Marriage Guide online

Jak se vybírá svatební obuv?

Text: Michaela Vadová

Vybírání svatebních šatů je jedním z hlavních témat svatby, ale vybíraní pohodlné svatební obuvi má naprosto stejnou důležitost. Jenom v pohodlných a krásných botách bude svatební den dokonalým zážitkem.

Svatební den stráví každá nevěsta více méně na nohou. Kromě slavnostního oběda se téměř nezastaví a celý večer až do pozdních hodin protančí. Proto musí být svatební střevíčky nejen krásné, ale především pohodlné.

Kdy se boty vybírají

Bez vybraných svatebních šatů výběr obuvi nemá smysl. Boty se vždy vybírají tak, aby krásně ladily s róbou a harmonicky ji doplňovaly. Dokud nemáte jasno v barvě šatů, ve střihu a v délce, nemá cenu se s výběrem bot zatěžovat.

Naopak – jakmile budete mít jasnou představu o tom, jaké šaty si na sebe ve svatební den obléknete, vyfoťte si je a výběr z bohaté nabídky střevíčků, lodiček, balerínek a další svatební obuvi může začít.

Jak vybírat

Barvu bot sladíme s barvou šatů. I bílá má své odstíny jako např. sněhová, krémová, smetanová, populární jsou i šaty s barevnými akcenty nebo barva champagne… Odborníci proto doporučují mít s sebou při výběru bot útržek látky, aby byl vybrán totožný odstín bot, který bude k šatům dokonale ladit.

Obsahují-li svatební šaty nějaký zajímavý dekorační motiv, je dobré jej zopakovat i na botách. Máte-li vybráno šaty s aplikací ze třpytivých kamínků, zvolte také střevíčky se touto dekorací.

Vybírání nepodceňujte, protože i pod dlouhou róbou bota vykoukne – především při tanci, při vystupování z auta a při focení. Proto by i bota měla být krásná. Vnější materiál boty (např. satén) slaďte podle šatů, jako vnitřní si vyberte koženou stélku. Výborně odvádí pot, neklouže, nedře a zajistí komfortní krok.

Typ boty

Jak se vybírá svatební obuv?

Vysoké podpatky dodají ženskost a eleganci každé nevěstě. Proto romantické lodičky na platformě patří k nejoblíbenější svatební klasice. Dlouhé nevěsty naopak volí nízké boty, stále oblíbené jsou pohodlné nízké balerínky. Často nevěsty volí praktickou kombinaci: na obřad si obují vysoké boty a na večerní veselí se přezují do elegantních nižších bot. Kdo hledá kompromis a nechce kupovat dva páry bot, vybere si nižší podpatky pololodiček. Nevěsty, které chtějí botu využít nejen pro svatební den, volí neutrálnější, jednodušší vzhled a investují do kožené obuvi.

Pokud se ve vysokých lodičkách nevěsta bojí nestability, doporučuje se vybrat nižší podpatek, než zažít trapný okamžik pádu. Ať už si vyberete přinceznovské střevíčky, sexy ženské boty nebo retro střevíčky, vždy si s dostatečným předstihem před svatebním dnem boty vyšlápněte, ať máte pohodlí.

Boty pro jarní, podzimní a zimní svatby

Pokud se nevěsta vdává v ročním období, kdy mohou být plískanice, deštivé počasí nebo dokonce sněhové přeháňky, měla by podle toho také vybírat obuv. Existují elegantní bílé kozačky nebo typy uzavřených bot, které se neušpiní. Naopak – saténové střevíčky zamazané od bláta hned tak nevyčistíte a budete je muset celou svatbu skrývat pod šaty. Proto vždy při výběru bot myslete na to, v jakém prostředí se svatba bude odehrávat. Venkovní a zahradní svatby na vysokých podpatcích mohou přinést nevěstě komplikace – stejně jako zámecká dlažba apod.

 
 
Jak se vybírá svatební obuv?

Přečtěte si více