Marriage Guide online

Žaket slavnostní klasika

Text: Michaela Vadová

Hledáte nejslavnostnější pánský oděv, který bude prvotřídní volbou na velkou slavnostní svatbu? Sáhněte po žaketu. Jak se nosí, jak vypadá a co si k němu obléci?

Žaket slavnostní klasikaZobrazit galerii (2)
Foto: Svatební centrum CAXA

Slavnostní žaket patří na každou velkolepou svatbu. Obléká jej ženich a podle přání také otec ženicha a otec nevěsty. Vznikl z tradičního fraku jako revoluční a poněkud pobuřující novinka, ale brzy se žaket ujal a stal se nostalgickou klasikou pro všechny gentlemany. Doporučujeme ho všem, kdo chtějí ve svůj svatební den vypadat neobyčejně perfektně.

Žaket

Tradiční žaket se skládá z černého nebo antracitového vlněného kabátu, který má šikmo ustřihnuté šosy. Zapíná se na jeden knoflík a k dalším charakteristickým znakům patří špičaté klopy. Kombinuje se s vestou a s kalhotami, které může zdobit proužek.

K žaketu se nosí košile ve světlých barvách. Tradiční bílou nelze nic pokazit, ale lze si vybrat také krémovou nebo jinou bledou barvu. Límeček je silně vyztužený a odepínací. Původně se nosila ještě košile se stojáčkovým límečkem se zahnutými cípy čili tzv. frakový límeček. Kolem tohoto límce se váže tradiční šátek – vázanka, tzv. askot. Kdo nechce tuto tradiční možnost, zvolí modernější variantu s košilí s ohrnutým límcem a s kravatou v šedé nebo ve stříbrné barvě. Pokud chcete zvolit barevnou kravatu, máte možnost. V současnosti i žakety reflektují trendy s barevným laděním.

Vesty se taktéž nosily ve světlých barvách, ale nyní opět není problém nosit také barevnější varianty - ovšem doporučují se barvy ve světlejších tónech.

Soulad a kontrast

Máte dvě možnosti. Buď bude žaket elegantně sladěný tón v tónu, nebo využijete doplňků k rozjasnění usedlejších barev. Samozřejmě vždy by měl oblek ženicha ladit s oblečením nevěsty. Vkusně použité detaily celý model ozvláštní – proto neváhejte a vyzkoušejte si v půjčovně více možností, kombinujte a rozhodněte se pro nejkrásnější variantu. I zdánlivě drobný doplněk jako barevný kapesníček v klopě dokáže udělat divy.

Slavnostní oděv vyžaduje luxusní materiály

Žaket slavnostní klasika
Foto: Svatební centrum CAXA

K žaketu patří zcela samozřejmě cylindr a hůl. Při svatebním fotografování nezapomeňte, že cylindr i hůl se drží zásadně v levé ruce. Barva cylindru má ladit s celým outfitem, nosí se v černé nebo v šedé barvě.

Další tradiční ozdobu tvoří typická vázanka (askot). Pozor, k žaketu se nikdy nenosí motýlek.

Celý komplet doplňují kvalitní rukavice.

Nepodceňte detaily

Aby celek působil harmonicky a dokonale, rozhodně se vyplatí nepodceňovat detaily. Vhodně musí být zvolená obuv (doporučujeme černé polobotky), samozřejmě nesmí chybět manžetové zapínání na manžetové knoflíčky. Ke knoflíkům na kalhotách se připínají tradiční šle, nejčastěji s koženými poutky. Hedvábný kapesníček nebo květinu uložte do klopy. Květinu nezapomeňte sladit s květinou nevěsty.

Na večerní slavení

Pokud se ve slavnostním žaketu přeci jenom nebudete cítit jako ve své kůži, můžete to snadno vyřešit večerní přeměnou. Na svatební veselí vklouzněte do o jediný stupeň méně slavnostnějšího obleku – do smokingu.

Půjčovné

Asi málokdo má padnoucí žaket ve svém šatníku. Proto si pro žaket zajděte do půjčovny. Samozřejmě se ceny liší podle půjčovny, ale půjčovné se pohybuje zhruba od 800 Kč až do 3.000 Kč. Záleží na tom, zda si půjčujete také košili a další doplňky. Někdy se cena účtuje zvlášť za každý půjčený prvek.

Nebojte se, půjčovny mají velký výběr velikostí, standardní je výběr od velikosti 46 až do velikosti 62.

 
 

Přečtěte si více