Marriage Guide online

TIP 6 nejkrásnějších hradů a zámků světa

Text: Filip Uhlíř

Každá žena si přeje svatbu jako z pohádky a toho lze samozřejmě dosáhnout jen na pořádném zámku. V jednom z posledních dílů TIP 6 jsme se věnovali nejkrásnějším světovým zámkům, kde se svatby skutečně pořádají, tentokráte se podíváme na hrady zámky, které jsou možná ještě krásnější, ale říct si své ano je zde mnohem náročnější a často je k tomu potřeba opravdu velká suma peněz nebo dokonce modrá krev. I pro neurozené ženichy nevěsty však tyto architektonické skvosty mohou sloužit jako pohádková inspirace na romantický výlet nebo dokonce svatební cestu.

Alhambra

TIP 6 nejkrásnějších hradů a zámků světa

Hovořili jsme o hradech a zámcích z pohádky, a i když Alhambra není typický zámek, s pohádkami má hodně společného. Jednak tuto pevnost postavili ve středověku Arabové neboli Maurové a nikdo není lepší vypravěč pohádek než slavná Šeherezáda a jednak tu Washington Irving při svém pobytu napsal slavné Pohádky z Alhambry. Kdokoli toto místo navštíví, toho okouzlí a není divu, že pro umělce slouží jako spirituální inspirace. Umělcům ostatně Alhambra vděčí za svou krásu. Když španělští katolíci ve 14. století významně pokročili v procesu znovudobývání Pyrenejského poloostrova od maurské nadvlády, stala se Granada posledním útočištěm všech arabských umělců, architektů a učenců. Urozený rod Nasridů, kteří vládli tomuto poslednímu evropskému chalífátu, je přivítal s otevřenou náručí a využil je při stavbě palácového města, které mělo být maurskou perlou v křesťanské Evropě. Nakonec ale došlo i na Alhambru, která padla roku 1492.

Jméno Alhambra znamená červený hrad, ale dodnes není jasné, proč se mu tak říkalo. Někteří tvrdí, že kvůli charakteristickému zbarvení cihel, ze kterých byl postaven, ti romantičtější odkazují k rudé barvě při západu slunce nebo k nebo krvavému zbarvení za svitu hořících středověkých pochodní. Krása celé stavby však uchvátila i katolické krále Španělska a ti si z Alhambry udělali své výletní sídlo. Král Karel V. zde dokonce postavil monumentální renesanční palác, kvůli kterému však muselo být zbouráno jedno křídlo centrální stavby Palacio Nazaries. Architekti to dodnes považují za velkou škodu. To však není nic proti tomu, čím si Alhambra prošla v dalších staletích. Její věhlas pomalu upadal a postupně se z ní stala nemocnice, vězení a později dokonce sklad na střelný prach. Vrchol přišel v roce 1812, kdy Napoleon okupoval Španělsko a z Alhambry se stala kasárna pro jeho vojáky. Španělové se však proti francouzské nadvládě vzepřeli a Napoleon musel ustupovat. Když se stahoval z Andalusie, vydal rozkaz, podle kterého měla celá pevnost vyletět do povětří. Stejně jako v pohádkách má i však i tento příběh dobrý konec. Prozřetelnost totiž osvítila jednoho z vojáků, který včas znehodnotil nastražené nálože a k výbuchu tak při kvapném ústupu nedošlo. V období romantismu se do Alhambry začali opět sjíždět umělci z celého světa a objevovali její exotickou krásu. Díky tomu byla v 19. století vyhlášena národní památkou a dnes figuruje i na seznamu UNESCO.

Frederiksborg

TIP 6 nejkrásnějších hradů a zámků světa

V každé správné pohádce musí být především princezna a na zámku Frederiksborg jednu opravdovou můžete potkat velmi často. Jedná se totiž o nejvýznamnější dámský zámek, který krom národního muzea slouží k reprezentačním účelům pro významné státní i královské událti. Frederiksborg je nejkompletnějším a nejkrásnějším příkladem severské renesance. Se stavbou celého monumentálního díla, které se rozkládá na třech ostrovech stejnojmenného jezera, začal v 16. století král Frederick II. a po něm se celý zámek také jmenuje. Teprve jeho syn však pozval nejznámější dánské architekty, kteří dali paláci dnešní podobu. Frederiksborg se stal ihned vyhlášenou evropskou rezidencí a místem, kam dánští panovníci umístili královskou uměleckou sbírku.

V roce 1859 však ve Frderiksborgu vypukl ničivý požár a většina zámku i uměleckých děl nevyčíslitelné hodnoty lehla popelem. V tu chvíli se však vyplatilo rčení: „Pije jako Dán.“ Na pomoc se svými penězi totiž přišel dánský průmyslník a filantrop Jacob Christian Jacobsen, který své jmění získal především díky světoznámému pivovaru Carlsberg. Jackobsen dal společně s královskou rodinou štědrý příspěvek na obnovu zámku a po celém Dánsku začal skupovat starožitné kousky nábytku i umělecká díla. V zámku pak bylo zřízeno národní muzeum. Dodnes se v kapli na Frderiksborgu konají významné události spojené s monarchií a vévodí jim každoroční udělování dánských vyznamenání. Ostatně erby držitelů světoznámého dánského řádu Bílého slona visí stále na obvodových stěnách kaple. Prostoru navíc vévodí monumentální varhany ze stříbra a slonoviny. Možná ještě úchvatnější než samotný zámek jsou však rozlehlé barokní zahrady v jeho okolí. Dominantním prvkem je všudypřítomná voda, takže zde najdete nespočet tůní, bazénků, kašen a fontán. Jednoduše se nenajde žena, která by si po procházce místními zahradami nepřišla jako opravdová princezna.

Ksiaz

TIP 6 nejkrásnějších hradů a zámků světa

Ke každé správné pohádce patří poklad a také trochu tajemna. Víc než dostatek ho najdeme na nejkrásnějším Polském zámku Ksiaz. Ten mnozí znají i pod německým názvem Fürstenstein a mnoho společného má i s českou historií. Nalézá se totiž jen kousek od Broumovského výběžku a hrad založil Bolek I. po tom, co český král Přemysl Otakar II. zničil původní opevnění. Chvíli hrad dokonce vlastnil český král Václav IV. a poté byl dlouho obléhán husity. Ani tato podoba hradu ale nevydržela a za dnešní velkolepý vzhled vděčí rodině Hochbergů, která ho vlastnila celých 431 let až do roku 1940, kdy byl hrad vyvlastněn nacistickým Německem. V tu dobu také začíná jedna z nejzajímavějších a zároveň nejtemnějších kapitol historie hradu.

Od roku 1941 se o hrad začíná zajímat SS v čele s Heinrichem Himmlerem, který byl posedlí mystikou a okultními vědami. Dodnes není známo, jaký byl záměr nacistů s celým hradem, protože všechno bylo přísně tajné a většina dokumentace nepřečkala válku. Každopádně stavební práce na hradě Ksiaz i v okolních lesích probíhaly při nejvyšším utajení a pod přísným dohledem příslušníků SS. Ve zdejších Sovích horách se začal stavět komplex patnácti podzemních pevností, které měly být propojeny chodbami i se samotným hradem. Celý projekt nesl krycí název Riese a většina historiků se domnívá, že mělo jít o podzemní továrny na supertajné zbraně. Existují ale i divočejší domněnky o tom, že Ksiaz měl být hlavním Hitlerovým stanem pro vedení války na východní frontě, až se obrátí vývoj války. Tomu odpovídají i opevněné bunkry vyhloubané ve skále pod hradem. V tvrdém žulovém podloží kopali převážně vězni z koncentračních táborů, ale opakované epidemie tyfu práce na komplexu významně zpomalily. Projekt Riese však musel mít nejvyšší prioritu, protože se na něm práce neustávaly až do posledních dnů války. Podle záznamů o množství vytěžené horniny dodnes nejsou ani zdaleka objeveny všechny podzemní prostory v oblasti a mnozí dobrodruzi věří, že právě tady je ukryt nejhledanější ztracený poklad současnosti – Jantarová komnata. Tu totiž Němci na konci války odvezli z dočasného úkrytu v Kaliningradu neznámo kam.

Neuschwanstein

TIP 6 nejkrásnějších hradů a zámků světa

Ne všechny pohádky mívají šťastný konec, zvláště když v nich vystupuje šílený král. Právě kvůli údajnému bláznovství bavorského krále Ludvíka II. však vznikl zámek, který zná prakticky každé malé dítě, protože se stal inspirací pro hrad ve znaku společnosti Walta Disneyho. Řeč je samozřejmě o Neuschweinsteinu, zámku, který jedni obdivují pro jeho pohádkovou krásu a druzí nenávidí jako nejtypičtější symbol dokonalého kýče.

Ludvík II. se prý projevoval jako dokonalý blázen odmalička a naděje jeho rodiny, že s postupujícím věkem se jeho nemoc zlepší, byla bohužel planá. Vzhledem k tomu, že podobně vyšinutý byl i Ludvíkův bratr, šlo zřejmě o dědičnou chorobu. Bavorský král prý ve dne spal a večer začínal den snídaní. Nesnášel kontakt s lidmi a chodil do divadla či na milované Wagnerovy opery do úplně prázdných divadel. Právě kvůli tomu, aby byl co nejdále od lidí, začal se stavbou pohádkové zámku v odlehlé části Bavorska. Tato stavba, která má v sobě prvky novogotiky a romantismu, však doslova ruinovalo jeho finance a tak často ve vzteku nutil služebnictvo, aby se přestrojené vydalo vykrást nějakou banku. Jeho manýry se stále zhoršovaly a těsně před dokončením stavby v roce 1886 byl Ludvík zatčen, zbaven vlády nad Bavorskem a odvezen do psychiatrické léčebny na zámku Berg. Tam se zdálo, že se jeho stav zlepšuje, ale o pár dní později ho našly mrtvého na dně místního jezera i s vedoucím psychiatrem, se kterým šel na pravidelnou procházku. Navždy po něm však zůstal pohádkový zámek, který měl na svou dobu až neuvěřitelné vymoženosti, jako je elektrické osvětlení, výtah, nebo teplá a studená tekoucí voda. Jednou z vizí krále Ludvíka bylo, že se zámek stane monumentální kulisou pro opery Richarda Wagnera, místo toho je dnes kulisou milionu skotačících dětí v každém Disneylandu.

Trakai

TIP 6 nejkrásnějších hradů a zámků světa

Velká většina pohádkových i opravdových hradů je postavena na nepřístupných kopcích nebo skalách. Důvod je jasný, aby bylo pro nepřátele co nejobtížnější hrad dobýt. Existoval ale i jiný způsob efektivní obrany. Tím bylo stavět hrady na ostrovech nebo uprostřed vodních ploch. Jedním z nejimpozantnějších příkladů těchto vodních hradů je litevská Trakai. Tu začali stavět místní vévodové už ve 13. století na obranu před stále mocnějším a rozpínavějším řádem německých rytířů. Od té doby se hrad Trakai stále rozšiřoval, až se stal v 15. století rezidencí mocných litevských velkoknížat. Vliv se ale postupně přesouval do Vilniusu a hrad začal pustnout, až se z něj v 19. století stala jen romantická zřícenina.

Od té doby však probíhala rekonstrukce do původní podoby z 15. století a dnes je Trakai zase vznešeným hradem, který do Litvy každoročně láká tisíce turistů. Romantický je především noční pohled na loučemi osvětlený hrad, jehož odraz se leskne na vodní hladině. Krom typické červené cihlové barvy a řady mohutných věží zaujme především dlouhý dřevěný most, který byl nejdůležitějším obranným prvkem hradu. V případě obléhání ho bylo možné jednoduše strhnout a dobyvatelé museli k hradu urazit dlouhou cestu po vodě, což bylo se středověkou technikou téměř nemožné. Vzhledem k neustálému přístupu k pitné vodě, možnosti lovení ryb v jezeře nebo dopravě lodí bylo prakticky nemožné obránce vyhladovět. Jelikož cesta k srdci prakticky každého muže vede přes plný žaludek, měla by si vzít ženy z chytrých litevských stavitelů příklad a nikdy nenechat hladovět ani svého vyvoleného. Pak bude láska novomanželů pevná stejně jako zdi místního hradu a život v páru bude skutečnou pohádkou.

Windsor

TIP 6 nejkrásnějších hradů a zámků světa

I když většina pohádek končí poučením o tom, že bohatství a sláva není nikdy tak důležité jako opravdová láska, jen málokdo může s čistým srdcem přiznat, že by nechtěl žít jako král. A doslova královsky se žije ve Windsoru. Windsor je po Pražském hradu druhým největším obydleným hradem světa a jeho 900 let stará historie byla spojena s panovníky Anglie už od dob Viléma Dobyvatele. Dnes je hrad oficiální rezidencí britské královny Alžběty II., která se zde s velkou oblibou pobývá. Každý rok se tu v kapli svatého Jiří udělují už od roku 1348 podvazkové řády, jedny z nejznámějších britských vyznamenání. Na Windsoru se koná i velká většina významných událostí panovnické rodiny jako jsou narozeniny nebo svatby. Bral se tu například korunní princ Charles a Camilla Parker-Bowlesová. Největší místností hradu a jedním z největších středověkých sálů Evropy je sál svatého Jiří, který je kousek od kaple a měří na délku celých 55 metrů. Právě zde se konají pověstné královské bankety a hostiny.

Záleží tak i na štěstí a programu královské rodiny, kam se návštěvník hradu dostane. Bohatě zdobené reprezentační prostory, které jsou normálně součástí návštěvních tras, totiž slouží i jako apartmány pro hosty a mohou být tudíž klidně zavřené. Jednou z nejoblíbenějších atrakcí hradu přesto není středověká výzdoba, ale muzeum hraček, jehož nejvyhlášenějším exponátem je třípatrový domeček pro panenky s tekoucí vodou, který dostala jako dárek královna Marie. Krom samotného zámku je opravdu nádherný i místní park a středověké městečko, které je mostem přes řeku Temži spojeno s Etonem, kde nachází nejvěhlasnější střední škola světa – Eton Collage. Tato soukromá internátní škole už dala Británii 19 premiérů a studoval tu také princ William a princ Harry. Kdyby nebydleli na koleji s ostatními studenty, dalo by se říct, že to měli domů, co by kamenem dohodil. Dostat se mezi britskou elitu však rozhodně není levné. Roční školné tu stojí 26 000 liber, což je například o čtvrtinu více než na slavné americké univerzitě v Harvardu. Život princů a princezen zkrátka něco stojí, ale často stačí i mnohem méně, aby si člověk žil jako v pohádce.

 
 

Přečtěte si více