Marriage Guide online

Hit sezóny: svatební slunečník

Text: Pavla Dočkalová

O svatbě v létě již toho bylo napsáno hodně. Opakovat všechna její specifika by bylo jako „nosit dříví do lesa“. Sezóna míří k vrcholnému „déja vu“ a tak nelze nezmínit mnoho let opomíjený doplněk, který naštěstí nezapadl v zapomnění a v poslední době opět míří na výsluní. Světe div se, jde o slunečník!

Hit sezóny: svatební slunečníkZobrazit galerii (3)
Foto: pinterest/burnettsboards

WOOL háčkované paraple patří k nejelegantnějším doplňkům, které nelze přehlédnout a které staví nevěstu do role pravé dámy. Z historického hlediska byl dokonce vnímám coby symbol bohatství a vysokého postavení.

Kdo slunečník vynalezl a jako první ho použil, se v archívech nepodařilo dohledat. Jisté je, že jako ochranu před prudkým sluncem ho používali v starověkém Egyptu i Číně. Evropská civilizace si na slunečník počkala mnohem déle. V mýtickém Řecku a pokrokovém Římě byli nejprve milovníci mobilního stínu pro smích, a tak se Římanům připisuje objev deštníku jako takového. Zjistili totiž, že když potřou papírové stínítko olivovým olejem, mohou věc používat jako pomůcku proti dešti. Pravý slunečníkový boom započal na starém kontinentu až v 17. a 18. století a trval celých dvě stě let, kdy bez paraplete nevyrazila na korzo žádná žena z vyšší sociální vrstvy.

Háčkovaná kráska

Hit sezóny: svatební slunečník
Foto: fler.cz

Očko k očku, řetízek k řetízku. Rukodělný výtvor, který náleží mezi TOP doplňky současných nevěst, je symbolem lásky, nevinnosti, úcty a trpělivosti, kterou by snoubenci měli nejen oplývat, ale hlavně si ji vzájemně darovat. Háčkovaný slunečník ozvláštní kouzelnou atmosféru svatebního dne svojí jemností a romantikou. Imituje něhu, dodává pocit jedinečnosti a nevěstě přisuzuje charakter chápavé a rozvážné ženy.

Výroba na přání

Co kus, to originál. Sériovou výrobu byste hledali marně. Získat svatební slunečník znamená najít zkušeného privátního výrobce, jenž vám zakázku zhotoví na základě individuální poptávky. Ruční práce vyžaduje čas, preciznost a velkou míru kreativity. Nasmlouvat tvůrce a dodavatele v jedné osobě je možné například přes portál Fler, který registrované umělce sdružuje.

Retro kolekce

Hit sezóny: svatební slunečník
Foto: fler.cz

Nejvíce žádané jsou modely ala „první republika“. Doplněk vyrobený z železné konstrukce, dřevěné rukojeti a bavlněné příze je nejen dekorativní, ale i plně funkční. Bavlněná příze je spojována technikou háčkování, přičemž vzniká plně koordinovaný a pevný pléd nejrůznějších vzorců, který je šetrnou metodou aplikován mezi konstrukční úchytky. Dominantní barva pro svatební slunečník je bílá nebo krémová. Lze jej však vyhotovit v jakémkoliv odstínu, jenž bude ladit k outfitu nevěsty a dekorační výzdobě.

Nový nebo z bazaru?

Přestože běžný člověk vstupuje do manželství jednou, dvakrát nebo třikrát za život a nějakou korunku navíc při svatebních přípravách neřeší, otázka pořízení slunečníku přece jen může zahlodat jako červíček, a to právě z finančních důvodů. Jak moc je drahý? Mohu si jej dovolit? Rozhodně ano.

Porovnáme-li náročnost výroby a nároky na kreativní myšlení s konečnou cenou, výsledek je jednoznačný. Svatební slunečník je dostupný každému. Jako nový výrobek na přání jej lze pořídit od 1500 korun. Při nákupu z druhé ruky, který není v případě doplňků neobvyklý a nejsou žádné objektivní důvody k tomu ho nevyužít, cena padá až na třetinu původní hodnoty.

 
 

Přečtěte si více