Marriage Guide online

Bosonohé nevěsty, alias svatební huarache

Text: Pavla Dočkalová

Není nevěsta, jako nevěsta. Většina z vdavekchtivých žen vybírá svatební střevíčky stejně pečlivě jako šaty, podle poslední módy, stylových a proporcionálních dispozic. Neváhá přitom projít desítky obchodních řetězců i specializovaných prodejen, aby našla ty pravé. Většinou skončí u staré dobré klasiky – bílých lodiček s uzavřenou špičkou a středně vysokými jehlovými podpatky.

Bosonohé nevěsty, alias svatební huaracheZobrazit galerii (5)
Foto: etsy.com, pinterest

Jiná sorta nevěst se nespokojí se standardem a hodlá „z vyjetých kolejí“ vybočit. Svou pozornost vrhne na bílé, béžové nebo krémové střevíčky s otevřenou špicí a řemínkovým torzem. Boty jsou obvykle situovány na klínek nebo široký podpatek, aby ženě zaručily maximální stabilitu nohy. Existují ale i nevěsty, které mají své vlastní představy o prvních společných krůčkách ve stavu manželském, a to skrze zdravé a přirozené obutí. Nebojí se přitom vsadit na vlastní kreativitu.

Obutá, neobutá

Bosonohé nevěsty, alias svatební huarache
Foto: bestswimsuit.com, pinterest

Tvrdou konkurencí pro všechny „baťovské“ designéry jsou slečinky typu chytré horákyně. Ani nahá, ani ustrojená, ani obutá, ani bosá, ani pěšky, ani na voze. Spisovatelka Božena Němcová by se za své nevědomé inspirace v oblasti barefootových sandálků nemusela stydět. Právě ty jsou hitem žen, které inklinují k přírodě, jako alfě a omeze všeho dění.

Co je to huarache?

Označení pro minimalistické pojetí obuvi. Jistě to již někdy v životě viděl každý z nás. Člověka, který má na noze kus kožené textilie, omotané šňůrkami, zdobené korálky a kamínky. Člověka, který se tváří, že je obut pohodlně, kvalitně, není mu zima a necítí bolest při chůzi po povrchových nerovnostech. Huarache jsou vyjádřením osobitého stylu, životního postoje a v poslední době i známkou určité prestiže. Dojem, že tyto jednoduché a „levné“ boty nosí lidé kvůli finanční úspoře, je totiž zcela lichý, až úsměvný.

Bosoboty handmade

Bosonohé nevěsty, alias svatební huarache
Foto: etsy.com, pinterest

Huarache sandály jsou originálním dílkem z handmade dílny. Prvořadě mají plnit funkci zdravých nohou. Vyznavači barefoot a huarache euforie dali nekompromisní STOPku plochým nohám, vybočeným palcům, nepřirozenému postoji a bolavým zádům. Zdravé boty respektují přirozený tvar a vývoj chodidla, které je skrze komerčně zpracované konfekce deformováno. Zapomeňte na zúžené špičky nebo vysoké kramflíky, lidské nožce prospívá pocit „vyzutí“. Ten huarache neboli bosoboty dokáží navodit po celý den.

Simulují chůzi naboso, umožňují chodidlu být ve styku s podložím a dovolují vnímat každý krok jako jedinečnou záležitost. Díky své lehkosti a snadné údržbě jsou vhodné pro každodenní nošení, svatby nevyjímaje. Nevěsta v nich může působit stejně ladně jako luční víla, velmi intenzivně a senzuálně si dokáže užít například focení v orosené trávě nebo si nechat pomasírovat nohy na oblázcích u břehu rybníka.

Made in „sama doma“

Bosonohé nevěsty, alias svatební huarache
Foto: boholooks,com, pinterest

Pakliže patříte k těm, které provázkové botečky oslovily, neváhejte si pustit do jejich výroby. V podstatě je to velmi jednoduché. Stačí si jen opatřit koželužské produkty, nůžky, zapalovač, děrovačku, obrnit se trpělivostí a mít v hlavě ten správný nápad.

Jak na to?

Zakoupíme obuvnickou plotnu, ideálně koženou. Na šňůrky se velmi dobře hodí pevné padákové šňůry, na jeden pár bot normativně postačí zhruba 3 metry. Obkreslíme nohu na papír, zvolíme přitom přiměřený nadměrek cca 1 centimetr. Šablonu vystřihneme a přeneseme na obuvnickou plotnu. Tu, po odzkoušení nášlapu, vystřihneme nůžkami. Pomocí tužky načrtneme návrh, jakým způsobem budou vedeny šňůrky a úvazy. Pomocí děrovačky nebo minivrtačky vyrobíme otvory. Konce šňůrky opálíme zapalovačem, aby se netřepily. Sandály drží pospolu formou úvazů. Ideálním způsobem, jak dosáhnout žádoucí pevnost, je kombinace základních uzlů lodní smyčky a takzvaného motýlku.

Bosonohé nevěsty, alias svatební huarache
Foto: smartvaforu.com, pinterest

Šikovné nevěstinky si lehce poradí i se složitějšími motivy. Internet je v tomto směru bezednou studnicí inspirací.

 
 

Přečtěte si více