Marriage Guide online

Dlouhé svatební šaty - výhody a nevýhody

Text: Lucie Bečvářová

Máte-li teprve po zásnubách a do samotné svatby zbývá ještě dost času, mezi vaše první starosti patří výběr šatů. Spousta nevěst prostě vyrazí do salonu a dá na lásku na první pohled – jakmile najdou ty nejkrásnější, zamilují se a doposud nedořešené okolnosti svatby začnou podřizovat šatům. Pokud na to ale chcete jít racionálněji, třeba proto, že plánujete svatbu ve specifickém prostředí, buďte ve střehu předem.

Dlouhé svatební šaty - výhody a nevýhody

Kráska s vlečkou

Dlouhé šaty jsou princeznovská klasika, se kterými si budete moci prožít svůj pocit jedinečnosti během svého královského dne. Ať už zvolíte bohatou sukni s korzetem, nebo jednoduché antické rovné, s dlouhými šaty nemůžete šlápnout vedle. Do dlouhých šatů nevěsty jdou z prostého důvodu – protože si chtějí minimálně jednou za život připadat jako Popelky v krásné bohaté róbě, kdy je budou všichni obskakovat. Svatba je k tomu ideální příležitost!

Riziky jsou délka, bohatost sukně i místo svatby

Nevýhodou dlouhé sukně je to, že je sice krásná a dokonalá, ovšem jenom ne praktická. Počítejte s tím, že pokud jste extrémně malá, budete si sukni muset nechat pravděpodobně upravit. Pokud jste naopak hodně vysoká, nebudete na sebe moci správné šaty sehnat. Správnou délku ovšem nepodceňujte. Myslete na to, že pokud zvolíte jehlové podpatky a máte sukni bez kostic, ale zato bohatou, riziko, že si šaty přišlápnete a protrhnete je víc než velké.

Další rizika, která dlouhé šaty ohrožují, jsou horko, déšť a prašné prostředí. Promyslete si dobře, v jakém měsíci svatbu plánujete (a jestli se v šatech neupečete). Dlouhé krajkové rukávy jsou sice pastvou pro oči, ovšem ve čtyřiceti stupních byste za šaty na ramínka dala cokoliv. Stejně tak je nádherných deset vrstev sukně a závoj, ale po pár hodinách na zahradní oslavě si koledujete o mdloby. Naopak pokud vám bude pršet štěstí a vám se promáčí šaty až dospodu, budete se bát, jestli na oslavě nezmrznete.

Tím ale úskalí nekončí. Zjistěte předem, po jakém terénu se budete v šatech pohybovat. Bude-li vaše ulička slávy složená jen z vystoupení z auta a vyběhnutí schodů radnice, nemusíte se o šaty příliš bát. Dlouhá sukně ovšem nemusí mít ani vlečku, ale jakmile se s ní přejdete bahnitou cestou, můžete mít jistotu, že vaše svatební fotky nebudou tak estetické, jak jste plánovala. Pokud budete mít venkovní svatbu v parku a focení na louce, budete potřebovat pevné nervy, abyste při přesunech svůj model uchránila od zničení.

Slavit až do rána? Mějte dvě varianty

Zvážit byste měla i délku oslavy. V opravdu honosné róbě totiž není snadné vydržet slavit celý den až do pozdních večerních hodin. Budete tedy muset shánět ještě variantu šatů na převlečení, až už v dlouhých nevydržíte. Popůlnoční šaty mohou být krátké, ale i dlouhé – pouze jednoduché. Berte je jako vysvobození a volte je co nejlehčí. Raději si předem stanovte přibližnou dobu, kdy se půjdete převléknout, protože pokud budete horkem umírat celý den a do toho se pokoušet protančit večer v těžkých šatech se spodničkou, budete zbytečně unavená dříve, než bude nutné. Nezkracujte si svatební veselí, když nemusíte!

 
 

Přečtěte si více