Marriage Guide online

Vydejte se na svatební cestu do zasněženého Norska!

Text: Adéla Vavřačová

PR text Milujeme zimu. A taky máme rádi čarovné tance pestrobarevné polární záře, romantické scenérie, zasněženou krajinu, rybaření v ledu, zimní sporty, svištící saně tažené psím spřežením a něco k tomu. Pokud jste na tom stejně, pak zcela určitě zvažte novomanželské líbánky v zimním Norsku. Ale pozor, Norsko, jedna z nejkrásnějších zemí světa, vyvolává závislost (v horším případě abstinenční příznaky)!

Vydejte se na svatební cestu do zasněženého Norska!Zobrazit galerii (2)
Foto: Thinkstock.com

Díky umístění na prahu Arktidy a nefalšované divočině pokryté bílou prachovou pokrývkou po dobu až půl roku – je návštěva Norska dobrou volbou pro každého, kdo má rád zasněžené pláně a praskání čerstvého sněhu pod nohama. Ať už si přejete spát v apartmá vytesaném z ledu, projíždět se bílou krajinou na saních tažených psím spřežením nebo navštívit výstavu perníkového města stvořeného ze stovek miniaturních budov, lodí, mostů… cokoliv, co si v této jedinečné zemi jen usmyslíte, tady můžete i podniknout. Vítejte v Norsku, které opakovaně vévodí soutěžím o nejlepší zemi pro život!

Prožijte magické chvíle uprostřed pohádkově krásné přírody

Je známo, že Norové pobyt v přírodě milují, tak proč zůstávat mezi čtyřmi stěnami? Někteří z vás si možná vzpomínají na 17. zimní olympijské hry, které v roce 1994 hostila právě tato severská země. Norsko ale zdaleka není jen krajem plným sjezdovek, zimních sportů a bílého sněhu…

Velká norská města, jakými jsou Oslo, Bergen či třeba Stavanger, si návštěvníci oblíbili pro jejich kouzelnou atmosféru, zachovalou původní zástavbu, čilý noční život i nepřetržité kulturní dění. V menších a o to malebnějších městech, jako jsou Fredrikstad či Haugesund, zblízka poznáte norskou kulturu i místní obyvatele, kteří jsou velmi přátelští a pohostinní.

Vydejte se na svatební cestu do zasněženého Norska!
Foto: Thinkstock.com

I v případě, že se městům chcete tentokrát vyhnout, určitě navštivte Oslo . K poznání toho nejlepšího z hlavního města vám bohatě postačí pár hodin. Největší lákadla pevninského Osla jsou totiž od sebe vzdálena jen několik set metrů a k těm ostatním vás bezpečně dopraví převozní pramice a čluny. „Navštivte proslulý Frogner Park, jedinečné Muzeum polární lodě Fram, Muzeum vikinských lodí či Muzeum voru z balsového dřeva Kon-Tiki a pokochejte se pohledem na třpytící se Oslofjord ze skokanského můstku Holmenkollen,“ i tak může vypadat váš den v Oslu podle průvodkyně Andrey Votrubové.

Až se vám město omrzí, vydejte se na prohlídku skalnaté krajiny se zalesněnými kopci a údolími, horami, vodopády a krásným západním pobřežím ozdobeným rozeklanými fjordy. Patříte-li mezi dobrodružné duše a máte rádi expedice všeho druhu, pak o jiné zemi než o Norsku už ani na chvíli neuvažujte! Těžko si představíte působivější líbánkovou destinaci!

Sníh, sníh a zase jen sníh… a taky majestátní, inteligentní a hravé kosatky

Sníh v Norsku je kvalitní po celou zimu. Milovníci běžkaření do Norska míří od konce února do března. Výlety na běžkách nepatří mezi náročné a stopy jsou velmi dobře udržované. Na cestu vám bude nepřetržitě svítit slunce, takže nebude problém ujet za týden i 200 km. Skvělým završením na zážitky bohatého dne i začátkem příjemného večera může být romantické posezení u krbu se sklenkou vína. Další den vyzkoušejte třeba méně tradiční snowkiting (zimní sport s využitím větru jako hnacího prostředku).

Bezprostřední dotek divoké přírody pocítíte při pozorování majestátních kosatek na severu Norska, v Lofotenu. Tyto největší dravce na planetě s inteligencí asi pětiletých dětí můžete zhruba od poloviny října do poloviny ledna pozorovat během jejich rituálu – lovu sleďů. Téměř na dosah se k nim přiblížíte velkou vyhlídkovou lodí, ale i malými gumovými nafukovacími čluny. Máte-li pro strach uděláno, za příznivého počasí si můžete mezi kosatkami také zaplavat.

Láska na celý život existuje! Má jméno Norsko!

Je docela dobře možné, že Norsku bezhlavě podlehnete a časem se vám po této neuvěřitelně krásné zemi začne stýskat. Optimálním řešením je proto zařadit do svých plánů letecký eurovíkend v Norsku! Vypravíte-li se do Norska v létě, čekají vás úchvatné přírodní scenérie. Užijete si sjezdy divoké vody, (cyklo)turistiku, jízdu na kajaku či třeba paragliding. V létě rozhodně navštivte město Tromsö, které je vzdušnou čarou vzdálené 350 km od polárního kruhu. Slunce tady totiž na rozdíl od zimy vůbec nezapadá. Můžete tak rybařit nebo jezdit na kajaku klidně i o půlnoci. Půlnoční slunce navíc umožňuje pořizovat úžasné fotografie, takže všechny své prožitky, setkání i události můžete náležitě zachytit.

 
 

Přečtěte si více