Marriage Guide online

Průvodce svatebními šaty - na míru, z půjčovny nebo z konfekce?

Text: Denisa Holanová

Svatební šaty jsou na celém obřadu většinou v té naprosto nejdůležitější pozici. Nevěsty mají jasno v tom, že právě jejich šaty musejí být zkrátka nejkrásnější. Kde sehnat ty pravé?

Průvodce svatebními šaty - na míru, z půjčovny nebo z konfekce?Zobrazit galerii (3)
Foto: pixabay.com

Šaty z konfekce

Asi nejlevnější možností je koupit si šaty v běžném obchodě. Zamířit můžete do speciálního obchodu se společenskými šaty, ale s trochou štěstí (a vdavkami v tom správném období okolo plesové sezóny) najdete reprezentativní kousek i v klasických kamenných řetězcích.

Jestliže se netoužíte vdávat zrovna v nadýchané princeznovské róbě a jste založením minimalistka, která dokonce netrvá ani na tom, aby šaty byly bílé, v obchodech ten pravý model jistě objevíte. Větší výběr existuje určitě na internetu. Digitální sféra je světem neomezených nákupních možností.

Nákup oblečení online ale má svoje úskalí. Jestliže nemáte svoji osvědčenou značku, u které bezpečně víte, jaká velikost vám sedí, není dobrý nápad pokoušet štěstí zrovna u svatebních šatů. Ušetříte si případné zklamání, že vám róba nesedí a její vracení zpět. Věřit asijským e-shopům, že vám dodají to, co slibují vyretušované obrázky, se dá považovat už za vyložený hazard.

Šaty na míru

Svatební šaty na míru Vám budou sedět nejlépe.
Svatební šaty na míru Vám budou sedět nejlépe. | Foto: shutterstock.com

Budoucí nevěsty s velkorysým rozpočtem, velmi jasnou představou, případně nekonfekční postavou budou chtít zavítat ke krejčové. Šaty na míru mohou být finančně nejnáročnější možností, jestliže se jedná o model pracný, vyžadující mnoho materiálu. Máte ale jistotu, že jsou přesně takové, jaké jste si je vysnila, dokonale vám sedí a nevdával se v nich už každý od vaší sestřenice po místní pošťačku.

Investice do šatů na míru se navíc v čase dá poněkud „rozmělnit“. Svoje vlastní šaty můžete posléze prodat nebo dál nosit. Když budete na možnost pozdějšího využití modelu pamatovat, se šikovnou krejčovou se domluvíte a získáte v podstatě dvoje šaty v jedněch. Po drobné úpravě svatební róbu unosíte ještě třeba na plesy.

Šaty půjčené

Výběr obchodů i půjčoven je velmi pestrý
Výběr obchodů i půjčoven je velmi pestrý | Foto: pixabay.com

Na plesy nechodíte a je pravděpodobné, že takové šaty neoblečete víc než jednou. Přesto chcete svatbu s velkým S a šaty vypadající náležitě honosně? Ještě existuje možnost si je půjčit.

Počítejte ale především s tím, že půjčovnový výběr je do značné míry podřízený většinovému vkusu. Typický scénář: Toužíte po splývavé úzké róbě, půjčovny se ale zrovna hemží šaty se sukní širokou tak, že nemáte šanci projít většinou dveří. I to je riziko této volby.

Půjčovna jako taková navíc zahrnuje nejen zapůjčení dotyčných šatů, ale určitou službu jako celek. A i za tu musíte zaplatit. Částka za půjčení se tak s přehledem vyšplhá na více než 10 000 Kč za jediný den. Pořízení vlastních šatů tak vyjde v konečném důsledku často levněji. Kromě toho si na zapůjčené šaty musíte dávat pozor, hrozí ušpinění, roztržení a z toho vyplývající pokuta. I když vás bude určitě mrzet poškození i tak, můžete s vlastními šaty být přece jen více v klidu.

 
 

Přečtěte si více