Marriage Guide online

Svatební šaty jako princezna, nebo jednoduchá elegance

Text: Veronika Moreira

Šaty, šaty, a zase ty šaty. Co si budeme povídat, svatební šaty jsou pro každou nevěstu vždy na prvním místě dlouhého seznamu předsvatebních příprav. Všechno ostatní je druhořadé. Každá z nás samozřejmě doufá, že to bude poprvé a naposledy, co bude mít příležitost se do takových šatů obléknout. A proto musí být dokonalé, nádherné, přesně takové, o jakých sníme.

I vy, milí páni ženichové, jen co jste s vypětím všech sil a emocí přednesli svou žádost o ruku, teď musíte být trpěliví. Teď budete totiž nějakou dobu stranou. Nevěsta má před sebou nelehký úkol a velké rozhodování, maraton po svatebních salonech a spoustu listování v magazínech plných té bílé, krajkové nádhery. Musí přece najít to nejdůležitější – svatební šaty svých snů!

Široká sukně, závoj, vlečka aneb šaty pro princeznu

Někomu se může zdát, že od klasických širokých sukní tzv. princeznovských svatebních modelů se v dnešní době pomalu upouští. Stále je však hodně slečen a dam, které argumentují svatbou jako jedinou příležitostí, kdy skutečně mohou být za princeznu a kdy si tedy takové šaty mohou bez rozpaků obléknout. Žádná podobná příležitost už není. Ani na tom nejokázalejším plese neuvidíte modely s tak širokou sukní nebo dokonce s vlečkou, s pochopitelných důvodů. Proto, milé nevěsty, pokud skutečně chcete být aspoň na jediný den sněhobílou princeznou, nenechte si to vymluvit. Na svatbě je v dnešní době dovoleno téměř vše a touha po originalitě často ubíjí mnohé tradice, proto určitě nebude na škodu pro změnu oprášit klasickou, tradiční představu o tom, jak má vypadat nevěsta.

Bude vám slušet princeznovský styl?

Je pravdou, že i když můžete mít naprosto jasnou představu o vytouženém stylu svých svatebních šatů, vše může dopadnout jinak, když se do těchto šatů obléknete. Ne vždy se totiž naše představy shodují s tím, co nám padne a opravdu sluší.

Modely se širokou, princeznovskou sukní totiž obvykle vypadají nejlépe na menších, drobnějších postavách. K těm se hodí také vypasovaný živůtek a dlouhá vlečka, která postavu opticky prodlouží. Hladká nebo mírně nařasená širší sukně je vhodná také pro silnější nevěsty, pevný korzet pak skryje nedostatky baculatějších proporcí a postavu zdokonalí, přes silnější paže a ramena můžete také přehodit šál, obléct bolerko nebo zvolit model šatů s rukávky. Není také nutné, abyste tvrdohlavě lpěla na sněhobílé barvě šatů. Bílá totiž sluší málokomu a můžete v ní působit příliš bledě a nevýrazně. Jste-li navíc typ světlejší pleti, zkuste vzít v úvahu oblíbené odstíny champagne nebo krémové, či kombinace se sytějšími barvami – lososová, bordó, limetkově zelená, modrá, starorůžová apod.

Princeznou až do svatební noci!

Jak už jsme zmínili výše, šaty pro princeznu si můžete užít jedině na své svatbě, budete se v nich proto cítit rozhodně velkolepě a je dobré si tento ojedinělý pocit vychutnávat co nejdéle. Široká sukně a dlouhá vlečka však na druhé straně nezaručují příliš pohodlí, nevěsty se proto obvykle z princeznovských šatů vysvlékají, někdy už krátce po obřadu, aby se převlékly do pohodlnějších šatů, ve kterých si mohou bez problémů užít následné neformální svatební veselí. Převlékání se do méně okázalých šatů během večera však určitě není nutně dodržovaným pravidlem. Mnohé nevěsty, vezmou-li v úvahu cenu, kterou za šaty zaplatily a dále fakt, že svatební den, pro který jsou určené, je nakonec velice krátký, si svůj vysněný model pro Sněhurku užívají, dokud je z něj nevysvlékne rozdychtěný ženich o svatební noci. A za to určitě stojí i troška nepohodlí.

Úzké a elegantní svatební šaty aneb v jednoduchosti je krása

Ach ano, … zúžený model svatebních šatů, který podtrhuje dokonalost postavy a zvýrazní každou ženskou křivku, to je bezpochyby sen nejedné nevěsty. Jde o moderní střih svatebních šatů, oblíbené jsou např. modely dole s rozšiřující se sukní, s bohatými volány, nebo s vlečkou či krajkovým bolerkem. Těchto úzkých a velmi elegantních šatů jsou plné katalogy a při pohledu na superštíhlé modelky, kterým zvýrazňují jejich krásu a dokonalost, se mnohým z nás tají dech.

Svatební šaty jako princezna, nebo jednoduchá elegance

Tyto modely samozřejmě přísně vyžadují základní předpoklad – štíhlou, symetrickou postavu. Tělo, které nemusí zakrývat faldy ani přetékající špíčky. Pozor dámy, tento střih šatů totiž opravdu není určen k tomu, aby cokoliv maskoval nebo skrýval. Odhalí a zvýrazní všechno, s tím je třeba počítat.

Ženskost a křehkost v dokonalé siluetě

Pokud chcete šaty převážně úzké, abyste ukázala krásnou, štíhlou postavu, ale zároveň vás trošičku láká širší a bohatě zdobená sukně princezny, tím pravým modelem pro vás mohou být šaty se sukní rozšiřující se až nad koleny nebo v půli stehen. Vrchní díl šatů může být jednoduchý, např. s jedním zdobným volánkem, zatímco sukně může být v místech rozšíření více nařasená a bohatě zdobená. Pro církevní obřady jsou také velmi působivou volbou celkově úzké šaty jednoduchého střihu, zdobené pouze rafinovanou krajkou, s dlouhým, stejně zdobeným závojem. Oblíbené a velmi elegantní jsou také jednoduché, antické modely s úzkým, zdobným páskem, který je obvykle barevným kontrastem k samotným šatům a může ladit s doplňky či s barvou svatební kytice.

Smyslná a cudná zároveň? Odhalte záda!

Důvtipná nevěsta si včas uvědomí, že kromě ženicha a oddávajícího jí ostatní účastníci svatby budou dobrou půlhodinu sledovat právě zezadu. Nebude-li vás zakrývat závoj, můžete popustit uzdu své fantazii a popřemýšlet, jak rafinovaně, cudně a přitom nanejvýš svůdně by mohly být řešené vaše šaty právě tam, kam se budou po dobu obřadu upírat pohledy přítomných.

Odhalená záda jsou velmi trendy, na rozdíl od příliš odhalujícího výstřihu působí sexy a cudně zároveň, jsou přijatelná i pro církevní obřad a jsou samy o sobě ozdobou jednoduchých, splývavých šatů, např. v kombinaci s dlouhými, krajkovými rukávy. Jedním z průkopníků tohoto střihu šatů je libanonský módní návrhář Elie Saab, jehož modely jsou skutečně nadčasové a díky jeho oblibě v použití krajky, mimořádně ženské a romantické.

Princezna nebo křehká víla? Jak se definitivně rozhodnout?

Jako nevěsta s ideální postavou máte neomezené možnosti, slušet vám může ten či onen styl a proto je možná těžší i vaše rozhodování. Maminka, budoucí tchyně, kamarádky ... všechny se kolem vás točí a snaží se vám poradit. Pokud jste sama bezradná a s doporučeními vašich nejbližších se až tak úplně neshodujete, svěřte se do rukou odborníků. Zájem prodavačů ve svatebních salonech a půjčovnách je i ten, abyste od nich odcházela spokojená, i když nakonec odejdete třeba s úplně jiným modelem šatů, než jaký jste si chtěla uhájit. Tito lidé mají své zkušenosti a nejlépe a objektivně vám poradí ohledně střihu i barvy, tak, aby vyniklo vše, co vyniknout má, popřípadě aby se šetrně skrylo to nežádoucí. Udělejte si větší časovou rezervu a nebojte se zkoušet, porovnávat, radit se a rozmýšlet. Žádný strach, až konečně obléknete ty pravé, okamžitě to poznáte.

 
 

Přečtěte si více