Marriage Guide online

Děti na svatbě: Pozvat, či nepozvat?

Text: Irina Ruchkina

Už dávno neplatí pravidlo, že svatba je „rodinnou“ slavnosti, které se nutně musí zúčastnit veškeré široké příbuzenstvo. Naopak, přibývá komorních svateb, kam novomanžele zvou jen rodinné příslušníky a pár nejbližších přátel. Co když ale vaši přátelé mají dětí?

Stále více snoubenců vnímá svatbu jako den, který patří pouze jim, a chtějí si ho náležitě užit. Rozhodují se, zda chtějí pozvat všechny příbuzné, kamarády i kolegy, nebo jestli si ho přeji oslavit jen mezi svými nejbližšími. Jedná se bezpochyby o velice citlivé téma – koho na svatbu pozvete a koho ne. Ještě citlivější to začíná být ve chvíli, kdy na svatbě chcete mít někoho ze svých kamarádů, co už má vlastní děti. Musíte je pak pozvat také?

Ano, děti jsou neodmyslitelnou součástí našeho života. Přináší mnoho radostí, ale také starostí. A tak je pochopitelné, že pokud chcete mít poklidný obřad a tichou komornější svatbu, tak na tuto událost děti tak úplně nepatří. A nebojte se to říct svým kamarádům a hostům – pokud vás mají opravdu rádi, musí pochopit, že je to váš den a máte právo si ho užit podle vlastních přání.

Jestliže vám ale dětí nevadí a jste ochotni je na svatbu pozvat, musíte mít na pamětí několik věci. Zvažte, jestli je pozvete i na samotný obřad, nebo až na svatební hostinu. Berte na vědomí, že rodiče s dětmi stejně nebudou moci si ten obřad užít – ve většině případů bude muset maminka nebo tatínek z obřadu odejít, aby svého potomka zabavil, a ani jeden z nich vlastně obřad nebude vnímat. U svatební hostiny je to ale něco jiného – malí hosté si pak mohou spolu hrát a rodiče si ji také užiji.

Pokud chcete ulevit svým hostům (a ve výsledku i sobě), máme pro vás pár tipů:

Rada č.1

Děti na svatbě: Pozvat, či nepozvat?

Zařiďte pro děti na svatbě svůj vlastní dětský koutek! Je důležité, aby i děti měli na svatbě své místo, kam se mohou "zašít". Dobrým nápadem je tedy tzv. dětský koutek, kde bude mít jedna osoba děti na starost a pod dohledem. Mohou si zde v klidu hrát s ostatními dětmi, koukat na divadlo, kreslit si, odpočívat, nebo jen blbnout. Vše záleží na vaší fantazii, co všechno pro vaše děti na svatbě připravíte. Svatba pak bude i pro jejich rodiče a vaše svatební hosty příjemnější.

Tipy pro dětské koutky:

- skákací hrad

- týpí

- slámové posezení

- pokojík - např. v hotelu s hračkami

Rada č.2

Děti na svatbě: Pozvat, či nepozvat?

V případě, že mezi hosty máte rodiče s úplně malými dětmi, domluvte se, aby vám svatební místo připravilo další místnost, kde by maminky mohly děti v klidu kojit, případně uložit spát po obědě.

Rada č.3

Děti na svatbě: Pozvat, či nepozvat?

Zajistěte dětem vlastní "paní na hlídání", která bude mít děti na starost. Podle počtu plánovaných dětí na svatbě najměte jednu, nebo i více. Dnes již existují i specializované firmy, které se postarají o vaše nejmenší na svatbě a vytvoří jim tam skvělou zábavu! Dobrým tipem je objednat třeba animátora, nebo nějakého klauna, byť jen na několik hodin.

Všichni svatební hosté si oslavu nerušeně užijí a spokojené budou především děti...nebudou věčně viset na svých rodičích a s otráveným výrazem se neustále dožadovat pozornosti, jak tomu často bývá. :)

Ať už si děti na svatbě přejete, či nikoliv, je potřeba dopředu probrat všechny nuance. Pokud děti na svatbu pozvete, zajistěte dětskou hostinu, zábavu, soutěže nebo i animátora. Pokud se rozhodnete děti nezvat, dejte všem hostům vědět předem – sdělte jim to osobně nebo to uveďte v pozvánkách. Ano, je to citlivé téma, ale je to vaše svatba a je důležité, aby byla přesně podle vašich představ.

 
 

Přečtěte si více