Marriage Guide online

Pověra o svatebních šatech

Text: Alena Klimková

Plánování svatby a lpění na dodržování svatebních tradic patří zejména mezi domény nevěst. Jednou z mála věcí, které jsou si ženichové vědomi, je, že nesmí svou milovanou vidět před svatbou ve svatebních šatech. Pověra říká, že v opačném případě by to nastávajícímu manželskému páru přineslo neštěstí. Opravdu tomu máme věřit?

Pověra o svatebních šatechZobrazit galerii (4)
Foto: Unsplash.com

Z jakého důvodu by neměl ženich vidět nevěstu ve svatebních šatech ještě před svatbou? Tato tradice, kterou i v dnešní době dodržuje spousta nastávajících manželských párů, sahá do dob dávno minulých, kdy byly běžné smluvené sňatky. Jak bychom si tedy v dnešní době mohli mylně myslet, tato svatební tradice nemá žádný romantický původ. Rodiny se zkrátka předem domluvily, že se jejich děti vezmou. Ženich a nevěsta se zpravidla poprvé setkali přímo před oltářem oblečení do svatebního oděvu. Bylo tedy zcela běžné, že se před svatbou nikdy neviděli.

Tradice, která využívá momentu překvapení

Pověra o svatebních šatech
Foto: Unsplash.com

Jste pověrčivá a lpíte na dodržování svatebních tradic? V tom případě si jistě budete přát, aby vás váš budoucí manžel spatřil poprvé ve svatebních šatech až tehdy, budete v doprovodu táty procházet svatební uličkou směrem k oltáři.

I když nevěříte svatebním pověrám, této tradice se můžete držet i z jiného důvodu. Ženich by měl být totiž příjemně překvapený, když vás poprvé uvidí oblečenou ve svatebních šatech. Okamžik, během kterého budete procházet svatební uličkou směrem k oltáři, by tak měl stát za to a oba dva byste si jej měli zapamatovat na celý život. Tak proč se o něj připravovat?

Některé páry tradici neřeší

Pověra o svatebních šatech
Foto: Unsplash.com

Svatební tradice, která říká, že by neměl ženich vidět nevěstu ve svatebních šatech, se však v dnešní době nedodržuje tak striktně jako dříve. Některé nastávající manželské páry ji vůbec nedrží, a tak si například společně ve svatebním salonu vybírají jak svatební šaty, tak svatební oblek a další nezbytné doplňky. Následně si asistují při zkoušení a radí, který model jim sedne nejlépe.

Spousta nastávajících párů rovněž ještě před svatbou absolvuje klasické svatební focení. Budoucí nevěsta je tedy oblečená do svatebních šatů a rovněž nalíčená a učesaná, jako kdyby měla kráčet k oltáři. Budoucí novomanželé tuto skutečnost vysvětlují tak, že si přejí mít na svatební focení dostatek času, chtějí, aby proběhlo beze stresu, a na druhou stranu si nepřejí, aby focením v průběhu jejich dne D zbytečně zdržovali svatebčany.

Zlatá střední cesta

Pověra o svatebních šatech
Foto: Unsplash.com

Některé páry v rámci této svatební tradice volí zlatou střední cestu. Nastávající nevěsta ukáže svému partnerovi vybrané svatební šaty zavěšené na ramínku, nebo dokonce pouze na fotografii. Nevěsta chce v tomto případě od svého partnera zpravidla potvrzení, že si šaty vybrala správně a že jí to v nich během dne D bude opravdu slušet. Oblečená do svatebních šatů se svému vyvolenému ukáže až před oltářem.

Ať už věříte na svatební pověry, nebo ne, jistě s námi budete souhlasit, že není nic krásnějšího než nevěsta, která prochází v nádherných šatech svatební uličkou. Jestli se v celé své kráse ukážete svému nastávajícímu ještě před svatbou, je jenom na vás. Nenechte se ovšem připravit o kouzlo neopakovatelného okamžiku.

 
 

Přečtěte si více