Marriage Guide online

Jak vybrat dokonalé šaty na maturitní ples

Nestresujte se organizací maturitního plesu. Vy se postarejte abyste vypadali krásně a ples si užili a my se postaráme o zbytek.

Jak vybrat dokonalé šaty na maturitní ples

Dokonalé šaty? Ty jsou přece základ

Maturitní šaty jsou společenské šaty, které by měli být spíše být spíše delší, což ale nemusí být vždy nutností. Při výběru zvažte momentální

trendy a zkuste zjistit, jaký střih šatů vám sedí nejvíce.

Důležité je také zvolit společenské šaty na maturák, které jsou vhodné pro Vaši školu. Některé školy mají pravidla a styl oblékání, který nařizuje, jak moc kůže mohou Vaše šaty na maturák odhalovat.

Pokud je vám bližší styl, ktery je spíše decentní a elegantní, pak nebudete mít s tímto pravděpodobně žádný problém. Pokud však máte tendence a ambice stát se hvězdou a odhalovat více, měla byste raději ověřit, jaký styl oblékání vaše škola ještě toleruje.

Z jaké látky si vybrat šaty?

Šaty, stejně jako všechny druhy oblečení, jsou vyrobeny z různých druhů látek, a v závislosti na tom, jakou látku zvolíte, budou mít šaty odlišné vlastnosti. Společenské šaty jsou obvykle vyrobeny z luxusnějších materiálů, jako jsou hedvábí, šifón nebo satén, které jsou lehké a příjemné na dotek, ale obvykle jsou náchylnější k mačkání a jsou dražší.

Na druhou stranu obyčejné šaty jsou vyrobeny z celé řady materiálů, včetně lnu, který je ekologický a má dobré termoregulační vlastnosti. Často jsou používány i různé úplety pro pružnost a pohodlí, zejména u ležérnějších šatů. Zimní šaty jsou často vyrobeny ze svetroviny nebo mikinoviny, což znamená, že mají podobné vlastnosti jako odpovídající svetry a mikiny.

Čím začít? Barvou!

Zde není žádné společenské omezení, které by vám zkazilo představu o vaší vysněné barvě maturitních šatů. Můžete také zvolit vhodnou barvu ke svým stužkám či šerpám.

Pokud dáváte přednost světlým barvám, zkuste krémovou nebo světle růžovou. Nebo chcete být na svém maturáku trochu výraznější? S maturitními modrými nebo červenými šaty na maturák určitě chybu neuděláte.

Nešlápnete vedle ani s elegantními černými šaty na maturitní ples. Pokud si přejete vyniknout, zvolte třpytivé detaily nebo lesklé šaty. Vyhnout byste se avšak měli bílým, ty jsou pro nevěsty.

Zvažte svůj typ postavy

Jaké šaty na maturák jsou pro vás ty pravé? Ne všechny společenské šaty na maturák jsou stejné – některé budou vaší postavě lichotit více než jiné. Pokud si nejste jisti, jaký styl vám bude nejlépe slušet, zeptejte se na názor kamarádky nebo člena rodiny nebo se poraďte se stylistou ve svém oblíbeném obchodě. Během svého velkého večera se chcete cítit sebejistě a krásně, proto si vyberte šaty, ve kterých se budete cítit právě tak.

Velká ramena

Ženy s rameny v rozměrech vrcholového plavce by měly vybírat šaty opatrně, aby se nezdůraznily jejich proporce. Pokud chcete opticky zeštíhlit nebo prodloužit postavu, může pomoci véčkový výstřih. Pro velká ramena jsou vhodné asymetrické střihy, zejména šaty na jedno rameno, které pomáhají rozbít plochu. Šaty s ¾ rukávy a barevným rozdělením spodních a vrchních částí mohou zjemnit záda. Obecně platí, že tmavší vrchní díl šatů a světlejší sukně jsou výhodné pro tento typ postavy.

Měli byste se vyhnout šatům s vázáním za krk, úzkými ramínky a kulatým výstřihem, protože tyto střihy mohou zdůraznit široká ramena. Pokud máte opravdu výrazně široká ramena, může být vhodné vyhnout se také korzetovým šatů.

Širší boky a jejich kamufláž

Není tak těžké najít vhodné šaty pro postavu typologicky připomínající hrušku, které pomohou skrýt větší boky. Je důležité zaměřit se na zvýraznění štíhlé horní poloviny těla.

Můžete zkusit šaty s vysokým pasem v áčkovém nebo empírovém střihu, s jednoduchou mírně rozšířenou hladkou sukní, která skryje boky, ale nebude je obepínat.

V horní části šatů se nemusíte šetřit, můžete si dovolit i zdobnější a přiléhavější střih, který zvýrazní nejužší část těla. Pokud máte úzký pas a menší horní část těla, můžete si dovolit i šaty s obručí a korzetem.

Měli byste se vyhnout šatům v pouzdrovém, přilnavém nebo rybím střihu, které málokdy sedí dobře. Nebojte, určitě najdete ty správné.

Co si obléct spolu se šaty?

Šaty jsou skvělým řešením, protože vám nemusí nic složitě vrstvit, abyste vypadala skvěle. Stačí si vzít jedny šaty a jste hotová. Nicméně, i u šatů je důležité myslet na vhodné doplňky. Pro společenské šaty je základem vhodný kabát, zatímco k méně formálním šatům můžete mít různé druhy bund. Pro většinu šatů se výborně hodí i džínová bunda.

V zimě jsou vhodné punčochy a punčocháče. Silonky jsou sice oblíbené, ale nebojte se objevovat i pletené punčocháče, které jsou teplejší a také velmi pěkné. Navíc svým partnerům můžete udělat radost punčochami i podvazky, které můžete schovat pod sukni.

Důvěřujte svému instinktu!

„Ty pravé“ si stejně nakonec zvládnete vybrat. Nebojte se spolehnout na svou intuici. Pokud vás tedy přitahuje určitý styl nebo design, jděte za ním! Až budete stát na pódiu před všemi svými přáteli a spolužáky a budete vypadat jako milion dolarů, budete za to ráda. Pokud dodržíte tyto tipy, určitě si na maturitní ples vezmete ty nejlepší šaty!

 
 

Přečtěte si více