bezchybnou kulisou pro perfektní svatební den v Paříži se stává: JARO!

Marně hledáte nejvhodnější termín pro svou svatbu nebo třeba obnovení manželského slibu a potřebujete poradit? V tom případě dejte na radu Kimberley Petyt, svatební expertky z Paříže a současně i autorky bestselleru Pařížské svatby, podle níž se ty vůbec nejromantičtější svatby v Paříži odehrávají zejména v brzkých jarních měsících. Celá Paříž je v té době doslova v jednom květu a po dlouhém zimním spánku se probouzí opět ke svému životu. Dny se začnou zvolna prodlužovat a pomalu nastává to nejkrásnější období v roce pro návštěvu města lásky.

V Paříži se i ta nejnáročnější přání mění v realitu… Stačí si jen přát!

Je jen a jen na vás, zdali si řeknete své „ano“ při západu slunce nad řekou Seinou, nebo ve stínu katedrály Notre Dame, s Eiffelovkou v pozadí nebo třeba na Mostu umění. Zdali se svezete ikonickým Citroenem 2CV (lidově zvaným Kachna), nebo se až přímo na místo svatby projdete ulicemi města světel pomalou procházkou ruku v ruce s milovaným partnerem. Skromná veselka nebo raději pompézní svatba se stovkou hostů? Na tom až tak nesejde, hlavně si to v Paříži nezapomeňte pořádně užít!

Papíry a zase papíry. Co byste měli vědět, než řeknete své „ano“…

Že to všechno zní skoro jako pohádka? Avšak ještě než zařídíte vše potřebné k sňatku, může vás to stát spoustu nervů, času a taky peněz. Nenechte se tím ale odradit, ty rozzářené oči vaší drahé polovičky za tu námahu a nekonečné papírování nakonec vždycky stojí.

Připravte se na to, že úředník na francouzském konzulátu vám bez mrknutí oka oznámí, že pokud v Paříži nežijete nejméně čtyřicet dní, na svatbu v proslulém městě milenců můžete rovnou zapomenout. Zatímco některé páry se tímto sdělením nechají odradit hned na počátku, jiné se spokojí alespoň se symbolickým obřadem, který po návratu do České republiky ještě stvrdí oficiálně.

I když jste až doposud žili s partnerem v malebné beskydské vísce a Paříž znáte jen z romantických pohlednic, docela možná máte v Paříži přátele nebo příbuzné, kteří vám rádi podepíší potvrzení, že jste u nich minimálně po dobu čtyřiceti dnů skutečně ubytováni. Jen musíte být maximálně obezřetní a nic, lidově řečeno, neprovalit, v opačném případě jim totiž pořádně zavaříte.

S tímto potvrzením v ruce pak můžete následně kontaktovat příslušnou radnici (a to podle místa, kde se chcete vzít), která vám poskytne kompletní seznam všech nezbytných dokumentů. Tento soupis se může radnici od radnice nepatrně lišit. Potřebovat budete minimálně platný pas nebo povolení k pobytu, rodný list, osvědčení o tom, že nejste ve stavu manželském atp.

To zas bude jednou „šarivari“! Na noc plnou žhavé vášně raději rovnou zapomeňte!

Do svatebního programu můžete zařadit i některé francouzské svatební tradice a zvyky. Jedním z milých starých svatebních zvyků v Paříži je rozdávání pěti dražé bonbonů, ne více!, každému svatebnímu hostu. Ty mají symbolizovat zdraví, bohatství, štěstí, dlouhověkost a plodnost. Dražé bonbony jsou buď vyrobené z cukru, nebo to bývají mandle obalené v pravé čokoládě.

A co žhavá svatební noc pod pařížským nebem? Už se nemůžete dočkat, až se všichni svatebčané odeberou do svých hotelových pokojů? Pokud jste ale pozvali i své francouzské přátele či příbuzné, na noc plnou vášní můžete rovnou hned teď zapomenout! Svatebčané vás totiž vyspat rozhodně nenechají.

Postaví se vám pod okna a budou dělat neskutečný rámus. Poslouží jim k tomu píšťalky, cinkající zvonečky i vařečky, kterými bude náruživě mlátit do všeho, co jim zrovna přijde pod ruku. Nepřestanou, dokud nevěsta nesejde dolů a nepozve je nahoru do novomanželského apartmá. Ať vás raději ani nenapadne, že byste snad svatebčany nechali stát pod okny. Pokud se nakonec sami z toho randálu nezblázníte, asi vás brzy vystěhují ostatní hoteloví hosté. Jestliže si však chcete užívat jen jeden druhého, můžeme svatebčanům výměnou za klid zkusit nabídnout šampaňské, dobré jídlo a dárky. Většinou to funguje.

Paříž, to je zkrátka klasika všech klasik, kde se to osudové, nejlépe doživotní „ano“ říká tak nějak příjemně sladčeji.

Řím – Věčná láska stvrzená ve Věčném městě? Řekněte i vy své „ano“ nejstaršímu evropskému městu!

Chcete být fashion nevěsta? Současně ale patříte k nevěstám, které k smrti děsí představa svatebních šatů vypůjčených z půjčovny, a mnohem raději si obléknete šaty, které se ve vaší rodině dědí po několik desetiletí? Takové šaty jsou stejným historickým skvostem jako i věčné město Řím. Tak proč to nespojit? Oblékněte se do krásných svatebních šatů s rodinným příběhem a vyrazte si říct své osudové „ano“ do hlavního města Itálie! Pokud milujete umění, historii a architekturu, tak jste právě našli ideální místo k uspořádání vysněné svatební romance!

Tak datum byste už měli, ale co místo? Koloseum, nebo Fontána di Trevi? Je to na vás!

Ideální kulisou pro váš svatební obřad se může stát Forum Romanum, Koloseum, Španělské schody stejně jako Fontána di Trevi. Pokud ale zrovna netoužíte po velké pozornosti desítek zvědavých přihlížejících, určitě najdete i další výjimečná místa, která stojí za objevení, terasy s panoramatickým výhledem na celé město, nádherné zahrady, elegantní a útulné střešní restaurace nebo třeba paláce s přepychovými interiéry, plnými zlatých štuků.

Přestaňte shánět „něco modrého“! V Itálii si nevěsty oblékají „něco zeleného“ a tančí tarantellu!

Chcete si na své římské svatbě zatančit jako opravdoví Italové? Pak se honem rychle naučte kroky tradičního tance zvaného tarantella (původně „tanec malého pavouka“), který se využíval při léčbě tarantismu, posedlosti pavoukem, a který se dodnes tančí zejména v jižní a střední Itálii. Má často velmi svižné tempo a rytmus a tančí se za zvuků tamburín.

Věděli jste, že italské nevěsty jsou nadmíru pověrčivé? Například věří, že nošení jakýchkoliv zlatých šperků (samozřejmě kromě snubního prstenu) o svatebním dni přináší smůlu. Jiné italské nevěsty zase večer před svatbou nosí něco zeleného ve víře, že jim to do manželství přinese hojnost a plodnost.

Nebuďte jako všichni ostatní, vezměte se v zimě a ještě k tomu bez sněhu!

Přijeďte do Říma a oslavte svou vysněnou a nezapomenutelnou svatbu pod přívětivým italským nebem! Vzhledem k velmi mírné zimě je úplně jedno, na kdy si svůj velký den naplánujete. Většina lidí sice touží po tradiční letní svatbě, ale copak vy chcete být jako většina? Zkuste to jinak a svou svatbu uspořádejte třeba v zimě. Řím zkrátka a dobře nabízí vše, co byste si mohli přát od perfektní svatby, na kterou budete s úsměvem na rtech a šimráním v podbřišku vzpomínat (možná i) celý život!

A které město si pro svůj velký den D vyberete vy? Paříž, nebo Řím? Ať už se rozhodujete pro žádost o ruku v Paříži během některého z oblíbených eurovíkendů, nebo brzy začnete plánovat svatbu v Římě, hlavně si přitom nezapomeňte užívat jeden druhého… Hodně štěstí novomanželům!

 
 

Přečtěte si více